ETF vásárlás: Currency hedged vagy unhedged ETF-et részesítsük előnyben?

Bejegyzésünkben megbeszéljük, mit jelent az ETF alapok tájékoztatójában gyakran olvasható currency hedged, single-currency hedged, multiple-currency hedged és unhedged kifejezések. Megbeszéljük, milyen devizakockázatok merülhetnek fel az ETF vásárlással, befektetéssel kapcsolatban. Kitérek arra is, hogy mikor érdemes currency hedged illetve unhedged ETF-et választanunk. Kezdjük először az unhedge ETF alapokkal.

Unhedged ETF alapok vásárlása, befektetés előnyei, hátrányai

Az unhedged kifejezés az ETF alap tájékoztatójában, az ETF alap nevében arra utal, hogy az ETF alap nem fedezi a devizakockázatokat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ETF alap árfolyama más devizában van kifejezve, mint amiben az ETF alap a vagyonát tartja, így árfolyamkockázat merülhet fel. Például ha az amerikai tőzsdéken vásárolunk meg egy ETF alapot, akkor az alap vagyona, árfolyama dollárban lesz vezetve. Addig nincs árfolyam kockázat, amíg az ETF alap amerikai részvényeket vásárol, hiszen dollárért vásárolja az alap a részvényeket. Ugyanakkor ha az amerikai tőzsdén megvásárolható ETF alap külföldi részvényeket (például európai részvényeket, japán stb.. részvényeket) vásárol, akkor a külföldi devizára vonatkozóan devizakockázat merül fel. Ugyanis a  külföldi részvényeket, külföldi devizában tudja megvásárolni az ETF alap kezelője. Például európai részvényeket euróban, japán részvényeket japán jenben, svájci tőzsdén jegyzett társaságok részvényeit svájci frankban stb.. A befektetők, az ETF alap vásárlói tehát dollárt adnak az ETF alap kezelőjének, és dollárt is fognak visszakapni, de időközben az alap a dollárt átváltja másik devizákra, és külföldi eszközöket vesz. Ennek függvényében azonban az ETF alap eredményére hatással lesz a külföldi devizák árfolyama.

Ha a befektetést követően a dollár erősödik, akkor ezzel veszteségünk képződik, mivel a dollár erősödés időszakában külföldi devizában tartotta valójában az ETF alapkezelő az ETF alap vagyonát. Ha a dollár idő közben gyengül a külföldi devizához képeset, akkor viszont nyereségünk képződik, mivel a külföldi eszközben tartottuk a pénzünket, így a visszaváltáskor több dollárt fogunk kapni érte. Előfordulhat tehát az a szituáció egy unhedged ETF alap vásárlását követően, hogy a külföldi devizában mért hozamnál több, vagy épp kevesebb lesz az ETF alapon elért hozam. Ezt a devizakockázatot küszöböli ki a currency hedged ETF alap. A témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

Currency hedged ETF alap vásárlásának előnyei, hátrányai

A currency hedged ETF alap vásárlásával a befektetők ki tudják küszöbölni a devizakockázatokat. A currency hedged alapok között is megkülönböztetünk single-currency hedged,  és multiple-currency hedged ETF alapokat. A single esetében egyetlen deviza árfolyam kockázatát védi ki az ETF alap. Az esetek többségében ilyen típusú currency hedged alapokkal találkozunk. Például ha egy európai tőzsdén euróban szeretnénk megvásárolni egy amerikai részvény ETF alapot, akkor a currency hedged típus egy single currency hedge alap lesz, mivel az euróban vezetett ETF alap vagyona dollárra lesz átváltva a részvények vásárlása, portfólió kialakítása során.  A multiple currency hedge alapokkal pedig jellemzően a nemzetközi piacokat lefedő, vagy régiókat vásároló ETF alapoknál találkozunk, ahol a különböző országok különböző devizáiba történik az ETF vagyonának átváltása.

A currency hedge alapok egy viszonylag egyszerű technikai művelettel oldják meg a devizakitettség fedezését  mégpedig különböző deviza forward, határidős ügyletekkel. Ezeknek az ügyleteknek köszönhető az, hogy ha például a haza deviza erősödése miatt árfolyam veszteségünk képződne a részvények visszaváltásakor, akkor a forward ügyleten elért nyereség ezt kompenzálja. Tehát a currency hedge ETF alapok esetében ténylegesen a mögöttes részvénypiac teljesítményét, hozamát fogja hozni az ETF alap.

Például az amerikai tőzsdén (dollárban jegyzet) vásárolunk meg egy olyan ETF alapot, amely az 50 legnagyobb európai társaságba fekteti a befektetők pénzét. Ebben az esetben az ETF alap a befektetők dollárját eladja és eurót vesz, melyből megveszi az európai részvényeket. Ha ez egy currency hedged ETF alap, akkor ezzel együtt, egy a fentivel ellentétes deviza forward ügyletet is felvesz az alapkezelő. A fenti ETF megvásárlása után tegyük fel a dollár erősödésnek indul. Mivel az ETF vagyona euróban van, így ha a visszaváltáskor erősebb lesz a dollár, mint az ETF vásárlásakor. Amikor az ETF alap eladja az európai részvényeket és visszaváltja dollárra , akkor emiatt az euró kevesebb dollárt fog érni, viszont ezt kompenzálja a deviza forward ügylet, melyen pedig nyereség képződött.  

Fordított esetben pedig, amikor a dollár gyengül az ETF alapba történő befektetés után, akkor  nyereségünk képződik azon, hogy euróért megvásárolható részvényekbe fektettünk a pénzünket. Azonban az ezen képződő nyereség egyenlő lesz a felvett ellentétes irányú deviza forward ügylet veszteségével.

Milyen esetekben vásároljunk unhedged ETF alapot?

A fentiek alapján látható, hogy az unhedged ETF elsősorban akkor előnyös a befektető számára, ha a hazai deviza gyengülésére számít tartósan, hosszútávon. Ekkor ugyanis nyereség képződik azon, hogy nem egy gyengülő devizában tartjuk a pénzünket.  Abban az esetben pedig ha a hazai deviza erősödésére számítunk előnyösebb lehet a currency hedged ETF.  Szintén előnyös lehet a currency ETF olyan országok esetében, melyek devizája volatilisebb, vagy nagy a valószínűsége a deviza leértékelődésének (monetáris politika vizsgálata alapján). A fentiek mellett arra is legyünk tekintettel, hogy a currency hedged ETF-ek alapkezelési díja magasabb lehet az unhedged ETF-ekhez képest, bár az a tapasztalatom, hogy jelentős eltérés nincs a díjazásban.

 
 

Nem szabad arról sem megfeledkeznünk, hogy a magyar befektető nagyrészt forintban takarít meg, forintban szerzi a jövedelmét, és forintban költi el. Hiába veszünk meg egy currency hedged alapot az európai tőzsdéken, ezek ugyanis a forint árfolyamkockázataira nem nyújtanak védelmet. Ugyanis ha például egy euróban jegyzett ETF alap megvásárlását követően erősödik a forint, azaz gyengül az euró, akkor árfolyam veszteségünk képződik. Például 320.000 Ft-ért vásároltunk 320-as EUR/HUF árfolyam mellett európai tőzsdéken egy ETF alap jegyeiből. Ekkor a befektetésünk 1000 euró értékben történt. Tegyük fel a részvények, az ETF alap árfolyamában nem történik változás, és 1000 euró értéke lesz a visszaváltáskor is az ETF alapnak. Ugyanakkor ha a visszaváltási időpontig a forint 320-as árfolyamról 300-ig erősödött, akkor az 1000 eurót visszaváltva már csak 300.000 forintunk lesz. Gyengült tehát az a deviza, amelyben a pénzünket tartottuk, így a mögöttes termék árfolyamának változatlansága ellenére veszteségünk képződik.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak