Big Mac index: Használható a deviza kereskedés, befektetés során?

A Big Mac index lesz a témája a bejegyzésemnek, amely tulajdonképpen arra használható, hogy devizák alul és túlértékelt állapotát kimutassuk. A cikkben azt is megvizsgáljuk, hogy használható-e a Big Mac index deviza kereskedés, befektetés során..

Mit jelent, mit jelez a Big Mac index?

A Big Mac index a The Economist hetilap által megalkotott index, mely különböző devizákban mutatja ki egy big mac szendvics árát. A vásárlóerő paritáson alapuló elmélet szerint hosszútávon az egyes devizákban mérve ugyanannyiba kellene kerülnie egy terméknek, vagy szolgáltatásnak. Ha eltérést tapasztalhatunk, akkor megállapítható, hogy az adott deviza alulértékelt, vagy épp túlértékelt. Mivel a big mac az egyik olyan termék, mely gyakorlatilag a világ legtöbb országában kapható, ezért esett a választás a McDonalds szendvicsére.

A big mac szendvics azért ideális választás, mert a termék árában számtalan szolgáltatás és egyéb gazdasági faktor beépül, például az összetevők ára, munkaerő költségek, marketing költségek. Ugyanakkor számos kritika, kivétel is megfogalmazható, mely miatt a Big Mac index jelzéseit fenntartásokkal célszerű kezelni. Problémát okozhat az is, hogy a szegényebb országokban a big mac szendvics átlagos ára is alacsonyabb kell, hogy legyen, mivel a munkaerő, a vállalkozásokat terhelő adók mértéke is eltérő.

Hogyan számítják a Big Mac indexet?

A Big Mac index-et úgy számíthatjuk ki, hogy az egyik országban megvehető big mac szendvics árát elosztjuk a másik országban megvásárolható big mac árával. Ezzel gyakorlatilag egy árfolyamhoz jutunk, amit össze kell vetnünk a hivatalos deviza árfolyammal.

Például, tegyük fel az Egyesült Államokban egy Big Mac szendvics 2 dollárba kerül, míg az euróövezetben 3 euró. Ekkor a Big Mac index szerinti EUR/USD árfolyam 3/2, azaz 1.5 lenne. Ezután megnézzük a hivatalos EUR/USD árfolyamot, és azt látjuk, hogy jelenleg 1.300 az árfolyam. Ekkor azt mondhatjuk, hogy az euró alulértékelt a dollárhoz képest, mivel a valóságban 1 euróért 1,3 dollárt tudunk vásárolni, a Big Mac index szerint pedig 1 euróért 1,5 dollárt kellene tudnunk vásárolni.

Hogyan használhatod a Big Mac indexet deviza kereskedés, befektetés során?

A Big Mac index jelzéseire egy valós, 2015-ös adatok alapján mutatnék példát. Nézzük meg a dollár forint viszonyában mit mutat a Big Mac index, hogyan értelmezhető. 2015 januárjában a big mac szendvics ára Magyarországon 860 Ft volt, míg az Egyesült Államok 4,79 dollárért vásárolhatunk egy big mac-et. Ebből egy osztással kiszámolható, hogy a big max index szerint az USD/HUF árfolyama 179,5 Ft. Ezzel szemben 2015. januárjában a hivatalos USD/HUF árfolyam 271 forint volt, azaz a forint 33%-kal alul van értékelve. A Big Max index szerint 1 dollárért 179 Ft-ot kellene kapnunk (a vásárlóerő paritás alapján feltételezzük, hogy a big mac árának a két országban meg kellene egyeznie), ezzel szemben a valóságban 1 dollárét 271 forintot kapunk.  A big mac index szerinti egyensúlyi állapot tehát 179 Ft-os árfolyamnál állna fent, azonban ettől jelentősen eltér az árfolyam. 

Természetesen a big mac index számos ok miatt torzít, például ahogy fentebb már utaltam rá a szegényebb országokban a big mac átlagára alacsonyabb. Ráadásul számos olyan ok (gazdaságpolitikai, monetáris politikai) is eredményezhetik azt, hogy az egyensúlyi helyzettől tartósan eltér egy ország devizájának árfolyama. Emiatt semmiképpen sem alkalmas időzítésre a big mac mutató, inkább a változások mértékét célszerű követni. Azaz növekszik az alul, vagy túlértékeltség, vagy épp csökken.

Hol találjuk meg a Big Mac index adatait?

A statista.com adatbázisa az egyik legjobb erre a célra. Egyszerűen nyomon követhető egy-egy devizára vonatkozóan a big mac index. Az alábbi hivatkozást használhatjuk. A képen nem látszik, de 2018 júliusban 5,51 dollárba kerül egy big mac szendvics az Egyesült Államokban. Magyarországon pedig 2018 júliusi hivatalos USD/HUF árfolyam alapján 3,07 dollárba került egy big mac. Látható tehát, hogy továbbra is alulértékelt a forint a big mac index szerint, hiszen a vásárlóerő paritás elmélete szerint 5,51 dollárban kellene kerülnie, ami kb. 160-170 forintos árfolyamot jelentene.

big mac index 2018-ban

A fenti képen látható, hogy az orosz rubel, egyiptomi font, az ukrán hrivnya a leginkább alulértékelt deviza a dollárhoz viszonyítva. Az alábbi ábrán látszik, de a svájci frank és a svéd korona, az a két deviza, melyek túlértékeltek, 5,51 dollár helyett ugyanis 6,54 és 5,83 dollárba kerül ezekben az országokban egy big mac.

big mac index 2018-ban

Mivel helyettesíthető a Big Mac index?

Több próbálkozást is láthattunk az elmúlt években, melynek során közgazdászok megpróbálták helyettesíteni más termékkel a big mac indexet, például iPod, starbuck kávé, Ikea népszerű Billy könyvespolca. Ezeknek a termékeknek az előállítása azonban sokkal szűkebb iparágakat érint, így nem bizonyultak jó indexnek. Hozzá kell a fentiekhez tenni, hogy a legpontosabb adatokat a fogyasztói árindex adná, hiszen ebben egy teljes fogyasztói kosár szerepel.

Összességében tehát a big mac index inkább egy érdekes statisztikai adat, melynél a változások mértékére célszerű odafigyelni, azaz egyre inkább alulértékelté válik egy deviza, vagy egyre inkább túlértékelté válik.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link