Pump and dump csalás: Mit jelent? Hol fordul elő a tőzsdén?

Kategória: 

Mit jelent a pump and dump?

Tipikus, legismertebb részvénypiaci, tőzsdei csalás az ún. pump and dump (pumpáld és dobd el), melynek a lényege, hogy a csalók megvásárolják egy kisebb piaci kapitalizációval rendelkező társaság részvényeinek egy részét, majd  a részvényeket elkezdik ajánlani befektetőknek. Az ajánlás történhet emai-es úton, gyakran spam levélként, de fórumokon, hírlevélben, weboldalakon, google hirdetésekben is megtalálhatjuk ezeket a részvény-ajánlásokat.

A BBC beszámolt egy kutatásról, melyből kiderül, hogy 2004 és 2005 között 75.000 e-mailt küldtek ki csalók. Ennek 15%-a kifejezetten részvény ajánlat volt, abból a célból, hogy felpumpálják a részvény árát. A felmérés megállapította, hogy a csalók átlagosan 4,9-6% hozammal tudtak kiszállni a részvényekből, míg a spam levél hatására befektetők 2 nap alatt átlagosan 8%-ot veszítettek.

Arra is volt példa, hogy bekerült ismertebb külföldi weboldal hírei közé egy ilyen részvény ajánlás. A csalók célja tehát az, hogy a részvénytársaságról minél jobb képet alakítsanak ki, és ezek a jó hírek minél több befektetőhöz eljussanak. Mivel kis kapitalizációjú társaságról van szó, így a piacon megjelenő vevők könnyedén felfelé hajtják a részvény árát, akár többszöröződhet is ilyen helyzetekben a részvény árfolyama. A csalók természetesen ezt várják, majd amikor az árak magasan vannak, eladják a korábban megvásárolt részesedésüket. Mivel ez egy jelentős eladási mennyiség, így az árfolyam beszakad, és a jövőben sem fog helyre állni az árfolyam, mert amint elfogynak az új vevők, már nem lesz felfelé hajtó erő.

 
 

Hol fordulhat elő a pump and dump csalás?

A pump and dump csalás módszeréből következik, hogy csak olyan piacokon érnek el eredményt a csalók, ahol a részvény árát kisebb mennyiségű megbízás is fel tudja hajtani. Emiatt a small cap és centes részvények kategóriájában a leginkább előforduló jelenség a pump and dump csalás. Szintén kedvez a pump and dump csalásnak, ha a kereskedési termék árfolyama 1 dollár alatti, mivel ilyen esetekben a kisebb árfolyam-elmozdulás is nagyobb százalékos elmozdulást eredményez. Például ha egy 1 dolláros részvény ára 2 dollárra drágul, akkor ez 100%-os drágulás, amíg egy 100 dolláros részvény esetében az 1 dolláros drágulás mindössze 1 százalékos drágulást jelent. Hozzá kell ehhez tenni, hogy a részvényeket két tizedesjegyig jegyzik, így 1 dollár és 2 dollár között az árfolyam legfeljebb 100 léptéket tud megtenni. Ez a 100 centes lépésköz azonban 1 dolláros árszintnél 100%-os elmozdulást eredményez.

A pump and dump csalások tehát kifejezetten a small cap, centes részvények és az alacsony árfolyamú részvények piacán jellemző, illetve a tőzsdén kívüli piacokon, mint az amerikai pink sheets részvények piaca. Ugyanakkor a kriptodevizák, jellemzően az altcoinok (bitcoinnál lényegesen kisebb kapitalizációjú kripoteszközök) piaca is kedvez a pump and dump csalásnak.

Bővebben a témáról:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link