ICO jelentése, vásárlás buktatói, ICO 81%-a csalás

Az ún. Decentralized Aplication Platform típusú blokkláncok (például Ethereum, Neo, Lisk, Waves) megjelenésével lehetősége nyílt a felhasználóknak, hogy okos szerződéseket, ún. smart contractokat hozzanak létre. Ezeknek az okos szerződéseknek az egyik típusa az Initial Coin Offering, azaz ICO. Cikkünkben az ICO-k alapjaival, illetve az ICO vásárlással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat beszéljük meg.

ICO, Initial Coin Offering fogalma, magyarázata

Az ICO az Initial Coin Offering angol szavak kezdőbetűiből alkotott mozaikszó. Jelentése egy ötlet, vállalkozás megfinanszírozása egy blokklánc hálózat támogatásán keresztül. Ilyen ICO finanszírozások létrehozására alkalmas az Ethereum, NEO, Lisk, Waves hálózata.

Hogyan működik egy ICO?

Az ICO során egy ötletgazda ún. tokeneket ad el a befektetők (támogatóknak nevezzük) részére. Az eladott tokenekből szerez az ötletgazda az ICO kibocsátója pénzt az ötlete megvalósítására. Az eladott tokenek pedig a jövőben arra szolgálnak, hogy az ötlet megvalósításából keletkező profitot szétosztják a token tulajdonosok között.

A tokeneket azon a kriptovalután lehet megvásárolni, amelyik blokkláncán futtatják az ICO-t, azaz például egy ethereum hálózaton kibocsátott ICO esetében ethereumért vásárolható meg a token. Tehát ha a befektető részt szeretne venni egy ilyen ICO-ban, akkor először ethereumot kell vásárolnia, majd abból tudja a tokent megvenni.

Az ICO meghirdetése során az ötletgazda általában saját honlapján szemlélteti az ötlet megvalósításával kapcsolatos fontosabb tudnivalókat (ezt hívják white paper-nek), a megvalósítás lépéseit, az ICO időpontját (ekkor lehet tokeneket vásárolni), illetve meghatároznak egy minimális összeget, amit ha nem sikerül összegyűjteni, akkor minden befektető visszakapja a token ellenértékét (például ethert).

Ha összegyűlik a pénz, akkor az ötletgazda nekiállhat az ötlet megvalósításának. A befektetők pedig a tokeneket szabadon adhatják-vehetik a különböző platformokon (például Tokenmarket). Ismertebb tokenek a bitcoin exchange, váltóknál is elérhetők. A token tulajdonképpen a részvény vásárláshoz hasonlít, azzal a különbséggel, hogy itt még csak az esetek többségében egy ötlet létezik. Továbbá a token csak a profit egy részére jogosít, de szavazati joggal nem rendelkezik a token tulajdonos.

ICO előnye

A ICO jellemzően a kockázati tőkebevonás egyik típusa, amikor még csak egy ötlet létezik, és annak megvalósítása nagyon távoli, ezért az ötletgazda szempontjából egy jó lehetőség arra, hogy tőkét szerezzen. Az okos szerződésből fakadó tulajdonságok pedig a befektetőket védik, hogy a szerződést ne lehessen megszegni és a profitból részesüljön a befektető. Ugyanakkor számos kockázatos eleme van az ICO folyamatának.

ICO hátrányai, veszélyek

A legtöbb ICO esetében az induláskor csak egy ötlet létezik, a megvalósítástól akár évekre lehet a project, így számos buktató előtt állhat a fejlesztő, kivitelező csapat. Továbbá az is előfordulhat, hogy a kész termékre, szolgáltatásra a piacnak nem lesz szüksége, idő közben megjelent a piacon egy jobb, gyorsabb stb. megoldás. Alapvetően tehát elmondható, hogy  az ötletek jelentős része a gyakorlatban nem terjed el, nem valósul meg, így az ICO-k jelentős része eleve bukásra van ítélve.

A csapat felkészültsége, szavahihetősége is fontos szempont. A kezdeti időkben jellemzően azok kezdeményeztek ICO-t, akiknek ehhez megfelelő programozói, fejlesztői tudása van. Ugyanakkor egy ötlet kivitelezése, megvalósítása, majd a termék, szolgáltatás eladásához nem csak programozói, számítástechnikai tudás szükséges, így az üzleti tervek jellemzően rosszul vannak kidolgozva.

Abban az esetben pedig ha sokkal több pénzt gyűjt össze az ICO kibocsátója, mint amire szüksége van, fennállhat annak a veszélye, hogy nem az ötlet megvalósítása érdekében kerül elköltésre a többlet. Fontos azt is látni, hogy ha nem sikerül az ICO által kitűzött célok megvalósítása, azaz nem fog profitot termelni a vállalkozás, akkor az ötletgazdát semmilyen felelősség nem terheli.

A fenti okok miatt tehát számíthatunk arra, hogy a legtöbb ICO eleve kudarcra van ítélve. Tovább rontja az ICO-k helyzetét, hogy a kezdeti sikeres ICO-k után  (például BAT ICO ötletgazdája 24 másodperc alatt gyűjtött össze 35 millió dollárt: https://basicattentiontoken.org/) egyre több ICO jelent meg a piacon, ami óhatatlanul a minőség rovására ment, és természetesen itt is megjelentek a csalók.

Az ICO alapján történő tokenkibocsátások 2017-ben váltak tömegessé, 2017. első negyedévében még mindössze 36 millió dolláros piacról beszélhettünk, majd 2017. első fél évében már az ICO-ba áramló pénz megközelítette a 800 millió dollárt, lásd alábbi kép. Az ábrán nem látszik, de a 2017-es év második felében a fenti összeg már elhagyta az 1,5 milliárd dollárt.

ICO működése, veszélyek, tiltások

(kép forrása: coindesk.com)

A fentiek tekintettében nem meglepő, hogy a szabályozó szervek is lépések tettek az ICO-k ellen. Kína például szeptemberben jelentette be, hogy szigorúan bünteti az ICO alapú finanszírozási módszert. Ráadásul visszamenőleges hatállyal, azaz az ötletgazdák kötelesek visszaadni a befektetőknek az összegyűjtött pénzt. Kínában terjed a legnagyobb sebességgel az ICO alapú finanszírozás, összesen 400 millió dollár tőkét gyűjtöttek össze a tiltás előtt.

A kínai tiltás mellett egy korábbi esemény a szintén közösségi finanszírozást megvalósító The DAO virtuális vállalat (ethereum smart contratctról beszélhetünk ebben az esetben) feltörése keltette fel az amerikai értékpapírfelügyelet (SEC) figyelmét. A SEC azt vizsgálta, hogy illetékes-e az ügyben, azaz értékpapírokról beszélhetünk az ICO-k esetében. A vizsgálat azzal zárult, hogy a SEC szerint az ICO értékpapírnak tekinthető, annak ellenére, hogy a tokeneket, nem valós devizáért, hanem ethereumért, vagy más kriptodevizárét lehet megvásárolni.

Ha pedig egy ICO értékpapírnak minősül, akkor a token kibocsátóját számos kötelezettség terheli. A jövőben várhatóan a további országok felügyeletei is véleményt mondanak az ICO finanszírozásról, ami szintén kockázatot hordoz magában akkor, ha már token tulajdonosokká váltunk, mivel az tokenek árfolyamát a felügyeleti döntések is kiszámíthatatlanná tehetik.

ICO csalások, visszaélések

A Satits Group által készített felmérés szerint az ICO-kat hat kategóriába sorolták be, az alábbiak szerint:

  • Scam (pre-trading): csalás, visszaélés kategória, az ICO-val összegyűjtött pénzből nem kezdték el megvalósítani a kitűzött célt.
  • Failed (pre-trading): megbukott az ICO, azaz vagy nem fejezték be, nem zárult le az ICO folyamata, vagy nem jött össze elegendő pénz.
  • Gone Dead (pre-trading): sikerült összegyűjteni a pénzt, lezárult az ICO, de nem kerültek egyik kriptotőzsdére sem a tokenek.
  • Dwindling (trading): sikerült az ICO, lezárult a folyamat, kereskedhető valamely kriptotőzsdén a token, de maximum egy feltétel teljesül vizsgálatot végzők által felállított kritériumokból:
    • megkezdődött a fejlesztés, minimum teszt vagy béta állapot
    • átlátható roadmap érhető el a projektről
    • Github tevékenység.
  • Promising (trading):  ígértes ICO, kereskedhető kriptotőzsdéken, a fenti kritériumokból kettőt is teljesítő ICO.
  • Successful (trading): sikeres ICO, kereskedhető kriptotőzsdéken, a fenti kritériumokból hármat teljesítő ICO.

Az alábbi képen láthatjuk a fenti kategóriák szerint az ICO-k megoszlását. Azok az ICO-k lettek figyelembe véve, melyek minimum 50 millió dollár értékűek voltak

Kriptovaluta befektetés

(kép forrása: bleepingcomputer.com)

A fenti grafikonon látható, hogy az ICO-k 81%-a a csalás kategóriájába sorolható, 6% a megbukott ICO, illetve 5% a sikertelen. Mindössze 8%-a az ICO-knak mondható sikeresnek, de ezen belül is  a successful kategóriába mindössze 3,8%-a tartozik. Az alábbi előadáson a kriptopiacon és a tőzsdéken gyakori csalásokról beszélünk. Többek között az ICO-kat is tárgyaljuk az előadáson.

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak