Contango, backwardation: Mit jelent a tőzsdén, árupiacokon, ETF alapok esetében?

Egyre több befektető látja meg a lehetőséget az ETF alapokban, azonban sokan alapvető ismeretek nélkül vásárolnak ETF termékeket. Ez pedig könnyen mehet a befektetésünk,  számlaegyenlegünk rovására. Egyik ilyen probléma forrása az ún. contango figyelmen kívül hagyása, mely miatt veszteségünk keletkezhet egy ETF vásárlásával, tartásával. Bejegyzésünkben a contango és a backwardation hatását, jelenségét beszéljük meg, illetve kitérnék arra, hogyan kerülhető ki ez a probléma. Ha kezdő befektetőként, kereskedőként olvasod ezt a bejegyzést, akkor bizonyos alapismereteket nem árt, ha előzetesen tanulmányozol, melyekről a következő cikkben beszéltünk. Témáink:

  • Miért alakul ki a contango, backwardation?
  • Mit jelent a contango?
  • Mit jelent a backwardation?
  • Hogyan kerüljük el a contango miatti veszteséget?

Miért alakul ki a contango, backwardation?

A contango a határidős piaci termékek, például az árupiaci termékek piacán megfigyelhető hatás. A megértéséhez tisztában kell azzal lenni, hogy a határidős árupiaci termékeknek lejárat van, azaz egy meghatározott dátumon kifut egy-egy kontraktus. Azonban a tőzsdei kereskedők széles köre hosszabb időtávon is szeretne befektetni az árupiaci termékekbe, ezért a határidős kontraktusok lejáratát úgy kerülik el, hogy a lejárathoz közeledve eladják, majd egy távolabbi lejáratú határidős ügyletben újrakötik a pozíciójukat. A hosszú távú befektetők tehát folyamatosan eladják és megvásárolják az újabb határidős lejáratokkal kiírt termékeket az adott árupiaci termékből.

Ezt teszik a hagyományos befektetési alapok alapkezelői, az ETF alapok alapkezelői is, és mindössze néhány termék jelent kivételt (arany, ezüst), ahol az alapkezelők szűk köre fizikailag is megvásárolja, és tárolja a terméket. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy az újrakötés nem ugyanazon az áron történik, azaz az esetek többségében a lejárathoz közeli ügylet eladási ára, és az újranyitott ügylet vételi ára között eltérés tapasztalunk. Ezt az eltérést contangonak, illetve backwardationnak nevezzük.  

Mit jelent a contango?

Contangoról általában akkor beszélhetünk, amikor a határidős termék piacán emelkedő trend alakul ki. Ebben az esetben az éppen lejáró és az új határidős termék között árkülönbség lesz. Azt tapasztalhatod, hogy az új határidős termék árfolyama magasabban van (prémium), mint a lejáró határidős termék árfolyama. Éppen ezért, amikor hónap végén kifut a határidős termék, az alapkezelő vagy a hosszú távú befektető drágábban tudja újravásárolni a határidős terméket. Ezzel képződik a contango, melynek eredménye, hogy a jövőben a befektetési alapok, ETF alapok, egyéni befektetők alulteljesítik a határidős termék árfolyamát. A hatás halmozódhat egy folyamatos, tartós emelkedő trend esetén.

Az alábbi képen az egyik olajtípus és az olaj árfolyamát követő ETF árfolyamát láthatod. Kék görbe az olaj azonnali piaci ára, a piros görbe az olaj ETF alap árfolyama. A grafikonon jól látható, hogy eső piaci körülmények között (bal oldala az ábrának) nincs contango, majd az emelkedésben az ETF alulteljesít (-22,59% vs. 23,71%).

Mit jelent a backwardation?

Természetesen a fenti szituáció fordítottja is lejátszódhat, amikor egy árupiaci termék ára csökkenő trendben mozog. Ekkor az új határidős termék árfolyama alacsonyabban lesz (diszkont), mint a kifutó termék árfolyama, azaz az ETF alapkezelő, hosszú távú befektető olcsóbban vehet, így felülteljesíthet. Ez a contango ellentéte, amit backwardation-nek nevezünk. Az alábbi képen a backwardation-re láthatsz példát, azaz esik a határidős olaj ára (kék) az ETF alap (piros) felülteljesít.

contango 2. példa

Hogyan kerüljük el a contango miatti veszteséget?

A fentiek után már csak az a kérdés, hogy milyen megoldás létezik a problémára. Egyrészt a fentiekből látható, hogy a contango nagyrészt hosszabb időtáv esetén érvényesül. Tehát az árupiaci ETF-ek nem alkalmasak arra, hogy befektetési célból vásároljunk. Ezek a termékek elsősorban rövidtávú kereskedésre alkalmasak. Alternatív megoldást jelenthet a fizikai árupiaci terméket vásároló ETF alap, ilyenből viszont csak az arany esetében létezik ETF.

Alternatív megoldása a fenti problémának az árupiaci ETF helyett az árupiaci ETN termék vásárlása. Ahogy néhány bekezdéssel fentebb már beszéltünk róla, egyes termékek csak "papíron" léteznek, tehát nincs mögötte valós portfólió. Bár befektetési szempontból ez nem kifejezetten előnyös, viszont határidős termékek esetében ez az egyetlen megoldás a piac pontosabb követésére. Az ETN termékek tulajdonképpen a tőzsdén kereskedett kötvények (a certifikát, warrant is tőzsdén kereskedett, a CFD viszont tőzsdén kívül kereskedett termék). Az ETN kibocsátója tehát az adós, a befektetők a hitelezők. Az ETN kibocsátó vállalja, hogy a hitelt a mögöttes termék árfolyamának változására tekintettel fizeti vissza. Gyakorlatilag így valósul meg a mögöttes termék árfolyamának követése.

Természetesen a legtöbb ETN-t nagybankok, vagy nagybankok befektetési üzletága bocsátja ki, így gondolhatjuk azt, hogy ezek az ETN-ek biztonságosak, mivel ezek a nagy cégek nem tudnak csődbe menni (too big to fail). Azonban elég, ha csak 10 évet megyünk vissza az időben, és visszaemlékszünk a Lehman Brother csődjére, ahol történetesen 3 ETN is érintett volt a csődben. Ne tévesszen meg minket az ETN és ETF szavak közti hasonlóság, az se tévesszen meg minket, hogy az ETF szűrők találatként mutatják az ETN termékeket. Az alábbi képen már egy olaj ETN terméket láthatunk. Az olaj ára és az olaj  ETN ára itt már gyakorlatilag együtt mozog, nincs contango.

ETF vásárlás, buktatók, contango 3. példa

Látható a fentiekből, hogy az árupiaci termékekbe történő befektetés azért problémás, mert a termékek (befektetési alapok, ETF alapok) többsége határidős ügyletekből épül fel, más termékek pedig (CFD, warrant) elsősorban rövid távú kereskedésre alkalmasak. Az ETN egy jó alternatíva lehet, de az ETN egy összetett termék, annak minden kockázatával együtt, így a fentiek túl gyakorlatilag a részvénypiaci befektetés jöhet szóba, többek között az alapanyaggyártó iparág, az energiaszektor részvényei mutatnak némi korrelációt az árupiaci termékek piacán. 

További részletek: Árutőzsde, Árupiacok működése, termékek, árutőzsdei kereskedésről részletesen

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link