BUX határidős index kereskedés alapjai, példák, kockázatok

Cikkünkben a BUX határidős index kereskedésével ismerkedünk meg. Ez a termék alkalmas arra, hogy napon belül, de akár napon túl is pozíciót vegyünk fel a BUX index változására. Ez tehát a gyakorlatban akár a short pozíció lehetőségét is jelenti, részleteket ezzel kapcsolatban tárgyaljuk. Mivel a BUX index kosarában több mint 90%-os súllyal a négy bluechip, azaz MTelekom, Richter, MOL, OTP szerepel, így gyakorlatilag nagyrészt ezen négy részvény árfolyam-elmozdulására kötünk ügyletet a BUX határidős index segítségével. A leírtak egyébként hasznosíthatók a BÉT határidős piacán történő kereskedésre, akkor is ha egyébként a kereskedő nem a BUX határidős index-el szeretne kereskedni, hanem például határidős részvényekkel.

Információk a BUX határidős index alaptermékéről

Mielőtt a határidős index tulajdonságait, előnyeit, hátrányait tárgyalnánk, beszéljük meg az alapterméket, melynek árát követi a BUX határidős index. A BUX határidős index alapterméke a BUX index, kosarában jelenleg 17 db a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett  társaság részvényeit találjuk, ezek a következő hivatkozáson tekinthetők meg: https://www.bet.hu/oldalak/indexkosarak . A fenti 17 társaságból a bluechipek részaránya az alábbi:

  • OTP BANK 38,3%
  • Richter Gedeon 19,4%
  • Magyar Telekom 7%
  • MOL 28,2%

A fenti négy blue chip közül a három nagynak gyakorlatilag 80 % feletti súlya van az index kosarában.

BUX határidős indexről

A BUX határidős index tehát a BUX indexből származtatott termék, az alapterméke a BUX index. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy amikor lejár a határidős termék, akkor az alaptermék, azaz a BUX index árfolyamán fognak a szerződő felek elszámolni. A határidős ügylet tehát a fenti lényeges pontban tér el egy azonnali piaci terméktől (például OTP részvény vásárlás, vagy BUX ETF vásárlás), azaz a szerződő felek a lejárat időpontban elszámolnak egymással, a termék az alaptermék árfolyamán fog kifutni (lehetőség van arra, hogy lejárat előtt is zárjuk a pozíciót).

Egy korábbi példán szemléltetve a BUX1812 jelölésű határidős termékkel történő kereskedés esetén 36.930 Ft-os árfolyam mellett tudunk nyitni pozíciót. A határidős termék jelölésében az év és hónap kerül feltüntetésre, azaz a példánkban szereplő termék lejárata 2018. decemberben volt. Ennek a terméknek tehát decemberi lejárata van, azaz ha a fenti áron vételi pozíciót nyitunk, akkor ha a BUX index decemberben 36.930 Ft fölött lesz, nyereségünk képződik, ha ez alatt lesz a BUX index árfolyama, akkor pedig veszteségünk képződik. Ha pedig short ügyletet kötünk, akkor a nyereség, veszteség esetei megfordulnak.

 
 

Miért nem egyezik meg a határidős index és a BUX index?

Ha alaposan megvizsgáljuk a BUX határidős index kereskedését, akkor azt vehetjük észre, hogy a BUX index és a határidős termék árfolyama között van egy minimális eltérés, ez az ún. kamattartam. Az elméleti ára egy BUX határidős indexnek a lejáratig hátralevő kamattal megnövelt érték. Mivel jelenleg alacsony a kamatkörnyezet, ezért az elméleti határidős ár és  BUX index között nincs jelentős eltérés. Korábban, magasabb kamatkörnyezet mellett akár 4-10%-os eltérés is volt a határidős ár és a BUX index között. A kamattartam a lejárathoz közeledve is csökken, míg a kifutáskor a határidős index és a BUX index árfolyama megegyezik. Fontos szempont, hogy az elméleti kamattartam nem mindig jelenik meg a BUX határidős index árfolyamában.

Ha a határidős piacon a szereplők pesszimisták, akkor a valós különbség a BUX index és a BUX határidős index között kisebb lesz, mint az elméleti kamattartam. Ha pedig a piaci szereplők sokkal optimistábbak, akkor a BUX határidős index és a BUX index között nagyobb lesz a különbség az elméleti kamattartamhoz képest. Aktuálisan, 0,9%-os jegybanki alapkamat mellett a fentieknek nagy jelentősége nincs, ugyanakkor magasabb, pozitív kamatkörnyezetben már jelentősége lehet a fent vázolt eltéréseknek.

A fentiekből következik az is, hogy ha long pozíciót nyitunk, akkor gyakorlatilag kamatot fizetünk, mivel a BUX határidős index árfolyama magasabb lesz a kamattartammal, mint a BUX index. Short pozíció esetében pedig a helyzet megfordul, és kamatot kapunk.

BUX határidős index likviditása

Korábbi cikkünkben (Shortolási lehetőségek a magyar tőzsdén)  már foglalkoztunk a short lehetőségekkel a magyar részvénypiacon, akkor kitértem rá, hogy bár egyedi részvényeket lehetséges határidős piacon, napon túl is shortolni, azonban a piac teljesen illikvid. Tehát nagy a valószínűsége, hogy a pozíciónkat nem, vagy nem olyan áron tudjuk zárni, ahogy szeretnénk. Ez alól azonban a BUX határidős index kivétel (decemberi lejáratok). Egyrészt jelentős forgalom bonyolódik le napi szinten is ebben a termékben (sokan használják daytrade kereskedésre is), másrészt néhány évvel ezelőtt az OTP és az Erste megjelent árjegyzőként a BUX határidős index ajánlati könyvében.  A határidős termékeknek saját piaca, ajánlati könyve van, és abban az esetben ha nem lenne piaci szereplő, akivel ügyletet kötnénk a fenti két árjegyző vállalja, hogy ajánlatokat tart a vételi és eladási oldalon, így gyakorlatilag bármikor tudunk pozíciót nyitni és zárni. A fentiek a decemberi lejáratú BUX határidős indexre vonatkoznak.

BUX határidős index előnyei

A BUX határidős index kereskedésének egyik előnye a tőkeáttétel. Ez azt jelentené, hogy nem kell a teljes pozíció méretnek megfelelő összeget a számlánkon tartani, akár biztonságosabb helyen  is tarthatjuk az összeget. További nagy előnye az alacsonyabb megbízási díjak, a részvénypiachoz képest alacsonyabb díjak mellett tudunk kereskedni, ez főleg a napon belüli kereskedőknek lesz előnyös. Lentebb megnézünk erre egy példát is.

BUX határidős index hátrányai

A hátrányok között a tőkeáttétel is megemlíthető, mivel kockázatkezelés nélkül a tőkeáttétel könnyen fordulhat a befektető ellen.

BUX határidős termékkel kapcsolatos információk

A határidős termékek pontos paramétereivel kapcsolatban a bet.hu honlapját érdemes meglátogatni, a következő hivatkozáson találjuk az elérhető termékeket. A legnagyobb forgalom, likviditás mindig a decemberi lejáratban van. A ticker utolsó két számjegye utal a lejárati hónapra, az első két számjegy pedig a lejárati évet jelöli. BUX1812 esetében tehát 2018. december hónapban lesz a lejárat. A fenti hivatkozáson meg is találjuk a pontos dátumot 2018. december 21-én. Azaz ha megnyitottunk egy short, vagy long pozíciót, akkor ezen a napon a pozíció lezárásra kerül (ha előtte nem zártuk a pozíciót) és az aznapi BUX index árfolyamán történik meg az elszámolás. Fontos megjegyezni, hogy a decemberi lejárat mellett léteznek más lejáratok is, például márciusi, júniusi, de ezekben alacsony a likviditás, kevés a szereplő és árjegyzős sincsenek.

 
 

BUX határidős kontraktus mérettel kapcsolatos tudnivalók.

A határidős piacon az ügyleteket kontraktusokban méretezik. A BUX határidős index esetében a kontraktus mérete BUX * 10 Ft, azaz a legkisebb felvehető pozíció méret egy 36.930 Ft-os index érték mellett 369.300 Ft lesz.

BUX határidős index kereskedési példa

A fentiek után nézzünk meg egy példát, amely aktuális adatokat tartalmaz.  A BUX határidős index értéke jelenleg 36.930 Ft, a BUX index értéke 37.087 pont, azaz látható, hogy a határidős termék és az index között nincs jelentős eltérés, ráadásul a határidős piac pesszimistább is, mivel negatív a kamattartam.  A fenti szituációban 1 kontraktus BUX határidős long pozíciót szeretnénk nyitni. Ekkor az ajánlati könyvben azt látjuk, hogy a legjobb vételi ajánlat 36.920 Ft-on, a legjobb eladási ajánlat 36.930 Ft-on található. Ahogy fentebb megbeszéltük 1 kontraktus esetén 1 pontos elmozdulás 10 Ft változást jelent az egyenlegünkben, azaz 369.300 Ft-os pozíciót nyitunk meg. A fenti ügylet esetén a számlánkon 33.000 Ft-os letéti díjat fog a brókercég zárolni, a fentiek mellett pedig a nyereség, veszteség folyamatosan növeli, csökkenti egyenlegünket. Az ügyletkötés díja 75 Ft/ db, azaz nyitáskor és vételkor is 75 Ft-ot kell fizetnünk (brókercégenként változik).

Mi történik akkor, ha a BUX határidős index 10 százalékot emelkedik?

Ebben az esetben a 36.930 Ft-os BUX határidős árfolyam 10%-ot erősödik, azaz 40.620 Ft lesz az árfolyam. Ez összesen 3690 pont elmozdulás (40.620-36.930), azaz 3690*10 Ft lesz a nyereségünk az ügyleten. Azt gondolom a fenti példa alapján már látható, hogyan érdemes méretezni a pozíciókat, illetve mekkora tőkeáttétel (nagyjából 10 szeres) vehető igénybe ezen a terméken. Természetesen a fenti példa utal a kockázatra is, mivel ha a kötésünk irányával ellentétesen (például short pozíciót nyitunk, azaz eladunk és ezt követően a BUX határidős index árfolyama emelkedik) megy a BUX határidős index, akkor jelentős veszteséget érhetünk el úgy, hogy közben a fedezeti igény alacsony volt.

Érdemes szem előtt tartani a megbízási díjat, ami egyes magyarországi brókercégek esetében akár 75 Ft is lehet. Aktuális árfolyam mellett ez százalékosan kb. 0,2%, ami kedvezőbb, mint a részvénypiaci ügyletek díjazása. A BUX határidős index további előnye a napon túl tartható short pozíció lehetősége. Ahogy a bevezetőben is tárgyaltuk gyakorlatilag a  négy bluechip árfolyam változását követi a BUX index, így akár az egyedi részvény shortot is helyettesíteni tudja.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link