ZigZag támasz-ellenállás indikátor beállítása, letöltése, használata

Bejegyzésünkben a ZigZag indikátor beállítását, használatát tekintjük át, amely kifejezetten támasz ellenállás stratégiát használó kereskedők számára lehet hasznos. A ZigZag indikátor ugyanis képes arra, hogy a grafikonon megjelentő támasz-ellenállás szinteket megjelenítse. A ZigZag indikátor alkalmas arra, hogy meghatározott szempontok szerint kiszűrje az árfolyam mozgásban tapasztalható zajt, és ezáltal támasz-ellenállás szinteket jelezzen a kereskedő számára. Előnye, hogy a támasz ellenállás stratégia (részletek itt) következetessé válik, tehát az indikátor használatával egy objektív mutatóval jelezzük ki a támasz és ellenállás szinteket.  Ezen előnyös tulajdonsága miatt gyakran használják automatizált kereskedéshez, támasz ellenállás stratégiákhoz a ZigZag indikátort, ugyanis a jelzéseire alapozott kereskedési technika egyszerűen visszatesztelhetővé válik. Természetesen nem várhatjuk el a ZigZag indikátortól sem, hogy minden esetben az indikátor által jelölt támasz, ellenállás szinteken forduljon a piac, hiszen a jövőbeni árfolyam mozgások tévedhetetlen előrejelzése csak a vágya a kereskedőknek. A támasz ellenállás jelzések mellett a ZigZag indikátor arra is használható, hogy a trend irányát jelezze nekünk. Ez a funkció a csúcsok, mélypontok helyzetének értékeléséhez kapcsolódik, erről itt beszéltünk részletesen. A fentiek mellett az Elliot-hullámok szerint kereskedők számára is hasznos segédeszköz lehet a ZigZag.

ZigZag indikátor letöltése

A ZigZag indikátor egy a kereskedők széles körében ismert támasz, ellenállás indikátor, így a legtöbb, ismert árfolyam elemző programhoz nem szükséges külön letölteni, mivel az alap indikátorok közé tartozik. A metatrader platformokra is igaz ez, itt sem kell letöltenünk a ZigZag indikátort, hanem a platform Navigátor ablakában az Indikátorok menüpont alatt (listában a legutolsó) megtaláljuk.

A ZigZag indikátor beállítása

A ZigZag indikátornak összesen három paramétere van, melyekkel finomíthatók, a termék volatilitásához, tulajdonságaihoz igazítható a jelzései. Ez a három paraméter az alábbi:

  • Depth
  • Deviation
  • Backstep

A Depth paraméterrel gyakorlatilag azt a gyertyaszámot adjuk meg, amelyen belül ha nem jelenik meg új maximum, vagy új minimum, akkor kijelöli az indikátor a szintet. Például egy 10-es paraméternél az indikátor 10 gyertyát vizsgál, és a 10 gyertya minimuma (legkisebb értéke) vagy maximuma (legnagyobb értéke) lehet a mélypont (támasz) vagy csúcspont (ellenállás).

Deviation paraméterrel azt tudjuk szabályozni, hogy ha talál az indikátor egy mélypontot vagy maximumot, akkor mekkora eltérés esetén vegye figyelembe a következő mélypontot, csúcsot új szintként. Tehát talál és kijelez a depth paraméter alapján az indikátor egy csúcsot, vagy mélypontot, majd ezt követően az árfolyam néhány pippel tovább esik (mélypont esetén) vagy tovább emelkedik (csúcs esetén. Ekkor a deviation paraméteren belüli kilengés esetén nem rajzol új támaszt, ellenállást az indikátor. Alapbeállításként 5%-os értéket látunk, azaz 5%-nál nagyobb volatilitás (átlagtól való eltérés) esetén fog új szintet jelölni. Az érték növelésével a támasz, ellenállások száma csökkenthető. Például ha kialakul egy oldalazás és az árfolyam csak néhány pippel lép ki mindig a sávból, akkor az indikátor nem fog újabb csúcsot, mélypontot jelezni.

Backstep a minimális távolság a maximum és minimum pontok között gyertya számban megadva. Ha tehát a backstep paramétert növeljük, akkor nem fogja kijelezni az indikátor azokat a támaszokat, vagy ellenállásokat, melyek a megadott gyertyaszámnál rövidebb időn belül alakulnak ki. Például 10-es értéknél, ha 10 gyertyányi időn belül alakul ki egy mélypont, vagy csúcs, az indikátor nem fogja megjeleníteni. Az alábbi képen a metatrader platformon láthatjuk a ZigZag indikátort.

ZigZag támasz-ellenállás indikátor beállítása, letöltése, használata

A ZigZag indikátor tehát jól használható arra, hogy a grafikonon kialakuló "zajt" megszűrjük, csökkentsük. Ez egyrészt úgy valósul meg, hogy szabályozhatjuk a minimum maximumom kialakulására hány gyertyányi távolságot figyeljen (depth), másrészt kizárhatjuk az új támaszok, ellenállások közül a kis kiszúrásokat (devization), illetve korlátozhatjuk a túl gyakran kialakuló támasz, ellenállásokat például egy oldalazás esetén (backstep).

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link