Flash Crash jelentése: Mikor, hogyan történt a tőzsdéken?

Kategória: 

Mit jelent a flash crash?

A flash crash egy hirtelen, gyors tőzsdei árfolyamesés leírására szolgáló kifejezés. A kifejezést jellemzően egy váratlan napon belüli tőzsdei áreséssel kapcsolatban használják. Legtöbbször a 2010 május 6.-ai esemény megnevezésére használják a flash crash kifejezést.

Flash crash esete 2010 május 6-án

2010. május 6-a emlékezetes kereskedési nap volt az amerikai tőzsdéken. Ekkor történ az ún. flash crash, melynek során az amerikai tőzsdeindexek napon belül 10%-ot estek, majd a zárásra visszahúzták az indexeket. A Dow Jones index ekkor szenvedte el a legnagyobb napon belüli visszaesést mindössze 20 perc alatt.

Az alábbi képen a májusi flash crash visszaesést láthatjuk az S&P500 index grafikonján. Napon belül az 1160 dolláros szintről 1070 dollárig esett vissza az index. Ez közel 10%-os esés fél óra alatt, de  a nap végére az 1130 dollárig erősödött vissza az index.

stop loss használat 4

A 200 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező Procter & Gamble társaság részvényeinek árfolyama 60 dollárról  40 dollárra estek vissza ezen a napon. A 20 dolláros (30%-os) esést 20 dolláros emelkedés követte még napon belül.

stop loss használat 5

Mi volt a flash crash oka?

A flash crash események során merült fel először, hogy az esés előidézői a HFT stratégiákat futtató algoritmusok (lásd: High-Frequency Trading) lehettek. Egyes vélemények szerint az esést nem a HFT stratégiák okozták, hanem a részvénypiacra kerülő nagy eladási megbízás, melyet egy befektetési alap indított. A nagy eladási megbízás gyakorlatilag kivette a vevőket az ajánlati könyvből, majd a meredek áresésbe kapcsolódtak be a HFT rendszerek, gyakorlatilag megvették az esést a HFT-k, majd újra eladták az S&P500 index határidős kontraktusait, ezzel tovább lökték lefelé az árakat.  A kutatások azt is kiderítették, hogy a nagy árfolyam esést érzékelve leálltak a HFT algoritmusok, ezzel azonban eltűnt a piacról a likviditás, így történhetett meg, hogy például a 200 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező Procter & Gamble részvények árfolyama pillanatok alatt 20 dollárt esett.

A fenti szituációban számos kereskedő veszteséget realizált, ugyanis a stop loss megbízásaik kiütésre kerültek, rosszabb esetben átugorta a piac a stop megbízásokat, és alacsonyabb árszinten teljesültek a megbízások, nagyobb veszteséget okozva. Egyes szakértők szerint a fentiek miatt a HFT stratégiák által biztosított likviditás ún. "szellem likviditás", azaz másodpercek alatt el is tűnhet a piacról, ahogy láttuk a flash crash során is. További részletek: High-Frequency Trading [HFT] tőzsdestratégiák

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link