Bitcoin és kriptovaluta adózás Magyarországon 2024-ben

Az alábbiakban összefoglaljuk a kriptovaluták adózásával kapcsolatos 2022. január 1-től hatályos szabályokat. Megbeszéljük, hogyan lehet az adóbevallást elkészíteni, szó lesz a 2021 előtti évek „adóamnesztiájáról”, és a kriptovaluta adózást érintő speciális szabályokról is. Témáink:

  • Hogyan adóztak a kriptovaluták 2021 előtt?
  • Mely kriptovaluta termékekre nem vonatkozik az új szabályozás?
  • Kriptovaluta adózás 2022. január 1-től
  • Mit jelent az ügyleti nyereség? Hogyan számítható?
  • Hogyan, mikor kell a bevallást elkészíteni?
  • Mikor nem kell adót fizetni a kriptovaluták után?
  • Adókiegyenlítés, veszteségek elszámolása
  • Adóamnesztia a 2021. előtti ügyletekre..
  • Hogyan adóztak a kriptovaluták 2021 előtt?

Általánosságban annyit érdemes tudni a 2021 előtti időszakról, hogy alapvetően nem szerepelt külön az SZJA törvényben az ellenőrzött tőkepiaci ügylet körében a kriptovaluta kereskedés, befektetés, így nem is lehetett azokat a szabályokat alkalmazni a kriptoeszközökre, melyet akár egy részvény, CFD, vagy forex ügylet esetében alkalmazhatunk, gondolok itt arra, hogy a nyereségből levonható a veszteség, mentesülünk a szociális hozzájárulás fizetése alól stb.. Így ezen szabályok hiányában a kriptoeszközökből származó nyereség egyéb jövedelemként adózott, melynél az összes nyertes ügyletre 15% SZJA és 19,5% Szocho fizetési kötelezettség merült volna fel. Ugyanakkor a 2022. január 1-től érvényes szabályozás (2021-es tárgyévre is alkalmazható) lehetővé teszi azt is, hogy visszamenőleg az új szabályok szerint valljuk be a korábbi években szerzett nyereséget. Mielőtt ennek lépéseit megbeszéljük, térjünk ki az új szabályokra.

Mely kriptovaluta termékekre nem vonatkozik az új szabályozás?

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy ma már számos OTC brókercég biztosítja a hozzáférést a kriptopiachoz, és ezeknél a társaságoknál jellemzően CFD formában férhetünk hozzá a kriptopiachoz. Emellett ma már népszerűek a különböző kriptovaluta ETF, ETN alapok, melyek tőzsdéken megvásárolhatók. Ezek a termékek nem tartoznak az alábbiakban ismertetett adózási terület alá, ugyanis a fentiek legtöbbször az ellenőrzött tőkepiaci ügylet hatálya alá tartoznak, azaz úgy kellett eddig is adót bevallani, befizetni, ahogy például egy részvény esetében. A fentiek feltétele, hogy a brókercég, amelynél kereskedtünk megfeleljen az ellenőrzött tőkepiac ügylet szabályainak. Erről itt beszéltünk bővebben: Tőzsde adózás, tőzsdei nyereség, jövedelem utáni adóbevallás.

Kriptovaluta adózás 2022. január 1-től

2022. január 1-től a magánszemélyek kriptoeszköz ügyleteiből származó jövedelem külön adózó jövedelemnek számít, és a megszerzett jövedelem után 15% SZJA-t kell megfizetni, illetve az ügyletekből származó bevételekkel szemben elszámolhatók a tárgyévben felmerülő költségek. Erről teljes részleteséggel az SZJA törvény 67/C „Kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem” cím alatti rész rendelkezik.

Fontos, hogy csak azokra az ügyletekre vonatkozik a szabályozás, melyek bárki számára elérhetők, azaz a zártkörű kriptoeszköz-ügyletek ki vannak zárva a szabályozás alól. Tekintettel arra, hogy jelenleg kb. 20 ezer kriptoeszköz van a piacon, és ennek csak töredéke érhető el a kriptotőzsdéken, így erre a kitételre célszerű odafigyelni.

Mit jelent az ügyleti nyereség? Hogyan számítható?

A 15%-os SZJA-t a tárgyévben megállapított ügyleti nyereség után kell megfizetni. Ügyleti nyereség akkor keletkezik, ha a tárgyévi bevételek összege meghaladja a tárgyévi igazolt kiadások összegét. A tárgyévi bevétel gyakorlatilag az összes bevételt jelenti, melyek az ügyletek lezárásával keletkeznek, és melyeket törvényes fizetőeszközre váltottunk, vagy amelyből ingó, ingatlan dolgot vásároltunk.

Példák a 2022-es évre:

  • 2022. május 15-én eladtál 1 db bitcoint 40.000 dollár értékben, és az ellenérték valódi dollárban került kifizetésre (Például a Gemini kriptotőzsdén valódi dollárral szemben kötik az ügyletet.). Ebben az esetben a tárgyévi bevételed 40.000 dollár, melyet az eladás napján érvényes mnb-árfolyamon célszerű forintban kiszámolni.
  • Ha 2022. április 1-én 2 db bitcoinon vásároltál egy Teslát, akkor a 2 db bitcoin aktuális árát az mnb hivatalos árfolyamán forintba kifejezve állapíthatod meg a tárgyévi bevételt.
  • Ha 2022. októberében ismét eladtál 1 db bitcoint 20 ezer dollár értékben és a kriptotőzsdén valódi dollár helyett valamely dollár stablecoinba (például USDT, USDC) váltottad át a pénzed, akkor nem keletkezik bevétel.
  • Viszont ha kiutalod a saját dollárban vezetett bankszámládra az összeget, akkor bevételed keletkezik a 20 ezer dollárnak megfelelő értékben, melyet a bevétel keletkezés napján célszerű az mnb-árfolyam forintban kiszámolni.

A fenti módszerrel tehát az összes tárgyévi bevétel összesíthető, az aktuális napi mnb-árfolyamon forintban kimutatható lesz, majd a tárgyévi kiadásokat hasonló módon, forintban kifejezve kell összesíteni.

Tárgyévi kiadásként az alábbiak vehetők figyelembe:

  • A kriptovaluta vásárlásakor a vételár.
  • Kriptovaluta bányászatkor a tevékenység érdekében felmerült igazolt kiadás (igazolt kiadás legtöbbször számla meglétét jelentené).
  • A vagyontárgy megszerzésére fordított, igazolt kiadás, de legfeljebb a vagyontárgy értékesítéskori szokásos piaci értéke, ha a kriptoeszközt a magánszemély valamilyen vagyontárgy, például ingóság, ingatlan értékesítésekor, annak ellenértékeként szerezte.
  • A megszerzett kriptoeszköznek a bevételszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke, ha a kriptoeszkozt a magánszemély tevékenység, szolgáltatásnyújtás ellenértékeként szerezte.

A fentiek alapján összesíthetők a tárgyévi kiadások, melyeket levonhatunk a tárgyévi bevételből, és így kapjuk meg végül a tárgyévi jövedelmet, melyet be kell vallanunk, és ez után kell a 15% SZJA-t megfizetnünk.

Hogyan, mikor kell a bevallást elkészíteni?

A fentiekben részletezett folyamat a 2022-es tárgyévet illetően a 2022. január 1. és 2022. december 31. közötti időszakot érinti, azaz ebben az időszakban lezárt ügyletek nyeresége után kell az adót bevallani és megfizetni 2023. május 20-ig (egyéni vállalkozóknak február az SZJA bevallás határideje). A bevalláshoz a 22SZJA nyomtatványt (ebben kell a munkabért, az egyéb jövedelmet, az osztalék és az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek utáni jövedelmet is bevallani) kell használni. Ebben a 164. sor d) oszlopban kell a tárgyévi nyereséget a 164. sor e) oszlopban a 15%-át, azaz az adót feltüntetni.

Mikor nem kell adót fizetni a kriptovaluták után?

Nem kell adót fizetni, ha nem zártad le az ügyletet, illetve nem váltottad át törvényes fizetőeszközre, és nem költötted el ingó vagy ingatlan vásárlásra. De akkor sem kell adót fizetni, ha az ügyletből származó bevétel nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát, ami jelenleg 20 ezer forintot jelent, feltéve ha:

  • a bevétel szerzésének napjára más, azonos tárgyú ügyletből nem szereztél bevételt,
  • valamint az adóévben a bevételek összege a minimálbért (jelenleg 200 ezer forint) nem haladja meg.

Tehát ha alkalmanként volt egy-egy kisebb ügyleted, akkor a fenti feltételek együttes teljesülése esetén adómentesség érhető el.

Adókiegyenlítés, veszteségek elszámolása

Érdemes abban az esetben is elkészíteni a bevallásunkat, ha a tárgyévben veszteségesek voltunk. Ugyanis a tárgyévi veszteség bevallásával a következő két évben csökkenhetjük az akkori tárgyév bevételeit, azaz majd a következő két évben csökkenthetjük a fizetendő adó mértékét (ha nyereségünk lesz). Ehhez arra van szükség, hogy a fenti módszer szerint számoljuk ki a tárgyévi veszteséget, és ezt tüntessük fel az SZJA bevallás 164. a) sorában. Az adókiegyenlítésről bővebben az ellenőrzött tőkepiaci ügylet alatt beszéltünk, lásd korábbi cikkünk "Adókiegyenlítésre is figyelj oda" bekezdését.

Adóamnesztia a 2021. előtti ügyletekre..

Ha a 2021. adóévet megelőző években (a fenti szabályozás előtti időszak) bevételt szereztél kriptovaluták kereskedésével, de jövedelmet nem állapítottál meg, és nem vallottál be, akkor most lehetőséged van arra, hogy a 2022-es tárgyévi ügyletként figyelembe vedd ezeket az ügyleteket. Ebben az esetben nem adóéveként kell a bevételt megállapítani, hanem minden bevételt, kiadást összegezni kell mintha azok a 2022-es tárgyévben merültek volna fel. Ez utóbbi lehetőségről az SZJA törvény 102 § (3) bekezdése az irányadó:

„Ha a magánszemély a 2021. adóévet megelőzően kriptoeszköz átruházására, átengedésére tekintettel jövedelmet nem állapított meg, valamennyi kriptoeszközre kötött ügylete tekintetében választhatja az egyes adótörvények módosításáról szóló 2021. évi LXIX. törvénnyel megállapított 67/C. § alkalmazását, azzal, hogy az említett ügyletek eredményét 2022. évi ügyleti eredményként veszi figyelembe.”

A fent leírtakkal összefüggésben felhívnám az olvasó figyelmét, hogy a cikk írója nem rendelkezik adószakértői képesítéssel, így hibák, pontatlanságok lehetnek a leírtakban. Javaslom tehát, hogy az adóbevallás elkészítéséhez keressünk meg egy könyvelőt, vagy kérjük a NAV segítségét. A közzétett információk tájékoztató jellegűek, pontatlanok lehetnek. Az adórendszerben manapság tapasztalható gyors változások, a cikkben előforduló esetleges hibák miatt javasoljuk, hogy ne a fent leírtak, hanem az SZJA törvény 67/C pontjában leírtak alapján készítsd el a bevallásodat.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link