ETF vásárlás: 6 ETF kereső alkalmazás bemutatása

ETF alapok vásárlása előtti döntéshozatalban lehetnek segítségünkre az ETF kereső alkalmazások. Ezekkel az ETF kereső alkalmazásokkal, használatukkal foglalkozunk az alábbiakban. Azért érdemes ilyen programok használatát megismerned, mert segítségükkel gyorsan megtalálhatod a különböző ETF alapokat, és költségek, egyéb tényezők alapján sorba lehet állítani segítségükkel az ETF alapokat. Gyakorlatilag segíthetnek ezek az alkalmazások a számunkra "legjobb" ETF megtalálásában. Ha az ETF vásárlás téma még ismeretlen terep számodra, akkor érdemes lehet ezt a bejegyzést is elolvasnod: ETF jelentése, kereskedés: ETF fogalma, költségek,

Témáink:

  • ETF vásárlás előtti lépések
  • JustETF.com ETF kereső alkalmazás
  • etfdb.com ETF kereső alkalmazás
  • barchart.com ETF kereső alkalmazás
  • fundinfo.com ETF kereső alkalmazás
  • finance.yahoo.com ETF kereső alkalmazás
  • További, hasznos ETF kereső alkalmazások

ETF vásárlás előtti lépések

Ahogy a bevezetőben már utaltam rá, ETF alapok vásárlása esetén célszerű összehasonlításokat végeznünk. Ezek az összehasonlítások arra irányulhatnak, hogy milyen hozama volt az egyes, hasonló típusú ETF alapoknak, illetve, milyen alapkezelési költségekkel kell kalkulálnunk, amit majd az ETF vásárlása után fogunk folyamatosan fizetni (alapkezelési díj).

Már az ETF alap megvásárlása előtt célszerű az adózási szempontokat is átgondolni. Bár alapvetően tőzsdei termékekről van szó, így a tőzsdék többségén megvásárolható ETF jegyek adózásában elvileg nincs különbség, azaz alkalmazható az ellenőrzött tőkepiaci ügylet szabályai (lásd: Tőzsde, forex adózás). Ugyanakkor ha már az ETF osztalékot is fizet, akkor Szochó fizetési kötelezettség is felmerülhet. Az ETF keresőben tehát ezeket a szempontokat is figyelembe tudjuk venni, például olyan ETF alapokat keresünk, melyek az osztalékot újra befektetik, így nem jelenik meg a számlánkon osztalék (részletek itt). A fentiekhez még az is hozzátartozik, hogy az ETF alap vásárlása előtt érdemes átgondolni további tényezőket. Én általában ezeket figyelem:

A fenti "elméleti" alapozó után nézzük a részleteket.

1) JustETF.com ETF kereső alkalmazás

Az európai részvénypiacokon elérhető ETF-ekre (tulajdonképpen ez a különlegessége) egy jól használható szűrőprogramot találunk a justETF.com oldalon. Ez az ETF kereső tehát kifejezetten az európai tőzsdéken elérhető ETF-ekre fókuszál. A másik, ismert és jól használható ETFdb.com pedig inkább az amerikai tőzsdéken elérhető ETF-ekkel foglalkozik. Természetesen vannak átfedések, és az se tévesszen meg senkit, hogy ugyanaz az alapkezelő ugyanazon ETF alapját egy amerikai és egy európai tőzsdén is jegyzik. Jellemzően a nemzetközi alapkezelők Írországi, vagy Luxemburgi székhellyel bejegyezve az Európai Unión belül szabadon forgalmazható ún. UCITS ( az ETF alap nevében találjuk ezt a kifejezést) ETF alapokat hoztak létre. Emiatt tehát egyes ETF alapok nemcsak az amerikai tőzsdéken, hanem az európai tőzsdéken is megvásárolhatók.

A justetf.com ETF kereső a weboldal felső menüsorában az ETF Search / ETF Screener menüpont alatt érhető el. A fenti hivatkozáson megnyitott ETF kereső baloldali menüsorán az alábbiak lennének a legfontosabb szűrési paraméterek. All Asset Classes megnevezés alatt az alábbiakra szűrhetünk:

  • Equity: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója részvényekből áll
  • Bonds: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója  kötvényekből áll
  • Precious Metals: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója nemesfémekből áll
  • Commoditeis: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója árupiaci termékekből áll
  • Real Estate: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója ingatlanpiaci társaságok részvényeiből áll
  • Money Market: olyan ETF-eket jelenít meg a kereső, melyek portfóliója különböző pénzügyi termékekből áll.

1) Matching indices szűrés

Ezzel a lehetőséggel kiválaszthatjuk, hogy az ETF kereső csak azokat az ETF alapokat mutassa, melyek portfóliója egyezik a kiválasztott index-el.  Például ha a német tőzsdeindexbe szeretnénk befektetni, akkor a Matching indices alatt kiválasztjuk a DAX feltételt, majd az ETF kereső a jobb oldalon megmutatja azokat az ETF alapokat, melyek portfóliója megegyezik a német tőzsdendexszel. Az alábbi képen láthatjuk a találatokat, összesen 9 db.

ETF vásárlás, ETF kereső

Véleményem szerint a kereső egyik leghasznosabb funkciója ez, mivel a legtöbb befektető egy-egy indexből indul ki, így itt gyorsan meg lehet keresni a hozzá tartozó befektetési alapokat.

2) Use Of Profit

Néhány kevésbé lényeges keresési feltétel átugrása után jutunk el a Use of Profit sorig. Itt az Accumulating olyan ETF alapokat jelöl, melyek az osztalékot, kamatot újra befektetik. A distributing alatt pedig olyan ETF alapokat érünk el, melyek az osztalékot, kamatot rendszeresen kifizetik. A témát nem részletezném, mivel egy külön cikkben beszéltünk már erről.

3) Fund Size

Szintén fontos paramétere az ETF keresőnek, azaz az ETF alap eszközértékére szűrhetünk. Ezzel ki lehet zárni azokat az ETF alapokat, melyek alacsony befektetett eszközállománnyal rendelkeznek. Bár alapvetően ez nem jelentős probléma, ugyanakkor egy kisebb alap nem tud költséghatékonyan működni, nagyobb az esélye annak, hogy az alapot az alapkezelő bezárja. Ilyenkor visszakapjuk a pénzünket, viszont újra be kell fektetnünk. A kisebb alapméret együtt jár az alacsonyabb forgalommal, ami a befektetés költségét (nagyobb lesz a vételi és eladási oldal közötti különbség) növelheti meg. Továbbá extrém piaci helyzetekben elképzelhető, hogy egy kevésbé likvid ETF alapból költségesebb lesz a kiszállás.

4) Provider

A provider menüpont alatt kiválaszthatjuk az ETF alapkezelőt. Ha esetleg ragaszkodunk egy meghatározott ETF alapkezelőhöz, akkor itt erre is tudunk szűrni.

5) Fund Domicile

Az alapkezelő székhelyére tudunk szűrni. Többségében Írország és Luxemburg a bejegyzési székhelye az ETF keresőben szereplő alapoknak, ugyanis nagyrészt UCITS alapokról van szó.

6) Currency Hedge

Olyan ETF alapokat tudunk keresni ezzel a funkcióval, melyek a devizaárfolyam változását megpróbálják kiküszöbölni. Például amerikai részvényeket vásároló ETF-be szeretnék befektetni a pénzüket, de az ETF jegyeket az európai tőzsdéken euróban jegyzik. Ebben az esetben az EUR/USD árfolyam függvényében is változhat az ETF alap eszközértéke, mivel a részvények dollárban denomináltak az alap pedig euróban. Egy currency hedge ETF alap pedig ezt a kockázatot küszöböli ki.

7) ETF listing

Szintén fontos funkció, ugyanis itt szűrhetünk arra, hogy melyik tőzsdén lehet megvásárolni a keresőben szereplő ETF alapot. Erősen túlsúlyos a német tőzsdén (Xetra és Stutgart) elérhető ETF-ek száma, de ez magyar ügyfelek esetében nem gond, mivel a legtöbb magyarországi brókercég a német piacot relative olcsón éri el. Német részvénypiaci kereskedésről, a Xetra rendszerről és a Stutgarti Trading Desk platformról a következő hivatkozásokon beszéltünk.

8) ETF universe

Az ETF kereső ezen pontja alatt három választási lehetőségünk van, ezek az alábbiak:

  • Long-only ETF alapok: ezek vannak túlsúlyban, kifejezetten befektetési célú, csak vételi pozíciókkal. Például részvényekbe fektető ETF alapok
  • Acitve ETF: valamilyen módon már aktív alapkezelés zajlik az ETF mögött, például abszolút hozamra törekszik az alap, tehát nem a passzív index, vagy piackövetés a cél ennél az ETF alaptípusnál
  • Short & Leveraged ETF alapok: olyan ETF alapok, melyek tőkeáttételt is igénybe vesznek, és/vagy short ügyleteket is nyithatnak.

Értelemszerűen a Long-only ETF kategóriában találjuk a a tipikusan befektetési célú ETF termékeket.

További hasznos funkciók az ETF keresőben

A fentiek lettek volna a legfontosabb keresés paraméterek. A megfelelő beállítás után a baloldalon kapunk egy listát a feltételeknek megfelelő ETF alapokról. Itt pedig nemcsak az ETF árfolyama tekinthető meg, hanem számos fontos információt szerezhetünk az ETF alap teljesítményéről.

ETF vásárlás, ETF kereső

A fenti képen látható eszközsáv fontosabb funkcióira térnék ki. Az Overview menüpont alatt egy listát kapunk a keresőben leszűrt ETF alapokról. A TER oszlopban az alapok teljes költségét látjuk, ami egy jó kiindulási pont lehet. Hasonló alapok esetében célszerű a TER mutatót összevetni (teljes költséget mutatja, részletesen a TER mutatól).

Risk menüpont alatt a listában szereplő ETF alapok 1, 3 és 5 éves árfolyam kilengését látjuk (Vola 1 Y, Vola 3Y és Vola 5Y), de ennél hasznosabb az árfolyam kilengés és az elért hozam összevetése 1, 3, 5 éves távon, amit a Return/Risk oszlopok alatt találunk (1Y az 1 éves , 3 Y a 3 éves , 5Y  a 5 éves időszakra vonatkozó).

Az árfolyam grafikon ikonra kattintva pedig a találati listában szereplő ETF alapok árfolyam grafikonja látható. Figyeljünk arra, hogy a keresőben szűkítsük a találatokat,  ugyanis ha sok ETF alap kerül a grafikonra az adatokat nehezen tudjuk értelmezni. Vigyázzunk arra is, hogy az osztalékot, kamatot kifizető és újra befektető alapokat egymással ne hasonlítsuk össze, csak kategóriájukon belül. Ugyanis az osztalékot fizető alapok grafikonján nem látható a korábban kifizetett osztalék. Az alábbi képen egy mintát láthatunk az ETF alapok árfolyam grafikonjának összehasonlítására.

 ETF kereső

A fenti adatok mellett még lehetőségünk van az ETF alapok hozamainak összehasonlítására oszlopgrafikon segítségével. Ez főleg akkor lehet hasznos, ha több ETF alapot szeretnénk egyszerre vizsgálni. Ugyanis 10 fölött ETF alapszám esetén már az árfolyam grafikonon nehéz kiigazodni. Ekkor az oszlop grafikon használata egyszerűbb lehet. Az alábbi képen 11 ETF alap 3 éves eredményét látjuk:

ETF vásárlás, ETF kereső

Ha a fentiek alapján kiválasztottuk a megfelelő ETF alapot, akkor nincs más dolgunk, csak a brókercégünk rendszerében az ETF keresőben talált megnevezés alapján megkeresni az alapot, illetve vételi megbízást kiadni rá.

2) etfdb.com ETF kereső alkalmazás

Az egyik legismertebb ETF kereső weboldal, adatbázis az etfdb.com weboldalon érhető el. A weboldal felső menüsorán a screener menüpont alatt érjük el a keresőt (hivatkozása: http://etfdb.com/screener/)

A keresőben a cikk írásakor 2146 ETF alap adatai találhatók, ezek között tudunk szűrni, keresni a legfontosabb paraméterek szerint, többek között:

  • Eszközosztályok szerinti szűrés (Asset class), például részvényekbe, kötvényekben, árupiaci termékekbe stb.. fektető ETF alapok
  • Alapkezelő szerinti keresés (Issuer)
  • Alapkezelési költségek és osztalék szerinti keresések (Expenses & Dividend:)
  • Hozam szerinti szűrések (Returns)
  • Volatilitás, kockázat alapján történő keresés (Risk Metrics)

Alábbi képen az etfdb ETF keresőjének fő paraméterei láthatók

ETF kereső

Az etfdb.com ETF keresője nagyrészt amerikai tőzsdéken elérhető ETF alapok szűrésére használható!

Amerikai ETF alapkezelők, kibocsátók listáját a következő hivatkozáson tekinthetjük át: http://etfdb.com/issuers/

Amerikai ETF alap típusok kategóriákra bontva: http://etfdb.com/etfdb-categories/

A következő hivatkozáson befektetési célország szerinti bontásban találjuk az ETF alapokat: http://etfdb.com/tool/etf-country-exposure-tool/

3) barchart.com ETF kereső alkalmazás

Szintén az amerikai ETF-ek között kereshetünk szűrhetünk a barchart.com weboldal ETF keresőjének segítségével. Ebben az adatbázisban 1535 ETF alap adatai találhatók meg. Az ETF kereső a barchart.com weboldal felső menüsorából érhető el az ETFs hivatkozásra kattintva (link: https://www.barchart.com/etfs-funds).  Az alábbi képen a keresési paramétereket látjuk:

ETF kereső barchart

4) fundinfo.com ETF kereső alkalmazás

A fundinfo.com oldalon kifejezetten európai alapkezelők által kezelt ETF-ek között kereshetünk, szűrhetünk. A keresés az advanced search hivatkozás alatt érhető el, amit a weboldal jobb felső részén találunk (link: https://www.fundinfo.com/en/advanced-search/?q=)

ETF kereső európa

A fenti képen az ETF kereső szűrési lehetőségeit látjuk. A fundinfo.com ETF kereső első sorban európai tőzsdéken elérhető ETF alapok között tud kereséseket végezni. Többek között ETF hozamokra, költségekre, régiókra, eszköztípusokra történő ETF kereséseket végezhetünk el ezzel a programmal.

5) finance.yahoo.com ETF kereső alkalmazás

Az egyik legnagyobb ETF adatbázist (8226 ETF alap) a yahho.com oldalon találjuk. Az ETF kereső a következő hivatkozáson érhető el: https://finance.yahoo.com/etfs/

A szűrési feltételek változatosak, például morningstar minősítésre is tudunk szűrni, de alapkezelési díjra, ETF-ek hozamára, vagy az 50 és 200 napos mozgóátlaghoz képesti ETF árfolyam is szerepel a keresési paraméterek között, lásd alábbi kép:

ETF kereső globál

6) További, hasznos ETF kereső alkalmazások

Seeking Alpha ETF kereső

Ez az ETF kereső a következő hivatkozáson érhető el: https://seekingalpha.com/etfs-and-funds/etf-screener#

A kereső előnye, hogy béta tényezőre, illetve alapkezelési díjra is tudunk szűrni, de természetesen a szokásos ETF hozam, költség, befektetési eszközök közötti keresés is elvégezhető.

Zacks ETF kereső

A Zacks ETF kereső amerikai ETF-ek között tud szűrni, többek között P/E, beta tényezőre történő szűrés, alapkezelési díjra, ETF hozamra stb.. Az ETF kereső itt érhető el: https://www.zacks.com/screening/etf-screener

ETF kereső Zacks

Az ETF alapoknak az árfolyam japán gyertyás grafikonon is megjeleníthető, valamint az ETF alaphoz kapcsolódó elemzés is elolvasható, amit a Zacks Investment Research elemzőház készít.

ETF vásárlás alapjai

Az alábbi videóban az ETF befektetés alapjaival foglalkozunk. Többek között az alábbi témákról lesz szó:

  • Megbeszéljük az ETF, ETN, ETC termékek jelentését.
  • Megnézzük, hol lehet elérni ezeket a termékeket.
  • Arra is kitérünk, hogy mi a különbség a hagyományos befektetési alap és az ETF alap között.
  • Szó lesz az ETF alapok költségeiről.
  • Hol találjuk az európai tőzsdéken elérhető 1400 ETF alapot.
  • Hogyan vásárolható meg az ETF alap.
  • Milyen adózási tudnivalókat tartsunk szem előtt..
  • ETF alapok típusaival kapcsolatos tudnivalók.
  • Tőkeáttétes ETF-ekkel kapcsolatos problémák.
  • Hedged és unhedged típusú ETF-ek.
  • Nyereséget felhalmozó és nyereséget kifizető ETF-ek és az adózás.

Az előadáson hivatkozott további tartalom:

 
 

Az előadás folytatása:

 
 

További hasznos cikkek ETF-befektetések témában:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link