Warrant jelentése, fogalma, certifikát warrant különbség

Kategória: 

Cikkünkben a warrant jelentésével, fogalmával, a warrantok kereskedési lehetőségeivel foglalkozunk.

A warrant jelentése, fogalma

A warrant egy olyan certifikát, amellyel tőkeáttétes kereskedés valósítható meg, azaz kockázati besorolását tekintve, kockázatosabb termék a certifikátokhoz képest. A warrant, hasonlóan a certifikátokhoz, egy tanúsítvány, melyben a warrantot kibocsátó pénzintézet vállalja, hogy a warrant árfolyama egy meghatározott és szabályozott módon követi a mögöttes termék értékét.

Tehát a warrantok is származtatott termékek (például határidős piaci termékek,  CFD termékek), melynek árfolyama kizárólag azon múlik, hogyan alakul a mögöttes termék ára. A warrant árfolyamának szempontjából lényegtelen, hogy a befektetők mennyire kedvelik, vásárolják a warrantot, ez nem hat ki a warrant árfolyamra. A warrant mögöttes terméke gyakorlatilag bármi lehet: index, nyersanyag, részvény, deviza. A lényege, hogy a warrant árfolyama a mögöttes termék árfolyam változását követi.

Mi a különbség a certifikát warrant között?

A certifikát és warrant működési elve, a kereskedés teljesen megegyező módon zajlik, az egyetlen eltérés, hogy a warrant tőkeáttétes termék, míg a certifikát nem tőkeáttétes termék.

Az európai uniós szabályozás szerint külföldön a certifikát megnevezés a nem tőkeáttétes termékekre vonatkozik, míg a warrantok gyakorlatilag tőkeáttétes certifikátok. Bár külön terméknek tekinthető, működési elvük teljesen megegyezik a certifikátoknak és a warrantoknak. Egyetlen különbség, hogy a warrantok tőkeáttétes termékek. Azonban a Budapesti Értéktőzsdére egységesen a certifikát megnevezés szerint lettek ezek a termékek bevezetve, azaz korábban lettek kibocsátva tőkeáttétes termékek is certifikát megnevezéssel (egyes típusoknak nincs lejáratuk, így még ma is kereskedhetők), így találkozhatunk tőkeáttétes certifikáttal is, de a 2013 után kibocsátott certifikátok esetében már a BÉT-en is warrantnak hívjuk a tőkeáttétes termékeket.

Magyarországon, a BÉT-re 2013 előtt bevezetésre kerültek olyan certifikátok, amelyek tőkeáttétes termékek, azaz valójában warrantok. 2013 óta pedig már a BÉT-en is alkalmazzák a  certifikát, warrant megkülönböztetést.

 
 

 

 
 

A témáról bővebben: BÉT certifikátok, warrant kereskedés alapok

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link