Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével

Cikkünkben a tőzsdei trendelemzés egyik segédeszközét az Andrew’s Pitchfork-ot, azaz az Adrew-villa trendelemző eszköz használatát mutatjuk be. Nem csak tőzsdei termékek esetében, hanem árupiacokon, devizák piacán is használható az Adrew-villa, melynek segítségével a trendelemzés folyamata egyszerűsíthető. A fentieken túl az Adrew-villa kereskedési stratégiákban is megtalálható, mivel az eszközhöz vételi és eladási jelek is köthetők. Témáink:

  • Andrew’s Pitchfork használata a trendelemzésben
  • Melyek a legfontosabb jelzései az Andrew’s Pitchfork eszköznek?
  • Andrew’s Pitchfork előnyeiről
  • Andrew’s Pitchfork hátrányai

Andrew’s Pitchfork használata a trendelemzésben

Az Andrew’s Pitchfork trendelemző eszköz magyarra lefordítva Adrew-villa, melyet Alan Andrews alkotott meg. Az indikátor három vonalból áll, melyet az árfolyam grafikonra veszünk fel. A középvonal az ún. medián vonal, tulajdonképpen a trendvonalat jelöli, amit kiegészítünk két párhuzamosan eltolt vonallal, ezek az ún. alsó és felső vonalak. A Adrew-villa értelmezésének tárgyalása előtt vessünk egy pillantást az eszközre, az alábbi képen.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 1.rész

A fenti képen középen egy piros egyenest látunk, amely az Andrew’s Pitchfork középvonala, ez az ún. medián vonal. Tulajdonképpen ezt tekintjük a trendvonalnak, ugyanis az indikátort megalkotó Alan Andrews azt figyelte meg, hogy az árfolyam az idő 80%-ában a trendvonal körül fluktuál. A trendvonallal párhuzamosan fut az alsó és felső határoló vonal, ezek a fenti ábrán kék színnel vannak jelölve. Ezen túl beszélhetünk az extrém árfolyam mozgásról, melyekben a piac az esetek 20 százalékában tartózkodik. A felső és alsó határoló vonalak tehát kijelölik számunkra a túlvett és túladott zónákat. A fentiekből már látható, hogy az Andrew’s Pitchfork a trendelemzés során helyettesítheti a trendcsatornát, vagy a trendvonalak használatát. Illetve nem csak helyettesítheti, hanem objektívvé teheti a trendcsatorna felrajzolását, ugyanis alapvetően három pont határozza meg, hogyan fog kinézni a Andrew’s Pitchfork trendcsatorna. Ezekről lesz szó a következő bekezdésben.

 
 

Hogyan jelenítsük meg az Andrew’s Pitchfork trendelemző eszközt..

Az Andrew’s Pitchfork trendelemző eszköz egy ismert indikátor, így a legtöbb árfolyam elemző programban, kereskedési platformon meg fogjuk találni. Az ismertebb árfolyam elemző platformokat a következő bejegyzésben tekintettük át: Tőzsde elemző programok, szoftverek. Ezek közül most a tradingview.com árfolyam elemzőben nézzük meg a trendelemző eszköz használatát (Árfolyam figyelő program bemutatása: Tradingview). Az  Andrew’s Pitchfork trendelemző eszköz a tradingview árfolyam elemzőben a baloldali eszközsoron érjük el, lásd alábbi kép.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 2.rész

A trendcsatorna felrajzolásához három pontra van szükségünk. Az első a trend kiindulási pontja. Ez az alábbi képen 1-es ponttal lett jelölve. A második pont pedig a trendet követő korrekció mélypontja, míg a harmadik pont a trend csúcspontja. Ahogy az alábbi képen is látható, a három pont ismeretében már fel tudjuk venni a  Andrew’s Pitchfork trendcsatornát, melynek középvonala lesz a trendvonal. A tradingview alkalmazásban úgy kell az eszközt használni, hogy első lépésként az 1-es és 2-es pontot kössük össze, majd kattintsunk az egérrel, és végül vegyük fel a 3-as pontot, ekkor jelenik meg a csatorna.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 3.rész

Melyek a legfontosabb jelzései az Andrew’s Pitchfork eszköznek?

A trendcsatorna sikeres megjelenítésével a kék egyenesek, azaz a felső és alsó határoló vonalak tekinthetők támasz és ellenállásoknak. Ez már beilleszthető a kereskedési stratégiánkban, mely ideális esetben trendkövető. A fenti esetben ez azt jelentené, hogy egy emelkedő trendcsatornában ha az árfolyam eléri az alsó határoló vonalat, akkor ott keressük a vételi lehetőségeket. Míg a felső határoló vonal elérése kilépési jelzés egy vételi pozícióból.

Andrew’s Pitchfork trendelemző csökkenő trendben is használható, bár itt az a tapasztalatom, hogy mivel meredekebben a csökkenő trendek, mint az emelkedők, így a trendcsatorna felvétele nehezebb, de erre még kitérnék az anyag végén. A lényeg, hogy trendkövető magatartás megvalósítható csökkenő trendben is. Ekkor a  trendcsatorna lefelé mutat, és a felső határoló vonal közelében keressük a short pozíció nyitási jeleit, míg az alsó határoló vonal magasságában profitot realizálunk.

Az alábbi képen egy emelkedő trendre láthatunk példát. Itt jobbról haladva az első két piros négyzet jelöli azokat a szituációkat, amikor a trendcsatornán belül az alsó határoló vonalat megközelítette az árfolyam. Itt tehát vételi jeleket keresünk. A harmadik piros téglalap pedig azt mutatja, hogy az árfolyam elhagyja az Andrew’s Pitchfork trendcsatornát. Ezen elemzési módszer szerint itt a vége a trendnek, azaz itt eladási jelezést kapunk. Ez a megnyitott pozíciók zárását jelenti. A fentiek után ismételten fel kell vennünk az Andrew’s Pitchfork trendcsatornát.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 4.rész

Csökkenő trendben az Andrew’s Pitchfork trendcsatorna lefelé halad, és itt a felső határoló vonal magasságában keresendők a belépési jelek, azaz short pozíciót nyitunk.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 5.rész

A fenti példákból látható, hogy a jelzések az aktuális trendhez igazodnak. Ahhoz azonban, hogy az aktuális középtávú trend törése is megállapítható legyen Andrew bevezetett egy trendvonalat is. Emelkedő trendcsatorna esetén a trendvonal a trend kezdetét jelző pont és a korrekció mélypontjának az összegkötésével húzható meg. Erre láthatunk példát az alábbi képen. Amíg a trendvonal fölött mozog az árfolyam, addig emelkedő trendről beszélünk, a trendirányú ügylet tehát a vételi pozíció. A trend töréséről akkor beszélhetünk, ha a trendvonal alá esik az árfolyam. Erre az ábra jobb oldalán láthatunk példát.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 4.rész

A fentiekből látható tehát, hogy az Andrew’s Pitchfork trendcsatorna az árfolyam átlagos mozgását jelöli ki. Azaz ebben a sávban mozog a részvény árfolyam az esetek 80%-ában, a maradék 20%-ban kilép a határoló vonalak közül, ezek az extrém helyzetek, a túladott és túlvett szituációk. Illetve a trendvonal felett a középtávú emelkedő trendet követjük.

Csökkenő trendben is fel tudjuk venni a trendvonalat, itt az árfolyam fölött fog elhelyezkedni, ahogy az alábbi képen látható. Amíg a csatornában mozog az árfolyam, addig azt az átlagos mozgásnak tekintjük. A csatornából történő kilépés után pedig a trendvonal törése jelezheti a középtávú fordulatot.

Tőzsdei trendelemzés az Andrew’s Pitchfork, Adrew-villa segítségével 5.rész

Andrew’s Pitchfork előnyeiről

Az Andrew’s Pitchfork trendelemző eszköz használatának az előnye, hogy objektíven tudjuk azonosítani a tőzsdei trendeket, illetve egy objektív trendcsatornát tudunk követni. Az elemzési módszer segítségével könnyen vissza tudunk tesztelni tőzsdei stratégiákat. Az objektív jelzések miatt a visszatesztelés, szimuláció következetes lesz. Mielőtt azonban nekilátunk kipróbálni az indikátort, elmondanám a tapasztalataimat is, melyek nagyrészt a hátrányokat erősíti.

Andrew’s Pitchfork hátrányai

Az egyik nagy problémája Andrew’s Pitchfork trendelemző eszköznek, hogy a volatilis helyzeteket nem tudja kezelni. Gondolok itt arra, hogy ha volatilis a piac, akkor a trendcsatorna nagyon meredek lesz. Ilyen esetekben én nem használom az eszközt. Egy meghatározott meredekségi szög fölött már használhatatlan lesz az eszköz, ehhez viszont tapasztalat kell, hogy képesek legyünk kizárni a meredek eseteket. Nagyon sok múlik azon is, hogy pontosan vegyük fel a három pontot, ugyanis már kisebb eltérés is jelentősen eltolhatja a csatornát. A fentieken túl pedig a csatorna felvételéhez használt pontok kiválasztása is szubjektív, így gyakorlás, tesztelés nélkül nehéz eredményesen használni a Pitchfork trendelemző eszközt. A fentiek ellenére egy ismert, és kereskedők széles köre által használt elemző eszközről beszélhetünk, melyre kereskedési stratégiák is épülnek.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak