A szoknyadivattal előre jelezhető a tőzsde?

Néha érdekes, és meglepő dolgokkal is találkozhatunk a tőzsdén. Ilyen például az ún. hemline index, amely a szoknya divattal próbálja meg előre jelezni a tőzsdék árfolyam változását. A felvetés komolytalansága ellenére a hemline indexet egy közgazdász, név szerint George Taylor találta ki, még 1926-ban, néhány évvel a nagy gazdasági válság előtt.  Az alábbiakban megbeszéljük ennek az érdekességnek az alapját. Megnézzük, tényleg lehetséges-e a szoknya divat alapján előre jelezni a tőzsdék állapotát.

Mi az alapja a hemline indexnek?

Az elmélet szerint a hölgyek szoknyájának hossza és a gazdaság teljesítménye (tőzsdei árfolyamok mozgása) között fordított arányosság figyelhető meg. Azaz, ha az aktuális divatot a szoknyák hosszúságának csökkenése jellemzi, akkor a tőzsdéken árfolyam emelkedést tapasztalhatunk, jó állapotban van a gazdaság.

Tulajdonképpen ez lenne a George Taylor által megalkotott hemline index lényege, melyet az elmélet megalkotója meg is indokolt. Az elmélet szerint ugyanis a kedvező gazdasági környezet, javuló fogyasztói bizalom esetén a szoknya divat úgy változik meg, hogy a rövidebb szoknyák lesznek a divatosak. Fordított esetben, amikor a gazdasági körülmények romlanak, a fogyasztói bizalom csökken, akkor pedig a szoknyák hosszúságának növekedése figyelhető meg.

Szoknya hosszúság és a tőzsdei teljesítmény kapcsolata

Az alábbi képen látható az elmúlt közel 100 évben, hogyan változott a szoknya hosszúsága, és a grafikonon a tőzsde árfolyam mozgása is megfigyelhető. Érdekes, hogy a grafikon alapján tapasztalhatunk együtt mozgást, korrelációt.

Tőzsde érdekessége: szoknyahossz-tőzsde összefüggés

(kép forrása: https://steemit.com)

A fenti érdekes összegfüggést 2010-ben vizsgálta meg alaposan Marjolein van Baardwijk és Philip Hans Franses a "The hemline and the economy: is there any match?" tanulmányban. Az alábbi képen láthatjuk a Hemline indexet, ahol az 5-ös érték a földig érő szoknyahosszot, az 1-es érték a mini szoknyát jelenti. A grafikon X tengelyén évtizedeket látunk 1920-2010-ig.

Tőzsde érdekessége: szoknyahossz-tőzsde összefüggés

A hemline indexet összevetették a kutatásban a recessziókkal. Ehhez az NBER ciklusokat használták fel. 1-es érték esetén a vizsgált hónapban recesszió volt az Egyesült Államokban, 0 érték esetén nem volt recesszió.

Tőzsde érdekessége: szoknyahossz-tőzsde összefüggés

Kis kitérő, mit jelent az NBER ciklus?

Mielőtt folytatnák a szoknya hossz elméletet, az NBER ciklusra térjünk ki (a szoknyahossz témát a következő bekezdésben folytatom). Az NBER (The National Bureau of Economic Research) által felépített modelben egyszerűen követhetjük a gazdaság ciklusiat,  a recesszió és konjunktúra fázisait. Az NBER  az alábbi grafikon szerint  értelmezi a gazdaság ciklikusságát. A lenti képen látható felívelő görbe mutatja a gazdasági növekedés, konjunktúra szakaszát. Ez az időszak az NBER peak (gazdasági csúcs) pontig tart. Ez a gazdasági növekedés három fázisra bontható. A Stage I. a fellendülés korai szakasza. Ebben az időszakban még csak néhány iparágon belül tapasztalhatunk növekedést, profit bővülést. A Stage I. időszakot követi a Stage II. amikor már szélesebb körű a gazdasági növekedés. Végül a gazdasági fellendülés eléri a harmadik (Stage III.) fázisát, ekkor már a fogyasztáshoz (munkaerő hiány miatti munkabér növekedés következtében a lakósságnak nagyobb elkölthető jövedelme marad) kapcsolódó cégek árbevétel is megugrik. A gazdasági fellendülést pedig előbb utóbb korrekció követi. Ekkor jutunk el a recesszió időszakában, ami a gazdasági, pénzügyi válsággal kapcsolható össze. A gazdasági válság időszakának két fázisa van (ábrán a Stage IV, Stage V)

Tőzsde érdekessége: szoknyahossz-tőzsde összefüggés

(kép forrása: Standard & Poor's Guide to Sector Investing 1995)

Milyen eredménye van a 2010-es tanulmánynak a szoknyahosszra vonatkozóan?

Azt gondolom már a fenti két grafikon tanulmányozásával is sejthető, hogy kimutatható kapcsolat a gazdasági ciklusok és a szoknya hosszúsága között. A tanulmány szerint megfigyelhető az a tendencia, hogy romló gazdasági helyzet esetén a szoknyahosszúság növekszik. Javuló gazdasági körülmények között pedig ennek fordítottja figyelhető meg, azaz a szoknya egyre rövidebb lesz.

Van egy rossz hírem is azok számára, akik már indulnának is részvényeket vásárolni az aktuális szoknyadivatra alapozva. A tanulmány azt is kimutatta, hogy átlagosan 3 évet késik a szoknya hosszúság indikátor, így például 2007-2008-ban a szoknyák hossza rövid volt (lásd alábbi képen 1-es érték mini szoknya, 5-ös érték földig érő), ami azt mutatja, hogy három évvel korábban gazdasági növekedés volt.

Tőzsde érdekessége: szoknyahossz-tőzsde összefüggés

Természetes vágya a befektetőknek, kereskedőknek, hogy keresik a biztos módszert, a tuti, tévedhetetlen indikátort. Ilyen azonban nincs, a jövőt nem tudjuk megjósolni. Ugyanakkor számos olyan indikátorral találkozhatunk, melyek jól jelezhetik a piacok, részvények, tőzsdék alulértékelt, vagy túlértékelt állapotát. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gazdasági, tőzsdei esések időpontját pontosan meg lehet határozni velük, azaz időzítésre nem alkalmasak ezek a mutatók. Néhány további indikátor, melyek a hemline indexnél hatékonyabbak:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link