Törzsrészvény jelentése, jellemzői, hozama

Kategória: 

Az alábbiakban a törzsrészvényekkel kapcsolatos legfontosabb információkat tekintjük át. Témáink:

  • Törzsrészvények jelentése
  • Törzsrészvény hozama
  • Törzsrészvény jellemzői
  • Mit kell tudnod a törzsrészvényről? A legfontosabb gyakorlati szempontokról..
  • Speciális törzsrészvények: REIT részvények
  • Speciális törzsrészvények: MLP részvények
  • Speciális törzsrészvények: Centes részvények
  • Speciális törzsrészvények: Növekedési részvények
  • Speciális törzsrészvények: Defenzív részvények

Törzsrészvények jelentése

A részvényeknek két nagy csoportját tudjuk elkülöníteni. Az egyik a hagyományos, széles tömegek számára elérhető ún. törzsrészvény, míg a másik kategória az elsőbbségi részvény, amely valamilyen jogosultságban elsőbbséget élvez. A törzsrészvény tehát az a részvényfajta, mely az összes tulajdonosi jog gyakorlására feljogosítja a tulajdonosát.

Törzsrészvény hozama

A törzsrészvény nem kamatozik,  nem váltható vissza. Ugyanakkor a törzsrészvények a tőzsdén eladhatók, illetve a társaság osztalékot fizethet. Ez az osztalék tekinthető a törzsrészvény hozamának, de nem kötelező érvényű az osztalék fizetés. Osztalék témáról bővebben: Osztalék, osztalékfizetés.

Törzsrészvény jellemzői

A törzsrészvény legfontosabb jellemzői a tulajdonosi jogok, többek között:

  • A törzsrészvény tulajdonosa jogosult a társaság közgyűlésén való részvételre,
  • A törzsrészvény tulajdonosa szavazati joggal is rendelkezik.
  • A fentiek mellett az egyik fontos jog, hogy a törzsrészvény tulajdonosa jogosult lesz az osztalékra,
  • illetve a cég felszámolása esetén a likvidációs hányadra is jogosult a törzsrészvény tulajdonosa.
 
 

Mit kell tudnod a törzsrészvényről? A legfontosabb gyakorlati szempontokról..

A törzsrészvény nem kamatozik, nem biztosít osztalék elsőbbséget, és nem váltható vissza. Megvásárlására két lehetőségünk van. Az egyik, hogy az elsődleges kibocsátás során vásároljuk meg a részvényt. Ez az ún. IPO részvénykibocsátás, mely ha bővebben érdekel, akkor olvasd el ezt a bejegyzést: IPO - részvénykibocsátás

A másik lehetőség a részvény vásárlásra a tőzsdei vétel, amikor egy másik befektetőtől, azaz egy eladótól vásároljuk meg a részvényt. Ennek intézménye a tőzsde, a működési alapokat itt tekintettük át: A tőzsde működése, tőzsdei kereskedés módjai,

A törzsrészvényről annyit érdemes tudnod, hogy a törzsrészvényeken belül is vannak egyedi sajátosságokkal rendelkező részvények. Bár a magyar tőzsdén ilyenekkel csak elvétve találkozhatsz, de  a külföldi tőzsdéken sok olyan társaság van, melynek részvényei törzsrészvények, de egyedi sajátossága van a részvények piacának. Ilyen részvények az alábbiak:

  • Ingatlanokat hasznosító, kezelő társaságok, azaz REIT részvények
  • MLP részvények
  • Penny stock, azaz centes részvények
  • Növekedési részvények
  • Defenzív részvények
 
 

Speciális törzsrészvények: REIT részvények

A REIT a Real Estate Investment Trust angol szavak rövidítése, amely olyan, a hagyományostól eltérő vállalkozásokat jelöl, melyek ingatlan hasznosításból szerzik a bevételük jelentős részét.  Az első REIT típusú vállalkozásokat az Egyesült Államokban hozták létre, azonban az Európai Unión belül is találkozhatunk ezzel a formával, például Németországban (német tőzsdén érhetők el) vagy Nagy-Britanniában. A REIT vállalkozási formával az amerikai tőzsde mellett, ez európai tőzsdéken is találkozhatunk, és 2017-től már a magyar tőzsdén is, SZIT (szabályozott ingatlanbefektetési társaságok) néven. A REIT törzsrészvények elsősorban befektetők számára lehetnek érdekesek, tekintettel arra, hogy magas osztalékhozamú részvény befektetésekről van szó, mivel a REIT társaságok kötelezve vannak arra, hogy a profit jelentős részét osztalékként kifizessék a részvényesek számára. A REIT törzsrészvények kereskedési sajátosságait a következő bejegyzésekben beszéljük meg: REIT részvények, előnyei, buktatók.

Speciális törzsrészvények: MLP részvények

Az MLP az ún. Master Limited Partnership kifejezés rövidítése, melyek tulajdonképpen egy együttműködési formát, üzlettípust jelölnek. Ennek lényege, hogy a befektetők -akik megvásárolják a részvényeket- lesznek az ún. limited partner tagok a vállalkozásban. Gyakorlatilag a vagyoni hozzájárulás mértékéig felelnek a társaság tevékenységért, és vagyoni hozzájárulásuk után jövedelmet kapnak (distribution). Az MLP konstrukciók népszerű, több száz ilyen MLP részvényt találhatunk a külföldi tőzsdéken, szintén a magas osztalékhozam miatt lehetnek érdekesek ezek a törzsrészvények. Az MLP részvények előnyeit, hátrányait részletesen itt beszéltük meg: MLP részvények.

Speciális törzsrészvények: Centes részvények

A penny stock, magyarul centes részvények, olyan amerikai részvények, melyek jellemzője, hogy 1-5 dollár alatti árfolyamon kereskednek velük. A centes részvény kifejezés arra is utal, hogy legtöbbször ezek a részvények értéktelenek, veszteséges működésű, csőd közelében (részleteket lásd itt)  álló, gyakorlatilag megbukott vállalatok. A penny stock, azaz centes részvény tehát tekinthető a bóvli társaságok körének. A külföldi tőzsdéken azonban ezres nagyságrendben találunk ilyen  törzsrészvényeket, így ha nem vagyunk megfelelően tájékozottak, könnyen belefuthatunk a center részvényekben. Célszerű tehát megismerni a centes részvények sajátosságait, kockázatait. A következő bejegyzésben kitérünk arra is, hogyan lehet felismerni, kiszűrni a centes részvényeket: Penny stock, centes részvények kereskedése.

Speciális törzsrészvények: Növekedési részvények

A növekedési részvények olyan társaságok részvényei, melyek kifejezetten csak a növekedésre koncentrálnak. Az agresszíven növekvő társaságok jellemzője, hogy a profit drasztikusan növekszik. Negyedévről negyedévre jelentős profit, azaz egy részvényre jutó nyereség (EPS) növekedés tapasztalható. Bár ez elsőre jól hangzik befektetői szempontból, azonban a növekedésre történő fókuszálásnak ára van, főleg akkor, ha csak is kizárólag a növekedés a cél. Ilyenkor fordulhat elő az a helyzet, hogy a társaság gyakorlatilag bármit megvesz úgy, hogy a megtérülési szempontokat nem vizsgálják meg. Természetesen a növekedési részvények között is találunk olyan társaságokat, melyek a beruházás megtérülésével is foglalkoznak. Erről a témáról beszélünk a következő bejegyzésben: Mit kell tudni az agresszív portfólióról és a növekedési részvényekről.

Speciális törzsrészvények: Defenzív részvények

A defenzív részvényeknek általában azokat a részvényeket nevezzük, melyek rendszeresen osztalékot fizetnek, és az osztalék kifizetéssel egy stabil eredmény párosul. Azaz olyan vállalatok részvényeiről van szó, melyek olyan terméket gyártanak, vagy szolgáltatást nyújtanak, mely iránt stabil a kereslet. Gyakran utalnak ezekre a vállatokra "non-cyclical stock" részvényként, ami azt jelzi, hogy olyan részvényekről van szó, melyek a gazdasági ciklusokkal kisebb korrelációt mutatnak. A defenzív részvényeknek is megvannak az előnye, például stabilabb az árfolyam, ugyanakkor hátrányai is vannak, például egy bikapiacon rosszabbul teljesítenek, kisebb az árfolyam emelkedés. A defenzív részvényekkel a következő bejegyzésben foglalkoztunk: Gazdasági, pénzügyi válság és a defenzív részvények: hogyan jelezhetik a válságokat?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link