BÉT részvények, magyar tőzsde árfolyamelemzése

Az eddig tárgyalt árfolyamelemző programok, szűrő alkalmazások általában a magyar tőzsde, BÉT részvényein nem voltak használhatók, nem érhettük el a BÉT részvényeit, még a blue chipek (MOL, OTP, MTelekom, Richter) árfolyama, illetve más adata sem lekérdezhető ezeken a felületeken. Mai cikkünkben a stooq.com, illetve a stooq.hu oldalon elérhető árfolyam elemző program lehetőségeit tekintjük át, mely azoknak lehet hasznos, akik a BÉT részvényeivel (nemcsak a blue chipekkel) szeretnének kereskedni, de még nem találtak hatékony, ingyenes programot.

A Stooq.com, Stooq.hu árfolyamelemző használata

A Stooq árfolyamelemző a .com és a .hu végződés alatt is elérhető, mindkét esetben ugyanarra az oldalra jutunk. Az árfolyam elemzőben jelenleg 185 db a BÉT-en kereskedhető részvény, értékpapír (Certifikátok) grafikonja jeleníthető meg. Az stooq.com lengyel/angol nyelvű, de ez ne riasszon el senkit ez a használatától, mert az árfolyam elemző program már angol nyelvű. A stooq.com árfolyam elemző programban indikátorokat, mozgóátlagokat, trendvonalakat is használhatunk, továbbá lehetőség van japán gyertyás, bar chart megjelenítési módra, így egy jól használható chart elemző programot találunk az oldalon. A használat közben arra kell figyelnünk, ha véletlenül áttérünk a stooq.pl oldalra, akkor az teljes egészében lengyel nyelvű lesz, így figyeljünk arra, hogy a stooq.com oldalon maradjunk.

A stooq.com oldal betöltődése után a bal felső sarokban (lásd alábbi kép) találjuk a keresőt, melybe bármely magyar tőzsdén, BÉT-en kereskedhető részvény tickerjét beüthetjük, mindössze annyi a változás, hogy a .hu végződést hozzá kell tenni, például

  • RICHTER.HU
  • MOL.HU
  • ESTMEDIA.HU
  • MTELEKOM.HU
  • KONZUM.HU
  • CIGPANNONIA.HU
  • OPUS.HU     

stooq.com, stooq.hu árfolyam, BÉT részvények

A Stooq.hu oldalon elérhető összes magyar termék az alábbi hivatkozáson jeleníthető meg:

A magyar blue chip részvények hivatkozásai:

Elegendő a fenti linket elmenteni a böngészőnkben és a stooq.com-ot ezen az oldalon tudjuk megnyitni.

Stooq.hu oldalon devizák, huf párok is elérhetők

A stooq.hu/com oldalon a forint devizapárok is elérhetők, például EUR/HUF, USD/HUF, CHF/HUF, GBP/HUF, a forint párok mellett természetesen más devizakeresztek árfolyama is megjeleníthető.

A Stooq.com árfolyamelemző bemutatása

A fontosabb funkciókat a bal oldali menüsoron találjuk, ahogy az alábbi képen látható. A Summary menüpont alatt a részvény fontosabb adatai kerültek feltüntetésre, például minimum ár, maximum ár, forgalom, kapitalizáció stb.. Ennél lényegesebb a Chart, illetve a Technical Analysis menüpont.

stooq.com, stooq.hu árfolyam, BÉT részvények

Chart menüpont a Stooq.com oldalon

A Chart menüpont alatt, egy egyszerű, böngészőbe épülő árfolyam elemzőt találunk, mely tetszőlegesen testre szabható, például japán gyertyákat lehet megjeleníteni, napon belüli árfolyam mozgást, de több nap árfolyamát is megtekinthetjük. Nem lehetséges azonban indikátorokat, elemző eszközöket alkalmazni, ahhoz a Technical Analysis menüpont alatti grafikon rajzolót kell használnunk. A Stooq.com Chart árfolyam elemzője

stooq.com, stooq.hu árfolyam, BÉT részvények

A fontosabb beállítási paramétereket az árfolyam alatt angol nyelven találjuk a stooq.com honlapján:

  • Range: Időtávot tudunk állítani  1 naptól egészen az összes árfolyamadat megjelenítéséig (MAX)
  • Type: itt változtathatunk a megjelenítési módon: Line-vonal, Candle - japán gyertya
  • Compare with: más termékek tickerjének megadásával (maximum 8 db) egy grafikonon tudjuk összehasonlítani az árfolyam mozgást.

A stooq.com Technical Analysis árfolyamelemző

A bővített árfolyam elemző alkalmazást a Technical Analysis menüpont alatt érjük el. Java bővítmény szükséges hozzá, így legkönnyebben Internet Explorer, Safari böngészők alatt futtatható, de mozilla firefox böngésző is támogatja a java bővítményeket. Ha nincs java bővítmény a számítógépünkön, akkor használhatjuk a stooq.com HTML5 alapú árfolyamelemzőjét, lásd lentebb..

stooq.com, stooq.hu árfolyam, BÉT részvények

A bővített árfolyam elemző programban mozgóátlagokat, további indikátorokat, trendvonalakat is használhatunk.

A stooq.com weboldal baloldali menüsorán a Historical data alatt a múltbeli adatokat tudjuk elérni, letölteni. Ez abban az esetben lehet hasznos, ha valamilyen árfolyam elemző programba szeretnék a részvények árfolyamát betölteni. Az Operations menüpont pedig a részvénnyel kapcsolatos fontosabb információkat, például osztalék időpontja, darabolás stb. kerülnek feltüntetésre.

A stooq.com árfolyam elemző bemutatásáról szóló cikkünk második részében a bővített árfolyam elemző program funkcióit, használatát tekintjük át részletesen.

A stooq.com Technical Analysis árfolyamelemző

A bővített árfolyam elemző alkalmazást a stooq.com weboldal baloldali menüjében található  Technical Analysis menüpont alatt érjük el (lásd alábbi kép). Java bővítmény szükséges hozzá, így legkönyebben Internet Explorer, Safari böngészők alatt futtatható, de mozilla firefox böngésző is támogatja a java bővítményeket.

stooq.com weboldal

Az árfolyam elemző programban felül két gombsort találunk egymás alatt, a felső gombsor az alábbi

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata

A fenti képen látható gombsoron balról jobbra haladva beszéljük meg a fontosabb funkciókat.

1. Ticker lista ki/be kapcsolás. Segítségével a stooq.com árfolyam grafikon bal oldalán megjelenik egy oszlop, amelyben a részvények listáját helyezhetjük el.  Több kategóriát is felkínál a stooq.com, például Recent (legutóbb használt részvények), Favorites (kedvencként megjelölt részvények listája), Hungarian Stocks (magyar részvények listája). Az alábbi képen a ticker lista látható a BÉT részvényekkel.         

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata gombsor felső

2. Balról a második gomb segítségével a stooq.com árfolyamelemző önálló ablakba helyezhető át. Hasznos funkció, mivel így csak az árfolyam elemző látszik az ablakban, és a stooq.com honlap, illetve a böngészőnk kezelősávjai nem látszanak. Gyakorlatilag olyan hatása lesz, mintha egy önálló árfolyam elemző programot használnánk.

3. Balról a harmadik, negyedik gomb a grafikon frissítését szabályozza. A harmadik gombbal az automata grafikon frissítés kapcsolható ki, míg a negyedik gomb megnyomásával frissíti a grafikont az alkalmazás

4. Az alábbi képen látható öt gomb az idősík váltás, a nagyítás, kicsinyítés, a grafikonon megjelenő adatok időtávjának megadására szolgál, illetve tetszőleges kezdő és befejező dátumot is megadhatunk, azaz múltbeli időszakot is betölthetünk a grafikonra. A fentiek közül a legfontosabb az idősík váltás lehetősége. A stooq.com árfolyam elemző akár tick adatok megjelenítésére is képes, de 1 perces, 15 perces stb.. gyertyákat is használhatunk.

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata gombsor alsó

5. Az alábbi három gomb segítségével a megjelenítési módot változtathatjuk meg a stooq.com elemzőjében: vonaldiagram, bar chart és japán gyertyák között választhatunk.

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata funkciók

Indikátorok, mozgóátlagok hozzáadása a stooq.com árfolyam elemzőhöz

A fentiekben tárgyalt eszközsáv alatti gombok segítségével tudunk indikátorokat, mozgóátlagokat a grafikonhoz illeszteni. A legfontosabb funkciók balról jobbra haladva a következők.

1. Az alábbi képen látható gombra kattintva tudjuk megnyitni az indikátor menüt, és tetszőleges indikátort hozzáadni a grafikonhoz.

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata, további funkciók

2. A következő kilenc gombbal a mozgóátlagok jeleníthetők meg, a megjelenítése előtt be kell írnunk a gomb melletti mezőbe, hogy milyen periódusú mozgóátlag jelenjen meg.

  • SMA jelölésű gomb  az egyszerű mozgóátlag grafikonon történő megjelenítését teszi lehetővé.
  • EMA jelölésű gomb  az exponenciális mozgóátlag grafikonon történő megjelenítését teszi lehetővé.
  • WMA jelölésű gomb  a súlyozott mozgóátlag grafikonon történő megjelenítését teszi lehetővé.

stooq.com árfolyam elemző, grafikon használata funkciók

3. További gombok a gombsor jobb oldalán a bollinger szalag, parabolic sar indikátor illetve a pivont pontok megjelenítését teszik lehetővé.

 

Trendvonalak rajzolása a stooq.com árfolyamelemzőben

Trendvonalak rajzolására is lehetőség van a stooq.com árfolyam elemzőben az alábbi billentyű kombinációk használatával

  • CTRL + SHIFT - párhuzamos trendvonalak rajzolása
  • SHIFT -  nyomva tartásával mozgathatjuk a trendvonalat
  • CTRL - trendvonal eltávolítása
  • CTRL + ALT - trendvonal színének beállítása

Hogyan kövesd a magyar részvények árfolyamát?

A grafikon rajzoló megnyitásához látogassuk meg a stooq.com weboldalt, majd a felső menüsor Quotes pontja alatt találjuk a hungarian stocks aloldalt. Az alábbi kép nyújt a fentiekben segítséget.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 1

A következő lépésként pedig tekintsük át a megjelenő listát, majd azokat a részvényeket, melyekkel kereskedünk, követni szeretnénk jelöljük meg, tegyük a kedvencek közé. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy a magyar részvények táblázatában a csillaggal megjelöljük (utolsó oszlop) a kiválasztandó részvényt, lásd alábbi képen.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 2

A kedvencek közé tett magyar részvényeket a jobb felső sarokban található Favorites hivatkozásra kattintva tekinthetjük meg.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 3

Ezt követően már nincs más dolgunk csak bármely magyar részvény tickerjére a kedvencek listán rákattintani, majd amikor megjelenik a részvény árfolyam grafikonja a bal oldali menüsoron váltsunk át a Chart HTML5 grafikon változatra. Alábbi képen piros téglalappal jelöltem.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 4

Ha a fentiekkel megvagyunk, akkor megnyílik egy önállóan használható árfolyam elemző program, melyben benne lesznek a kedvencek listába kiválasztott részvényeink, így egyetlen kattintással tudunk váltani a magyar részvények árfolyam grafikonjai között. Az árfolyam elemző legfontosabb funkcióiról néhány gondolatot mondanék. Az alábbi képen a felső menüsort látjuk.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 5

A fenti menüsoron balról jobbra haladunk. A három egymás alatti pont segítségével érhetjük el a rajzoló eszköztárat. Ennél fontosabb a három vízszintes vonal, itt jeleníthetjük meg a termék listát. A Hungarian Stocks kiválasztásával az összes magyar részvény betöltődik a figyelő listába, a Favorites alatt pedig az általunk kiválasztott kedvenc részvények lesznek elérhetők. A figyelő lista segítségével gyakorlatilag egyetlen kattintással tudunk váltani a részvények között.

magyar részvények árfolyamának követése, előre jelzése 6

Balról jobbra haladva a harmadik ikon segítségével tudjuk teljes képernyőre kirakni az árfolyam elemző alkalmazást. A további ikonok segítségével egyrészt váltani tudunk az idősíkok között, melyben a legkisebb a tick, illetve az 1 perces grafikon. A Studies felirat alatt pedig tetszőleges indikátort tudunk hozzáadni a részvény grafikonjához, illetve az alatta levő sávba.  Az árfolyam elemző 26 grafikonra helyezhető indikátort tartalmaz (ezek az overlay kategóriában vannak), például aligátor, bollinger szalag, darvas doboz, mozgóátlagok, Ichimoku felhő stb.. Illetve a fentiek mellett 85 darab önálló indikátort is tartalmaz az árfolyam elemző, például RSI, ATR, Momentum, OBV, Elder Ray, MACD stb..A további menüsoron található ikonokat nem részletezném, ezek a grafikon nagyítására, kicsinyítésére, arányok változtatására használhatók.

Magyar részvények árfolyamának gyors áttekintése

A fentiek mellett a magyar részvények gyors áttekintésére használhatjuk a stooq.com főoldalán a Quotes/Stocks menüpont alatt elérhető Hungarian stocks aloldalt is. A fenti hivatkozáson egy táblázatban fognak megjelenni a magyar részvények, de ne ezt a táblázatot használjuk, mivel a részvények árfolyam grafikonjának vizsgálatával több információhoz juthatunk.  Ahhoz, hogy a grafikonokat lássuk, a táblázat feletti beállításokon kell állítanunk. Az alábbi képen láthatjuk a beállításokat.

magyar részvények

A fenti beállítások közül a Tickers sorban kiválaszthatjuk kezdőbetű alapján a részvényeket, de mivel itt kb. 50 db részvényt fogunk látni, ezért ezt a beállítást All-on hagyom, azaz mindent mutasson.

A View sorban találjuk a fontosabbakat. Itt a Small Chart-ot kiválasztva a táblázatban megjelenik a részvény napon belüli grafikonja, azaz gyakorlatilag egy oldalon látni fogjuk a magyar részvények napon belüli árfolyam mozgását. Ez a funkció inkább a daytrade kereskedőknek lehet hasznos.

Napon túli részvénykereskedés esetén jobban járunk ha a Big Charts-ot választjuk, ekkor egy nagyobb grafikon jelenik meg, és már nem napon belüli adatokkal. Állítsuk tehát be a Big Charts-ot, majd a Range sorban az időtávot. Itt én swingtrade kereskedés esetén az 1y szoktam jelölni (5m az elmúlt 5 hónapot jeleníti meg, szintén használható), azaz 1 éves árfolyam mozgást mutat a grafikonon, napos japán gyertyákkal. Ez egy teljesen jó időtáv arra, hogy a napos grafikonon uralkodó irányokat felmérjük. A fentiek mellett még a 3y beállítást is használom, ekkor 3 évnyi árfolyam mozgást látunk, de már heti gyertyákkal.

A fenti két beállítással gyakorlatilag néhány perc alatt meg lehet nézni a magyar részvénypiac állapotát. Abban az esetben pedig ha érdekes lehetőséget találok, akkor a grafikon jobb felső sarkában levő csillaggal a kedvencek közé teszem a részvényt, így a stooq-com árfolyam elemző favorites listájába kerül a termék. Az alábbi képen példaként szemléltetem, hogy hogyan láthatjuk a részvényeket 1 éves időtávon. A magyar részvénypiac áttekintéséhez ekkor  nincs más dolgunk csak a weboldalon lefelé görgetni, mivel egyetlen oldalra betölti 25 részvény árfolyam grafikonját.

magyar tőzsde követése

Hogyan lehet tovább gyorsítani a magyar részvények áttekintését?

A Sort oszlopban találjuk a rendezés szempontokat. Akár név szerint (Name) árfolyam elmozdulás (Change), azaz mai napon a legjobban emelkedő részvények kerülnek előre, vagy  forgalom (Volume) szempontjából is rendezhetjük a találatokat. A kedvencek közé elmentett termékek listáját a felső menü jobb szélén levő Favorites hivatkozásra kattintva érhetjük el, lásd alábbi kép.

 

magyar tőzsde kerekedés

Az árfolyam elemző programban pedig  a baloldali sávon jelennek meg a kedvencek közé elmentett részvények, lásd alábbi kép

magyar tőzsde

A fenti módszer tehát arra használható, hogy percek alatt áttekintsük a magyar tőzsde részvényeit, majd a számunkra érdekes lehetőségét már a brókercég árfolyam elemzőjében, vagy a fenti képen látható árfolyam elemzőben is meg tudjuk részletesen vizsgálni.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak