Pattern daytrade, 25k szabály az amerikai tőzsdéken

Az amerikai tőzsdéken kereskedőknek figyelembe kell vennie egy ún. kisbefektetőt védő szabályt, amely teljes néven pattern day trader rule megnevezés alatt találjuk. Ezt a szabályt a FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) alakította ki. Cikkünkben a Pattern daytrade szabály sajátosságait beszéljük meg, illetve kitérünk arra is, hogy milyen termékekre nem vonatkozik a pattern day trader szabály.

A pattern day trader rule, azaz 25k szabály

A pattern day trader szabályra gyakran 25k szabály néven hivatkoznak, amely lényegében azt jelenti, hogy ha egy 5 napos (munkanapot értünk alatta) perióduson belül négy vagy több daytrade pozíciót szeretnék nyitni az amerikai tőzsdéken, akkor 25.000 dolláros számla egyenleggel kell rendelkeznünk. A fentiek értelmében tehát, akinek 25 ezer dollár alatti az aktuális számlaegyenlege, maximum 3 daytrade pozíciót nyithat egy 5 napos periódusban.

Daytrade pozíciónak tekintünk minden olyan kötést, amely a megnyitás napján záródik le, függetlenül attól, hogy azt a kereskedő egy piaci megbízással zárta, vagy stop megbízás beállítása miatt záródott.

Mire vonatkozik a 25k szabály?

Nem minden tőzsdei ügylet tartozik a fenti szabályok alá, de az amerikai tőzsdéken elérhető részvényekre, ETF-ekre, és opciókra vonatkozik a szabály. Tőzsdén kívüli, OTC ügyletekre nem, így például OTCBB részvényekre, vagy részvény CFD termékekre, egyéb CFD termékekre, de devizapiaci ügyletekre sem vonatkozik a szabály. Ugyanígy nem vonatkozik a határidős piaci, futures ügyletekre sem a pattern day trader szabály.

Mi történik, ha megszegjük a pattern day trader szabályt?

A gyakorlatban nem könnyű egyébként a szabályt megszegni, ugyanis a brókercégek többsége figyeli, és számolja az 5 napos periódusban kötött daytrade ügyleteket a 25 ezer dollár alatti számlákon. Emiatt ha egy 5 napos periódusban 3 daytrade ügyletet kötöttünk, nem fogják engedni, hogy új pozíciót nyissunk, amíg az 5 napos periódus le nem jár. Erre azért célszerű odafigyelni, mert akár egy swingtrade, napon túli kereskedő is belefuthat abba, hogy napon belül zárni kényszerül a pozíciót. Ha ilyen eset történik 5 napon belül, akkor új pozíciót nem fogunk tudni nyitni, amíg az 5 napos periódus le nem telik. 

Ha mégis megszegnék valamilyen módon a 25 K szabályt -például opciók estében minden láb egy kötésnek számít -  akkor a kereskedő számláját 90 napra felfüggesztik, azaz 90 napig új kötést nem tudunk indítani. Ez viszont már komoly visszatartó erő lehet, és emiatt célszerű odafigyelni a szabályra.

Hogyan kerülhetjük ki a pattern day trade szabályt?

Ha az a szándékunk, hogy az amerikai tőzsdéken daytrade kereskedést szeretnénk folytatni, akkor a legegyszerűbb ha ezt részvény CFD termékekkel tesszük meg, ugyanis ebben az esetben nem vonatkozik a számlánkra a pattern day trade szabály, így nem kell fenntartanunk 25 ezer dolláros számlát. Abban az esetben pedig ha eredeti célunk a napon túli kereskedés, akkor érdemes odafigyelni a napon belüli zárásokra, és ha elértük az 5 napon belüli 3 kereskedést átválthatunk CFD kereskedésre, amíg az 5 napos periódus le nem telik.

Megoldásként szóba jöhet az is, hogy több brókercégnél nyitunk számlát, ekkor ugyanis mindegyik számlára vonatkozni fog a szabály, így a daytrade kötések száma növekedhet. Például két számla esetén már 6 napon belüli kötésünk lehet 5 napon belül. Ahogy fentebb bemutattam devizapiaci, CFD ügyletek, határidős piaci ügyletek sem tartoznak a pattern day trade alá, így a napon belüli ügyleteket el lehet vinni ebbe az irányba. Továbbá, a fenti szabályok az amerikai részvénypiacra vonatkoznak, tehát egy külföldi, nem amerikai tőzsdén lehetőségünk van egyedi részvényekkel tetszőleges számban daytrade pozíciót nyitni.

2000 dolláros egyenleg szabálya

Bár nem tartozik a fenti szabályhoz szorosan, de az amerikai tőzsdéken létezik az ún. 2000 dolláros szabály is, melynek értelmében ha ezen összeg alá csökkenne az egyenlegünk, akkor nem kereskedhetünk. Az 1974 óta létező szabálynak az a lényege, hogy ha 2000 dollár alá csökken a számlánk mérete, akkor új pozíciót nem nyithatunk, de a meglévőket zárhatjuk. Jellemzően ezért találkozunk az amerikai brókercégeknél 2000 dolláros számlanyitási minimummal, illetve, ahol ennél magasabb, ott általában nem lesz következménye, annak, ha a számlán a számlanyitási minimum alá esik (például 10.000 dollár volt a számlanyitási minimum, de 5000 dollárt kiutaltunk), de ha a 2000 dollár alá kerülne, akkor már csak a meglévő pozíciókat zárhatjuk.

A témát itt folytatjuk: Amerikai tőzsde számlatípusok: cash és reg T margin számlák

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak