Non farm payroll, NFP hatása a devizák és tőzsdék árfolyamára

Cikkünkben a non farm payroll devizákra, tőzsdeindexekre gyakorolt hatását tekintjük át, valamint megnézzük az alapvető tudnivalókat a non farm payroll foglalkoztatottsági adattal kapcsolatban.

Mi az az NFP, non farm payroll?

Az NFP a non farm payroll kifejezés rövidítése, amely az amerikai gazdaság nem mezőgazdasági ágazatban dolgozók foglalkoztatottságát kifejező szám. Az NFP, azaz non farm payroll adatot az amerikai statisztikai hivatal teszi közzé minden hónap első péntekén, 14:30-kor. Az NFP azt mutatja, hogy a közzétételt megelőző hónapban mennyivel bővült a foglalkoztatottság a nem mezőgazdasági dolgozók körében az Egyesült Államokban. A non farm payroll kiemelten fontos gazdasági adat, például a FED döntéshozói is nagy figyelmet szentelnek a foglalkoztatottság alakulásának. A non farm payroll közzététele során a munkanélküliségi ráta is publikálásra kerül, és az előző hónaphoz képest az átlagbérek változása, amiből a bérinflációról kaphatunk információt.

non farm payroll, nfp foglalkoztatottság

Munkaerőpiaci adatok és a részvénypiac

Az alábbi előadásunkban azokkal a fontos munkaerőpiaci adatokkal foglalkozunk, melyekről gyakran olvashatsz a hírekben. Előadásunkban megbeszéljük a legfontosabb munkaerőpiaci adatokat, gondolok itt az ADP munkaerőpiaci jelentésre, a heti újonnan munkanélküli segélyért folyamodók számára, a Non Farm Payroll (NFP) és a munkanélküliségi rátára. Arról is lesz szó, hogyan érdemes követni a változásokat és mit jelezhetnek ezek az adatok. Illetve beszámolok azokról a vizsgálatokról, melyek a fenti adatok és a részvénypiac jövőbeni hozama közötti összefüggéseket vizsgálták. Arra keressük tehát a választ, hogy a heti újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma, az ADP foglalkoztatottság, a munkanélküliségi ráta változása és a következő napi, heti, havi részvénypiaci hozamok között van-e összefüggés, azaz segítségünkre lehet abban, hogy a jövőbeni tőzsdei mozgásokat meghatározzuk.

 
 

Piaci reakciók és a non farm payroll

Mivel az NFP kiemelten fontos gazdasági adat, ezért a közzétételt követően jelentős kilengések tapasztalhatók a tőzsdeindexek, az arany és a dollár devizakeresztek árfolyamában. Jelentős volatilitásra számíthatunk a non farm payroll közzétételét követően. Továbbá a non farm payroll közzététele előtti órákban általában alacsony forgalom mellett zajlik a kereskedés, kivárnak a befektetők. A piaci reakciókat általában a közzétett non farm payroll adat és az elemzői várakozások közötti különbség váltja ki. Azaz ha az elemzők tévedtek az előzetes becslés során, akkor jelentős kilengésre számíthatunk.

Ha az elemzők túlbecsülték a non farm payroll, azaz a foglalkoztatottság bővülést, akkor nagy valószínűséggel a dollár rövid távon gyengülni fog, a nyersanyagok, nemesfémek erősödhetnek, a tőzsdeindexek esnek. Az alábbi példán azt láthatjuk, hogy 2016 június 3-dikán a  közzétett non farm payroll foglalkoztatottsági adat jelentősen alulmúlja a várakozásokat. Az elemzők 130 ezer fős bővülésre számítottak, míg a tényadatok mindössze 35 ezer fős bővülést mutat, azaz a deviza és részvény piacot jelentős negatív meglepetés érte. Az ilyen jelentős negatív helyzetekre a piac is reagál. Ahogy az EUR/USD árfolyamát látjuk, az alábbi képen, a dollár azonnal gyengülésnek indult.

non farm payroll, nfp foglalkoztatottság reakciók

A napos képen azonban láthatjuk, hogy tartós emelkedést nem hozott az adat, az 1,1400 dolláros szint megállította az euró erősödést.

non farm payroll, nfp foglalkoztatottság reakciók, EUR/USD

A fenti példából is látható, hogy a non farm payroll bár fontos adat, de több napig tartó hatása általában nincs az adatnak, különösen abban az esetben ha a meglévő, uralkodó hangulattal, iránnyal ellentétes jelet kapunk. A fenti eset fordítottja pedig ha az elemzők alábecsülik a non farm payroll, azaz a foglalkoztatottság bővülést, akkor nagy a valószínűsége, hogy a hírek közzététele után a dollár rövid távon erősödik, a nemesfémek gyengülnek, a tőzsdeindexek erősödnek.

A fenti példát követő hónapban is jelentősen tévedtek az elemzők. Ebben az esetben 175 ezer fős  nfp foglalkoztatottság bővülést vártak az elemzők, a tényadatok szerint pedig 287 ezer fős bővülés volt a július 8-dikán közzétett adat alapján. Az első reakciókban az NFP után a dollár erősödésnek indult, az EUR/USD árjegyzését az 1,1000 dolláros kerek érték állította meg, innen pedig éles fordulatot láthatunk, 120 pipet erősödött az euró árfolyama, végül néhány óra múlva az EUR/USD árjegyzése visszatér a hír előtti árfolyamhoz, illetve lassú euró gyengülés veszi kezdetét.

non farm payroll, nfp foglalkoztatottság reakciók 2. példa

Összegezzük a non farm payroll árfolyamra gyakorolt hatását

Látható a fenti példákból, hogy nagy kilengések tapasztalhatók a piacon az nfp adatközlést követően. Ez a megnövekedett volatilitás spread tágulást (kereskedési költségek növekedését) eredményezi, valamit félreteljesülésekre is számíthatunk.

Az is látható, hogy a non farm payroll-ra adott első reakciók nem feltétlenül jelzik a jó irányt, azaz egy hirtelen lendületes mozgás után ugyanolyan hirtelen fordulhat is az árfolyam az ellenkező irányba. Célszerű a fontos, magasabb időtávú szinteket (például kerek számok, napos mozgóátlagok) figyelni, mert ezek az nfp utáni mozgásban is meghatározó szerephez jutnak, még akkor is, ha az alacsonyabb idősík szintjeit megállás nélkül viszi át a piac. Bár a példákban olyan szituációkat néztünk meg, amikor nagy meglepetés éri a piacot, gyakoribb, hogy a meglepetés faktor kisebb, így a piaci reakciók is kisebbek.

Arra is találunk példát, hogy a piaci reakciók a közzétett nfp adatokból nem következnek logikusan, azaz az EUR/USD példánál maradva erősebb non farm payroll foglalkoztatottsági adat érkezik, és a dollár nem erősödik, hanem gyengül. Oka lehet egy-egy nagyon erős, extrém adatnak az is, hogy a Fed kamatemelés, vagy épp kamatcsökkentési pályáját módosíthatja egy-egy extrém adat.

A meghatározó középtávon érvényes trendeken általában nem tud változtatni egy-egy adat. A Fed kamatcsökkentés, kamatvágás példájára érdemes visszagondolni, amikor 2008-2009-ben hiába vágta a kamatot 0 közelébe a Fed a piacokon ezek az események csak rövidebb korrekciókat eredményeztek, utána újabb mélypontok jöttek. A példákat itt néztük meg.

Non farm payroll előrejelzése az ADP foglalkoztatottsági adatokkal

A non farm payroll foglalkoztatottsági adatokat 2 nappal megelőzi az ADP által közzétett foglalkoztatottsági adat, ami már jó becslést adhat arra, hogy mennyire lesz a non farm payroll adata az elemzők által becsülthöz közel. Ugyanakkor az ADP foglalkoztatottság sem tévedhetetlen, mivel a kormányzati szektort foglalkoztatottságára nincs rálátása a cégnek, az csak a non farm payroll-ból derül ki. 

Van bizonyíték a piaci indikátorok előrejelző szerepére?

Mind az NFP és az ADP is a piaci indikátorok körébe sorolhatók be, melyek lényegesen eltérnek a technikai elemzés árindikátoraitól, melyeknek nagyrészt a részvény ára és a forgalma az egyetlen bemenő adata. A piaci indikátoroknak változatos bemenő adatai vannak a gazdasági élet különböző területeiről. A témával kapcsolatban 2014-ben  a Massey Egyetem munkatársai vizsgáltak meg 93 piaci indikátort, melyről a Technical Market Indicators: An Overview tanulmányban olvashatunk bővebben. A 93 piaci indikátor átlagosan 54 éves múltbeli időszakon tekintették vissza, de egyes indikátorok esetében 200 éves visszatekintő adatokhoz is hozzáfértek a kutatók.

A 93 piaci indikátor elsődleges vizsgálatai azt mutatták, hogy 30 piaci indikátor valószínűsíthetően előrejelzést ad a jövőre vonatkozóan. Azonban az előzetes vizsgálatok velejárója a magasabb szignifikancia szint, és ez ebben az esetben 10%-ot jelent. Azaz 90% a valószínűsége, hogy a vizsgált összefüggés valóban kimutatható. Tudni kell ehhez azt is, hogy statisztikailag akkor szignifikáns egy vizsgálat eredménye, ha a szignifikancia szint 5%, vagy kisebb, ez 95%-os megbízhatóságot jelent (bővebben erről: Létezik működőképes módszer, stratégia?). A kutatók rövidebb időszakokon is megvizsgálták a fenti 30 indikátort, melyből 20 azonnal használhatatlannak bizonyult, így az alábbi 10 maradt használható:

  1. NYSE short sales members
  2. NYSE short sales general public
  3. NYSE short sales specialists
  4. NYSE short sales összes
  5. NYSE short interest ratio
  6. NYSE advanced
  7. NYSE declines
  8. Alternext declines
  9. NYSE új csúcsok
  10. NYSE kumulált csúcs

További részletek: Van bizonyíték az indikátorok hatásosságára a tőzsdén?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak