MNB egyhetes betéti tender/kamat: Mit jelent? Működése..

Cikkünkben az MNB kamatokhoz kapcsolódó monetáris eszközeit beszéljük meg. Kitérünk az egyhetes betéti tender működésére, az egyhetes betéti kamatokra, de szó lesz a kamatfolyosóról és az ún. O/N hitelről, betétről, alapkamatról. Témáink:

  • Mit jelent az alapkamat, irányadó kamat?
  • Mit jelent az egyhetes betéti kamat, betéti tender?
  • Az egyhetes jegybanki fedezett hitel
  • Mit jelent az O/N hitel és betét?
  • Mit jelent a kamatfolyosó?
  • Az egyhetes betéti kamat alakulása
  • Egyhetes betét vásárlása

Előzetesen érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a jegybankok monetáris eszközei alapvetően két kategóriába sorolhatók:

  • A kamatokkal összefüggő eszközök
  • Tőkepiaci eszközökkel összefüggő eszközök

A kamatokkal összefüggő eszközök közé soroljuk az alapkamatot, az egyhetes betéti kamatot és az O/N hitel, illetve betéti kamatot. A cikkünk elsődleges témája ezen fogalmak megbeszélése lesz, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy a jegybankok aktív szereplői a tőkepiacoknak azaz különféle tőkepiaci eszközök vásárlásával (legtöbbször kötvényekkel) a gazdaságban levő pénz mennyiségét is képesek szabályozni. Erről bővebben itt olvashatsz:

Mit jelent az alapkamat, irányadó kamat?

A legtöbb jegybank irányadó, illetve alapkamatot határoz meg, melyek eltérő módon értelmezhetők. Magyarországon az alapkamat a bankok MNB-nél tartott kötelező tartalékrátájára fizetendő kamatot jelenti. A kötelező tartalékráta a bankoknál elhelyezett betétek meghatározott részének elhelyezését jelenti az MNB-nél. A tartalékráta mértéke jelentős hatást gyakorol a gazdaságban levő pénzmennyiségre, hiszen ha magas a tartalékráta, akkor a bankok kevesebb összegyűjtött betétet tudnak hitelebe kiadni. Képzeljük el azt a helyzetet, hogy a kötelező tartalékráta 10%-os. Ekkor:

  • „A” befektető elhelyez 1 millió forintot a bankban. Ebből az összegből a bank 100.000 Ft-tal nem kezdhet semmit (10% a kötelező tartalékráta), de a 900 ezer Ft-ot kiadhatja hitelbe.
  • Ekkor „B” befektető felvesz 900.000 Ft hitelt a banktól, majd megveszi „C” magánszemély autóját.
  • „C” magánszemély a kapott pénzt, 900.000 Ft-ot, beteszi a bankba, majd a bank ismét kihitelezhet 810.000 Ft-ot (10%-os kötelező tartalékrátát levontuk)

A folyamat pedig megy tovább, azaz a pénz a gazdasági rendszerben sokszorozódik a hitelek miatt. Egy 10%-os tartalékráta esetében a bankba betett pénz kilencszeres pénzt teremt a semmiből. Alacsonyabb tartalékráta esetén sokkal nagyobb pénzmennyiség keletkezik. A pénz tehát nagyrészt a jegybanki és állami intézményeken kívül keletkezik, a jól ismert, hétköznapi módon. Például, ha hitelkártyával vásárolunk a boltban, akkor a hitelfelvétellel pénz keletkezett. Ha hitelből vesszük meg az autót, a lakást, akkor ismételten pénz keletkezik.

Látható a fentiekből, hogy önmagában az alapkamat és a kötelező tartalékráta is szabályozza a gazdaságban levő pénzmennyiséget, azonban számos jegybank, így az MNB is kifinomultabb módszereket alkalmaz a pénzügyi rendszer likviditásának biztosítására. Ezért van jelentősége az egyhetes betéti tendereknek, és az egyhetes betéti kamatnak.

Mit jelent az egyhetes betéti kamat, betéti tender?

A bankrendszer likviditásának, hatékony működésének biztosítására az MNB hitelt nyújthat a bankok számára és a hitelnyújtás mellett betéteket is gyűjt. A betétgyűjtés egyik eszköze az egyhetes betéti tender, melyet minden héten csütörtökönként bonyolítanak le, és a banki ajánlatok alapján az MNB fogadja el a bankoktól a betétbe helyezendő összeget az MNB által elfogadott kamatszint alapján. Tehát az egyhetes betéti tender a hitelintézetek számára nyújt lehetőséget a náluk levő pénz befektetésére. Ezt az egyhetes betéti tendert más intézményi szereplők, magánszemélyek nem érhetik el. Mivel betéti tendereket hetente tartanak, az alapkamatot pedig csak a monetáris tanács ülésein változtatják (havi rendszeresség), így az MNB kezében van egy olyan eszköz, mellyel a piaci fejleményeket gyorsabban tudja követni. Természetesen nem csak betéteket fogad be az MNB, hanem hitelt is nyújt a hitelintézetek számára.

Az egyhetes jegybanki fedezett hitel

Az egyhetes betét mellett a bankok, hitelintézetek hitelt is igényelhetnek az MNB-től. Ennek a hitelnek természetesen magasabb a kamata, mint az egyhetes betéti kamat.

Mit jelent az O/N hitel és betét?

Az egyhetes betéti és hitelkamat mellett az MNB egynapos betétet is gyűjt, illetve egynapos hitelt is nyújt. Ezt nevezzük O/N betétnek, illetve O/N hitelnek, az „O/N” az angol overnight kifejezésből ered.

Mit jelent a kamatfolyosó?

A fentiekben azt láthattuk, hogy gyakorlatilag öt különböző kamat létezik:

  • alapkamat
  • egyhetes betéti kamat
  • egyhetes hitelkamat
  • O/N betéti és hitelkamat

Ezek a kamatok határozzák meg a kamatfolyosót, ahol a kamatfolyosó alját az alapkamat, illetve az egynapos (O/N) betét adja, míg a kamatfolyosó tetejét az egyhetes és/vagy az egynapos hitel adja. Ezekkel a paraméterekkel gyakorlatilag az MNB kontroll alatt tudja tartani a pénzpiaci folyamatokat. Emellett a kamatokat az MNB olyan szinten tudja tartani, melyet a monetáris politika megkíván, hiszen ha egy banknak például hitelre van szüksége, akkor nem fog drágábban hitel felvenni annál, mint amit az MNB kínál. Ugyanez igaz a betéti oldalra is, azaz az MNB betéti kamatánál olcsóbban nem fogja a bank befektetni a pénzét. Az alábbi grafikonon láthatod a kamatfolyosó alakulását.

forrás: portfolio.hu

Az egyhetes betéti kamat alakulása

Ahogy fentebb már utaltam rá, az MNB havi rendszerességgel dönt az alapkamatról. Ezen esemény alatt döntenek az egynapos hitel, betét kamatáról, és az egyhetes hitel kamatáról is, de az egyhetes betéti kamatokról nem ekkor születik döntés, mivel egyhetes betéti tendereket minden héten csütörtökönként tart az MNB.

Az alábbi táblázat betekintést adhat az MNB döntéshozatali mechanizmusáról. A havi rendszerességű kamatdöntésről a monetáris tanács nyolc tagja szavaz. A táblázatban láthatod, hogy:

  • az alapkamat 5,9%-ra lett emelve
  • az O/N hitel kamata 8,9%
  • az egyhetes hitel kamata is 8,9%
  • az egynapos betéti kamat 5,9%

Ezekkel gyakorlatilag megkaptuk a kamatfolyosót, mely jelenleg 5,9%-8,9% közötti. Amit nem tudunk, az az egyhetes betéti tender, melynek kamata 7,25%, azaz a kamatfolyosón belül találjuk.

Forrás: MNB

Egyhetes betét vásárlása

Egyik olvasómtól érkezett a kérdés, hogy hogyan lehetséges egyhetes betétet vásárolni. A kérdés oka, hogy az MNB által meghirdetett egyhetes betéti kamatok lényegesen magasabbak, mint a banki megtakarítások után fizetett kamatok. Sajnos azonban az egyhetes betéti tendernek nem az a célja, hogy a lakossági igényeket kielégítse. Látható volt fentebb, hogy a cél a gyors beavatkozás és a kamatfolyosón keresztül a kamatok az MNB által elvárt szinten történő rögzítése. A lakossági befektetőknek magasabb hozamú befektetési lehetőséget nem a banki megtakarításokban kell keresnie, és nem is az egyhetes betéti tendereken, hanem az Államkincstár által kibocsátott állampapírok piacán, lásd itt:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link