Mitől függ a bitcoin ára/jövőbeni hozama?

A címbeli kérdésre nagyon sok szakértőnek van válasza. Például a népszerűség mozgatja az árakat, a figyelemvezérelt vételi nyomás, de egyesek szerint a hálózathasználat, a felhasználók száma adja az értéket, így ez határozza meg a bitcoin hozamát. Megint más szakértők különböző tőzsdei indikátorokat alkalmaznak, és ezekkel próbálják a jövőbeni árat meghatározni. Vannak, akik a chipgyártókat, a félvezetőgyártókat is figyelik, és azokból próbálják meghatározni a bitcoin jövőbeni árváltozását. A tapasztaltabb kereskedők ilyenkor felteszik magukban a kérdés, hogy van-e a fentiek közül bármelyik működésére bizonyíték, hiszen lassan már 10 éve kereskedhetünk a bitcoinnal, így a múltbeli adatokon teszteket végezhetünk. Mivel erről kevesebb szó esik, így most hiánypótlásként összegyűjtjük azokat a tényezőket, melyek a bitcoin árára, a jövőbeni hozamára hatást gyakorolnak, és van mögöttük bizonyíték. Témáink:

  • A bitcoin jövőbeni hozama és a részvénypiaci modellek
  • A bitcoin hozamára a devizapiac gyakorol hatást?
  • A bitcoin inkább egy nemesfém?
  • A bitcoin árát a makroökonomiai tényezők határozzák meg?
  • Kriptovaluta momentum
  • A figyelemvezérlet vételi nyomás létezik?
  • Negatív hírek hatása is kimutatható?
  • Chipgyártók és a bitcoin ára: Van összefüggés?
  • Bányászoknál levő bitcoin, aktív felhasználók száma: Van jelentősége?

A bitcoin jövőbeni hozama és a részvénypiaci modellek

A kezdeti időszakban sokan azt gondolták, hogy a bitcoin jövőbeni hozamát ugyanazok a tényezők adják, mint egy részvény hozamát. Ezek a vizsgálatok alapvetően a CAPM modellen alapultak, melynek lényege, hogy a részvényekkel elérhető hozam nagyrészt a részvény volatilitásán (béta) múlik, és kisebb részt számos további tényező határozza meg egy részvény hozamát:

A CAPM eredeti képlete: ERi=Rfi(ERm-Rf)

Jelölések:

  • ERi: a befektetés/részvény várható hozama
  • Rf: kockázatmentes kamat
  • βi: a portfólió, részvény bétája
  • (ERm-Rf): a részvénypiac kockázati prémiuma, azaz részvénypiac hozama - kockázatmentes hozam.

Nem kell ettől a képlettől megijedni. Nincs itt szó másról, mint arról, hogy egy tetszőleges részvény, vagy részvényekből álló portfólió hozama a kockázatmentes hozamból, a részvénypiac kockázati prémiumából tevődik össze, ahol a kockázati prémiumot korrigáljuk a részvény részvénypiachoz viszonyított kockázatával (bétával). Ha volatilisebb, kockázatosabb a részvény a piachoz (tőzsdeindexhez) képest, akkor a kockázati prémium nagyobb lesz, ha kevésbé volatilis, akkor kisebb. A volatilitást több módon is mérhetjük a tőzsdén, de gyakori, hogy a bétát (részletesen: béta-anomália) használják erre a célra a kereskedők, mely bármely részvény esetében leolvasható a legtöbb részvényszűrő programban. Értelmezése eszerint:

  • Ha egy befektetési eszköznek, részvénynek a bétája 1, akkor a kockázata pontosan megegyezik a piaci kockázattal, a tőzsdeindex kockázatával.
  • Ha 1-nél nagyobb a béta, akkor a vizsgált részvény volatilisebb a piacnál, nagyobb a kockázata. Például 1,16-os béta esetén a vizsgált részvény 16 százalékkal volatilisebb, kockázatosabb a piacnál.
  • Ha 1-nél kisebb a béta, akkor a vizsgált részvény a piachoz képest kevésbé volatilis, kisebb a kockázata, azaz kisebb az árfolyamkilengése.
  • 0 béta esetén a részvény nincs korrelációban a piaccal.
  • Negatív béta pedig azt jelenti, hogy a részvény, befektetési eszköz a piaccal ellentétesen mozog.

A bitcoin volatiltása igaz, hogy jelentős, lásd alábbi grafikonon, de még így is jelentős abnormális hozamot mutat a CAPM, azaz számos más tényező felelős a bitcoin jövőbeni hozamáért.

forrás: Verdad

A vizsgálatokban az sem hozott előrelépést, hogy a CAPM legújabb öttényezős változatát használjuk, sőt egyes kutatások 155 további, a részvények jövőbeni hozamát meghatározó tényezőt is megvizsgált, de nem találtak olyan tényezőket, melyek jelentős hatást gyakoroltak a bitcoin jövőbeni árára. Azt láthatjuk tehát, hogy a részvények jövőbeni hozamára hatást gyakorló tényezők nagy része nincs összefüggésben a bitcoin hozamával. Az alábbi táblázatból az derül ki, hogy mind a CAPM, mind a bővített változatainak (3-Fac -  6-Fac, magyarázat itt) vizsgálata esetén jelentős az alpha, azaz az a hozamrész, melyre nincs magyarázat, nevezhetjük ezt abnormális hozamnak.

forrás: Risks and Returns of Cryptocurrency

Hasonló vizsgálatokat végeztek el a ripple, az ethereum vizsgálatával, de ezeknél a kriptovalutáknál is jelentős az alpha.

A bitcoin hozamára a devizapiac gyakorol hatást?

A bitcoin nem részvény, így a hozamára nincsenek hatással a részvénypiaci tényezők. Egyes vélemények szerint a bitcoin inkább egy fizetési eszköz, egy valuta, így nézzük inkább meg azt, hogy a fiat devizák árváltozása alakítja-e a jövőbeni hozamot. Ahogy az alábbi táblázatból kiderül, a bitcoin jövőbeni hozama és a devizapiaci változása között nincs nagy összefüggés, az alpha továbbra is jelentős.

forrás: Risks and Returns of Cryptocurrency

A bitcoin inkább egy nemesfém?

Egyes vélemények szerint a bitcoin inkább olyan, mint az arany, egy digitális arany. Ugyanakkor az alábbi táblázatból kiderül, hogy alapvetően nincs összefüggés az arany, az ezüst, a platina ára és a bitcoin ára között.

forrás: Risks and Returns of Cryptocurrency

A bitcoin árát a makroökonomiai tényezők határozzák meg?

Lépjünk tovább a gazdasági mutatókra (például tartós javak fogyasztása , nem tartós javak fogyasztása, ipari termelés növekedése, jövedelemnövekedés), vajon ezeknek a változása hatással lehet a bitcoin jövőbeni hozamára? Ha a táblázatot megnézzük, akkor látható, hogy nincs statisztikailag szignifikáns bizonyíték arra, hogy a fenti tényezők hatással lennének az árra.

forrás: Risks and Returns of Cryptocurrency

Kriptovaluta momentum

Az első legerősebb tényező, mely a bitcoin árára hatás gyakorol az a momentum. A momentum-hatásról korábban már beszéltünk a tőzsdék vonatkozásában (lásd itt), de a kriptopiaci momentum témát is érintettük már, például kriptopiaci trendkövető stratégiák, és kriptopiaci momentum-hatás.

A bitcoin esetében az adott napi hozam pozitívan, és statisztikailag szignifikánsan jelzi előre a következő 1,3,5,6 nap hozamát. A heti hozamok vizsgálata esetében hasonló eredményeket tapasztalunk, azaz az adott hét hozama pozitívan és statisztikailag szignifikánsan jelzi előre a következő 2,3,4 hét hozamát. Ezek az adatot azt jelzik, hogy egy emelkedő nap és a következő 1-6 nap hozama között pozitív a korreláció, és ugyanez igaz hetes összevetésben is.

Az alábbi grafikonon a múltbeli időszakon (2013-2018 között) az összes hét adatait összegyűjtötték, és öt kategóriába osztották a heti hozamok alapján. A Low kategóriába kerültek a legalacsonyabb hozamú hetek, az 5-ös kategóriába a legmagasabb hozamú hetek kerültek. Ezt a Formation Return sorban is ellenőrizheted, ahol az átlaghozam látható. Ezt követően megvizsgálták a következő hét (Rt+1) és a következő két hét (Rt+2) időszakok egységnyi kockázatra eső többlethozamait (sharpe ráta), és ebből jól látható, hogy a magasabb hozamú heteket, magasabb hozamú időszakok követik. A táblázatban nincs bent a következő három és következő négy hét esete, de ezeknél hasonlóan megfigyelhető a momentum.

forrás: Risks and Returns of Cryptocurrency

 

A figyelemvezérlet vételi nyomás létezik?

A kriptovaluták spekulatív termékek, így az árfolyamát, a jövőbeni hozamot az határozza meg, hogy a befektetők körében mennyire népszerű. A kutatásban ehhez a google trend eszközét használták, melyből kideríthető a bitcoin szóra indított keresések száma. A témáról bővebben itt beszéltünk. A vizsgálatból kiderül, hogy a keresések számának növekedése és a következő 1,2 hét hozama között pozitív és statisztikailag szignifikáns kapcsolat van. Az alábbi táblázatban a momentumnál tárgyalt bontást látod, azaz az összes napot csoportosították aszerint, hogy a google keresések száma magas vagy alacsony volt. A Low kategóriában az összes olyan napot találod, amikor alacsony volt a keresések száma. Ezekben az időszakokban a következő napi (R t+2) hozam alacsony (sharpe alapján mérve). Ugyanakkor a magas keresési forgalom időszakában (5-ös jelölés) a következő napi hozam magasabb. A fentiek igazak a következő 2,3,4 napos időszakban.

És a következő 1,2,3,4 hétre is igaz, azaz a befektetői figyelem egy fontos tényezője a bitcoin hozamának.

A fentiek nem csak a google keresések esetében mutathatók ki, hanem a bitcoin téma Twitteren mért népszerűsége, és a következő 1-7 nap, illetve következő 1-4 hét között is pozitív  a korreláció.

Negatív hírek hatása is kimutatható?

Egy másik vizsgálatban a „bitcoin hack” és a „bitcoin” kifejezések gyakoriságának hányadosát vetették össze a bitcoin jövőbeni hozamával. Eszerint ha többen kerestek rá a „bitcoin hack” kifejezésre, mint a „bitcoin” kifejezésre, akkor a hányados értéke növekedett. Az adatokból kiderül (lásd alábbi táblázat), hogy a hányados értéke és a bitcoin jövőbeni hozama között negatív kapcsolat fedezhető fel (ez is statisztikailag szignifikáns).

Ha tehát növekszik az aránya a negatív hírek iránt érdeklődőknek (bitcoin hack), akkor a következő időszakban alacsonyabbak a hozamok a bitcoin piacán.

Chipgyártók és a bitcoin ára: Van összefüggés?

Egyes vélemények szerint a chipgyártók, félvezetőgyártók, az elektronika-ipar, az áramtermelés iparágak részvényeinek árfolyama és a bitcoin árfolyama között is van kapcsolat. Ugyanakkor ez a múltbeli adatokon nem bizonyítható. Ahogy ez az alábbi táblázatból is kiderül, nincs statisztikailag szignifikáns kapcsolat, a bitcoin árára nem gyakorolnak ezek a tényezők hatást.

Ezek a legfontosabb tényezők a bitcoin jövőbeni árával összefüggésben

Összegezve a fentieket a bitcoin jövőbeni hozama alapvetően nincs összefüggésben azokkal a tényezőkkel, melyek a részvények hozamát meghatározzák, és a devizákkal, nemesfémekkel összevetve sem találunk fontos tényezőket. Egész egyszerűen ezek nincsenek összefüggésben a bitcoin jövőbeni hozamával, vagy nem bizonyítható (nem statisztikailag szignifikáns). A vizsgálatból az is kiderül, hogy a chipgyártók, az elektronikai ipar, a pénzügyi cégek és számos más iparág részvényeinek árváltozása nem jelzi előre a bitcoin árváltozását. Alapvetően két tényező előrejelző szerepére vannak erős bizonyítékok. Az egyik a momentum, a másik a befektetői figyelem. Egy másik vizsgálat eredménye hasonló eredményre jutott, lásd alábbi táblázatot. Itt a bitcoin következő 30 napos (jövőbeni) hozamával összefüggésbe hozható tényezők az alábbiak voltak:

  • Az előző 30 nap momentuma
  • A bányászoknál levő bitcoin mennyisége
  • Aktív felhasználók száma
  • A tranzakciók száma

forrás: Verdad Research

A fenti adatokból kiderül, hogy az előző harminc nap hozama és a következő harminc nap hozama között pozitív kapcsolat van (fentebb részletezett módon). Ahogy a bányászoknál levő bitcoin mennyiség és a bitcoin jövőbeni hozama, illetve az aktív felhasználók száma között is pozitív a kapcsolat. A bányászoknál levő bitcoin mennyiség növekedése azért hat pozitívan a jövőbeni hozamra, mert ez azt jelzi, hogy a bányászok nem adták el a bitcoint, így kevesebb az eladó mennyiség, az árfolyam könnyebben tud emelkedni. Az aktív felhasználók számának növekedése és a magasabb jövőbeni hozam teljesen logikus, de érdekes módon a tranzakciók növekvő száma alacsonyabb jövőbeni hozamot eredményezett, azaz itt negatív a kapcsolat. Mindegyik tényező statisztikailag szignifikáns.

Eladásaink a témában:

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak