Mit jelent a ceteris paribus a közgazdaságtanban, pénzügyekben, tőzsdén?

Kategória: 

Cikkünkben a ceteris paribus kifejezés jelentését, az elv lényegét tekintjük át közgazdaságtani értelemben, de kitérünk a ceteris paribus elv alkalmazására a befektetések, tőzsdei kereskedés vonatkozásában.

Mit jelent a ceteris paribus?

A ceteris paribus kifejezés röviden megfogalmazva azt jelent, ha minden más tényezőt változatlanul hagyunk (angolul „all else equal” kifejezés). A kifejezést legtöbbször közgazdaságtani értelemben használják, mivel ezen tudományterületen belül gyakori a valóság működését leíró modellek készítése. Ezeknél a közgazdaságtani elméleteknél, modelleknél fontos szempont, hogy különböző tényezők egymásra gyakorolt hatása kimutatható legyen, mivel azonban a valóság modellezése nagyon bonyolult és számos tényező hat egymásra, így a vizsgálatokat csak úgy lehet elvégezni, ha feltételezzük, hogy minden más tényező változatlan.

Például tudjuk azt, hogy egy termék árára hatást gyakorol a termék iránti kereslet, mondhatjuk azt, hogy ha növekszik a kereslet egy termék iránt, akkor növekszik az ára, azonban az is nyilvánvaló, hogy számos más tényező is hatással van egy termék árára, például a helyettesítő termékek ára. Ezért az eredeti megfigyelésünk csak abban a viszonyban érvényes, ha minden más tényezőt változatlanul hagyunk, azaz ceteris paribus a termék iránti kereslet és a termék ára között pozitív az összefüggés. Tehát növekvő kereslet, növekvő árat eredményez, ha minden más tényező változatlan marad.

Ceteris paribus a tőzsde, a befektetések világában

A gazdasági folyamatok a valóságban nagyon összetettek, ahogy a részvények árára ható tényezők, és összefüggések is számos hatás eredményeként jelennek meg. Ahogy erről már korábbi írásainkban is beszéltünk, számos tőzsdei összefüggés kimutatásánál is alkalmazzák a ceteris paribus elvet, azaz csak úgy lehetséges kimutatni a kapcsolatot két összefüggés között, hogy minden más összefüggést változatlanul hagyunk.

A korrelációs együttható tárgyalása során is megbeszéltük, hogy a különböző tőzsdei összefüggések, többlethozamot eredményező módszerek, előrejelző módszerek széles köre a lineáris regresszió módszerével lett felderítve. Ezekre is jellemző a ceteris paribus elv, azaz úgy vizsgálunk két mennyiség közötti lineáris kapcsolat meglétét, hogy feltételezzük, más tényezők nem változnak. Ez az elméletben kiad számunkra egy eredményt, egy előrejelzési megbízhatóságot, azonban a valóságban a változatlannak tekintett tényezők is változnak.

Ceteris paribus elv alkalmazása a tőzsdén

A tőzsdei kereskedők gyakran alkalmaznak különböző stratégiákat a többlethozam kinyerése céljából. Beszéltünk már arról, hogy ezeket a stratégiákat tesztelni kell, és a tesztek alapján módosítások elvégzése szükséges. Nagyon fontos, hogy ezek a módosítások is lépésről lépésre történjenek, azaz alkalmazzuk a ceteris paribus elvet, és egy-egy lépésben minden más tényezőt hagyjunk változatlanul. Ellenkező esetben, ha több tényezőt is változtatunk, akkor az új eredményeket (akár pozitív, vagy negatív) nem tudjuk értékelni. Nem fogjuk tudni, hogy melyik változtatás, milyen eredményt okozott.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak