A MAX, RMAX, ZMAX, CMAX indexek jelentése

Kategória: 

A MAX, RMAX, ZMAX, CMAX indexek jelentését beszéljük meg az alábbiakban. Kitérünk arra, hogy az államkötvény piac hogyan követhető nyomon, illetve a fontosabb összefüggéseket, minta  duráció, a piaci hozamok és az állampapír árfolyamok közötti kapcsolatról is szó lesz.

A MAX index, Max indexcsalád jelentése

A MAX index, az államkötvények árfolyamának nyomon követésére szolgál. Az államkötvények, olyan állampapírok, melyek lejárata 1 évnél hosszabb. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) teszi közzé honlapján a MAX indexet, illetve az indexcsalád többi indexét is. Továbbá a MAX index múltbeli adatai az Államadósság Kezelő Központ honlapjáról kérdezhető le: http://www.akk.hu/hu/statisztika/hozamok-indexek-forgalmi-adatok/max-index

A MAX indexcsalád tagjai

  • A MAX index tehát az 1 évnél hosszabb hátralevő futamidejű államkötvények indexe
  • Az RMAX index a három hónapnál hosszabb de 1 évnél rövidebb hátralevő lejáratú állampapírok indexe
  • A ZMAX index a 3 hónapnál rövidebb hátralevő lejáratú állampapírok indexe
  • A CMAX index pedig a fenti indexeket tömöríti egy mutatóba

Miért fontos a MAX indexcsalád?

A befektetési alapok referencia indexként használják a MAX indexet, így a fenti MAX indexek alapján már tudhatjuk, azt, hogy milyen hozamra, kockázatra számíthatunk a befektetési alap esetén, melynek a referencia indexe a MAX index.

Befektetési alapok referencia indexei:

  • Jellemzően a ZMAX index a likviditási alapok referencia indexe
  • A pénzpiaci alapok indexe pedig az RMAX index
  • Egyes kötvényalapok, melyek magyar állampapírokat vásárolnak a MAX indexet határozzák meg referencia indexként.

MAX indexcsalád és a kötvények

A MAX index tehát az államkötvények árfolyam változásának nyomon követésére használható. Kifejezetten abban az esetben érdemes követi a MAX index-et, ha kötvény befektetésekkel foglalkozunk. A kötvények piacán a hozamok és az államkötvények árfolyama között fordított összegfüggést figyelhetünk meg. Azaz a piaci hozamok csökkenésével a korábban kibocsátott államkötvények árfolyama emelkedik. Fordított esetben, a piaci hozamok emelkedésével pedig a korábban kibocsátott államkötvények árfolyama csökken. Ezt a hatást a duráció felerősíti. A lejáratig hátralevő időt durációnak is nevezzük (részletesen a durációról: Duráció, duration), az alábbi grafikon szemlélteti, hogy mire számíthatunk az államkötvény árfolyam változásában egységnyi kamatváltozás esetén.

Az alábbi képen a Blackrock alapkezelő tájékoztatójában származó illusztráció látható. A grafikon vízszintes tengelyén a duráció van megadva években, a nyilak pedig az 1 százalékos piaci kamatváltozás hatását jelölik a különböző durációjú kötvények esetén. Látható, hogy egy 6 éves durációval rendelkező kötvény esetében az 1%-os piaci kamatemelés 6%-os árfolyam esést eredményez.

duráció, kamatérzékenység

További részletek az államkötvények piacáról, befektetési lehetőségekről, kötvény-hozam összefüggésről ezen a lapon érhető el: Államkötvény vásárlás, visszaváltás, magyar és külföldi állampapírok

 
 

Cikkeink kötvények témában:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link