Marubozu japán gyertya jelzése, megbízhatósága, kereskedése a tőzsdén

A bejegyzésünkben a fekete, és fehér marubozu gyertyák kereskedési jelzéseit, megbízhatóságát tárgyaljuk. Szó lesz arról, hogy csökkenő, emelkedő trendben mikor kapunk trenderősítő, vagy épp fordulós jelzést a marubozu japán gyertya használata során. Beszélünk az egyes esetek megbízhatóságáról is, illetve a marubozu kevésbé ismert négy további altípusát is bemutatom, mivel ezek indokolatlan kizárása fölösleges, tekintettel arra, hogy megbízhatóságuk megegyezik a marubozu alakzattal.

Mit kell tudni a fehér marubozu japán gyertyáról?

Ez egy teli testű, kanóc nélküli japán gyertya. A marubozu gyertya egy különleges piaci helyzetet jelez, így érdemes megismerni, és ha megfelel a céljainknak használni is az elemzéseinkben. Bár marubozu japán gyertyát nagyon egyszerű felismeri és értelmezni az egyszerűsége okozhat gondokat, ha mindenbe marubozu japán gyertyát látunk. A cikkben több olyan hasznos jelzést és hibás értelmezést is megismerhetünk, amivel a kereskedésünkben találkozni fogunk.  

/files/userfiles/gyertya7.png

Teli testű, és kanóc nélküli gyertyaként tartják számon a marubozu gyertyát. Ez azt jelenti, hogy nincs egyik oldalon sem kanóc, és 

  • emelkedő (fehér) marubozu japán gyertyánál a nyitó ár a minimális, a záró ár a maximális ár 
  • eső (fekete) marubozu japán gyertyánál a nyitó ár a maximális, a záró ár a minimális ár 

A kanóc nélküli fehér testű, emelkedő japán gyertya az ún. marubozu gyertya, lásd az alábbi képen

marubazu gyertya

Ilyen japán gyertyát akkor láthatunk, ha egész nap erős vételi erő jellemezte a piacot. Ilyenkor általában egész nap emelkedik a részvény, deviza árfolyama, a nyitóár a napi ár minimuma volt, a záróár pedig a napi ár maximuma. A marubozu japán gyertya jelezheti csökkenő trend végét, vagy egy emelkedő trenden belül annak megerősítésére is szolgálhat. Emelkedő trendben trenderősítő jelzésként értékeljük ezt a japán gyertya típust. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Fehér marubozu japán gyertya megbízhatósága

Az alábbiakban a fehér marubozu megbízhatóságával kapcsolatban találsz információkat. A visszatesztelések az amerikai részvénypiacon zajlottak, általános bikapiaci, azaz pozitív hangulat mellett. Az amerikai részvénypiac az ideje nagy részében emelkedő trendben mozog, hiszen az elmúlt 106 évben 20 alkalommal volt recesszió, ami összesen 23,3 év (280) hónapnyi válságnak, recessziónak (medvepiacnak) felel meg. Azaz mondhatnák azt, hogy az amerikai gazdaság elmúlt 100 évében az esetek 80 százalékában pozitív hangulat volt, így a bikapiaci esetekkel fogok foglalkozni. A megvizsgált 18001 fehér marubozu alapján az alábbiakat figyelhetjük meg.

Ha emelkedő trendben alakul ki a fehér marubozu japán gyertya, akkor

  • az esetek 31 százalékában árfolyam esés következik be, azaz trendforduló,
  • az esetek 69 százalékában árfolyam emelkedést tapasztaltunk, azaz trenderősítő jelzést kapunk.

Ha csökkenő trendben alakul ki a fehér marubozu japán gyertya, akkor

  • az esetek 68 százalékában árfolyam emelkedés, azaz trendforduló következett be,
  • az esetek 32 százalékában pedig folytatódott a csökkenő trend.

Látható a fentiekből, hogy az alapvető elméleti állítást (mely szerint a fehér marubozu trenderősítő egy emelkedő trendben, fordulós jel egy csökkenő trendben) a visszatesztelések is megerősítik. A fentieket figyelembe véve a véletlennél magasabb a megbízhatósága, még akkor is ha a véletlen az amerikai részvénypiacon nem 50%-os megbízhatóságot jelent. Az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott vételi pozíciók valószínűsége nem 50%, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%

Mit érdemes tudni a fekete marubou japán gyertyáról?

A fekete, eső, kanóc nélküli japán gyertyát szintén marubozunak hívjuk, mely egy részvény, vagy devizapár piacán fellépő folyamatos eladói nyomásra utal. A japán gyertyából következtethetünk arra, hogy a részvény vagy a devizapár ára egész nap esett. A napi maximumár a nyitóár volt, a napi minimumár pedig a záróár.  Fekete marubozu japán gyertya esetén a napi minimumszinten zár az árfolyam, ami előrevetíti a következő napok árfolyamzuhanását, a csökkenő trend folytatását. Emelkedő trendben, ha fekete marubozu japán gyertyával találkozunk, akkor várhatóan a trendben korrekció vagy fordulat fog bekövetkezni.

marubozu japán gyertya

A forgalomnak itt is alá kell támasztania az alakzatból levont következtetéseket. A fekete marubozu japán gyertya jelentése a fehér fordítottja. Egy emelkedő trendben jelezheti ez a japán gyertya a trendben bekövetkező fordulatot, hangulatváltást, a korrekció kezdetét. Egy csökkenő trendben pedig trenderősítő jel lehet. A marubozu japán gyertya megbízhatósága közepes. 

marubozu gyretya

Fekete marubozu megbízhatósága a tőzsdén

A fekete marubozu visszatesztelése során ugyanazok a feltételek érvényesek, mint, amit a fehér esetében elmondtam, azaz bikapiac, amerikai részvények, napos grafikon. Itt, a megvizsgált 18.305 japán gyertya alapján az alábbiakat tapasztaltuk.

Ha emelkedő trendben alakul ki a fekete marubozu, akkor

  • az esetek 65 százalékában árfolyamesés következett be,
  • az esetek 35 százalékában további árfolyam-emelkedést tapasztaltunk.

Ha csökkenő trendben alakult ki a fekete marubozu, akkor

  • az esetek  34 százalékában következett be trendforduló, árfolyam emelkedés,
  • az esetek 66 százalékában pedig tovább esett a részvény árfolyama.

A marubozu gyertyák altípusait is érdemes használni

Kevésbé ismert, de a marubozu gyertyáknak létezik négy altípusa, melyeket fölöslegesen zárnak ki a kereskedők, ugyanis a megbízhatóságuk nem tér el a hagyományos fekete és fehér marubozu alakzattól. A négy altípus könnyen felismerhető

1) Marubozu closing black japán gyertya

Ez egy olyan hosszú fekete japán gyertya, melynek lehet egy kisebb felső kanóca, de alsó kanóca nincs. Megbízhatósága nem tér el a fekete marubozu gyertyától, azaz emelkedő trendben fordulós jel (68%). Csökkenő trendben trenderősítő jel (67%).

2) Marubozu opening black japán gyertya

Ez egy olyan hosszú fekete japán gyertya, melynek lehet egy kisebb alsó kanóca, de felső kanóca nincs. Megbízhatósága nem tér el a fekete marubozu gyertyától, azaz emelkedő trendben fordulós jel (66%). Csökkenő trendben trenderősítő jel (64%).

3)  Marubozu opening white japán gyertya

Ez egy olyan hosszú fehér japán gyertya, melynek lehet egy kisebb felső kanóca, de alsó kanóca nincs. Megbízhatósága nem tér el a fehér marubozu japán gyertyától, azaz emelkedő trendben trenderősítő jel (65%). Csökkenő trendben fordulós jel (65%).

3)  Marubozu closing white japán gyertya

Ez egy olyan hosszú fehér japán gyertya, melynek lehet egy kisebb alsó kanóca, de felső kanóca nincs. Megbízhatósága nem tér el a fehér marubozu japán gyertyától, azaz emelkedő trendben trenderősítő jel (72%). Csökkenő trendben fordulós jel (73%).

Marubozu japán gyertya jelentése így nagyon egyszerű: egyirányú mozgást végző piac, ami jelentősebb vevői vagy eladói nyomást mutat. Értelmezése függ a trend irányától, azaz

  • Ha emelkedő marubozu japán gyertya alakul ki emelkedő trendben, az a trendet erősítheti.  
  • Ha emelkedő marubozu japán gyertya alakul ki eső trendben, az erős jelzés a trend kifulladására.  
  • Ha eső marubozu japán gyertya alakul kieső trendben, az a trendet erősítheti.  
  • Ha eső marubozu japán gyertya alakul ki emelkedő trendben, az erős jelzés a trend kifulladására.   

Az oldalazásban, vagy iránytalan, trend nélküli piacon kialakult marubozu japán gyertya már kisebb jelentőségű. Bár itt is ugyanazt jelképezi, de ha egy oldalazásban alakul ki, és nem tudja elhagyni az oldalazást (vagy bármely alakzatot, pld háromszög, ék, zászló stb.) akkor a kereskedésével körültekintően bánjunk. Amíg az alakzatban van, addig az alakzat erős ellenállást, támaszt fejthet ki a további mozgásra.  

Gyakorlati szempontok a marubozu gyertyák használatához

Bár alakisága egy kis, méret alatti gyertyának is hasonló lehet, mint marubozu japán gyertyáé, de meg kell határozni egy minimális méretet, ami alatt nem figyeljük ezt az alakzatot. Ezt az indokolja, hogy egy pangó, kis elmozdulást mutató piacon a gyertya alakzatot, így a marubozu japán gyertyát is a véletlen mozgások alakíthat ki. Ezért érdemes meghúzni a határt, ami alatt a marubozu japán gyertyának már kisebb jelentőséget tulajdonítunk: az egy ATR(14) alatti marubozu már kisebb jelentőségű.  

Bár a kanóc nélküliség elvárás a marubozu japán gyertyánál, de túlzó elvárás lenne, ha a kereskedési jelzéseknél csakis azokat figyeljük, melyeknél nincs kanóc. Egy minimális 5%-nál nem hosszabb kis kanóc még nem eliminálja az elveket. De itt is tartsunk mértéket, mert ennél nagyobb kanóc már nem jelenti az egyirányú elmozdulást a piacon.  

A marubozu japán gyertya maximális méretét is érdemes kereskedésben korlátozni. A nagy, egyirányú mozgást jelző marubozu japán gyertya elve igaz olyan esetben is, amikor a piac erős, meghatározó hírt, adatok kap. Ilyenkor drasztikus elmozdulásokat tud tenni. Ezek egy része – bár megfelel a marubozu japán gyertya alakiságának, de kereskedésben kevésbé kedvező számunkra. Kérdésessé teszi egy extrém nagy elmozdulás a további mozgást, hiszen a piac beárazhatja gyorsan egy gyertyán belül a hír piaci értékét. Majd a nagy elmozdulás után kivárásos, pangó piaci állapot is jöhet. Így a túl nagy mozgás után már kockázatosabb a belépés. A marubozu japán gyertya jelzéseit érdemes egy maximális mértéket, pld. a 3-4x-es ATR(14)-hez kötni.  

Általában kedvező jel, ha egy szintet marubozu japán gyertyával tör a piac. Az esetek nagy részében ez egy elfogadható törés, de ha a törés túl nagy, vagy túl kicsi marubozu japán gyertyával történik, akkor legyünk körültekintők.  

Mindig vizsgáljuk meg a marubozu japán gyertya záró értékénél lévő szinteket. Sok esetben a nagy elmozdulásnak egy erős technikai szint vet véget. Ilyen esetben számoljunk azzal, ha 

  • a mozgás trend irányba történt, akkor a trend folyatására csak a szint törése után kerülhet sor. Azaz a mozgást az erős szint megfoghatja, a marubozu japán gyertya által mutatott lendület megtörhet.  
  • a marubozu japán gyertya trend elleni irányban alakul ki, akkor a korrekció végét okozhatja az erős szint. Ilyen esetben már az eredeti trend folytatódhat.  

A marubozu japán gyertyát trend esetben jellemzően trend erősítő jelzésnek ismerjük. Ennek ellenére egy trendben kialakuló erős, esetleg nagyobb testű marubozu japán gyertya előrevetítheti a trend végét. Ezek sok esetben egy erős hír utáni, vagy egy erős szint környékén kialakult marubozu japán gyertyák. 

Marubozu japán gyertya hibái 

Marubozu japán gyertya egy gyertyás alakzat, így egy rövid, az adott periódusig tartó hír, esemény hatására is ki tud alakulni. Mindig figyeljünk egyéb jeleket is, ha a marubozu japán gyertyát értékeljük. Kis forgalom, erős hír vagy erős szint a záróérték környékén esetén jelzésértékű lehet. Ezen felül pedig a marubozu japán gyertya több gyertyaalakzatban is szerepet kaphat. Ilyenkor már nem önmagában, hanem a többgyertyás alakzatot értékeljük. Az árfogó, befogó gyertyaalakzatokban, vagy a kulcsfordulós alakzatban sok esetben egy vagy két marubozu gyertya kap szerepet. Ez a jelenség az adott gyertyaalakzatot erősíti. Ellenben, ha egy dupla csúcs vagy dupla alj, fej-vállak, füles csésze alakzatban egy extra nagy marubozu gyertyával kapjuk a jelet, már óvatosabbak legyünk. Ilyenkor az extra nagy marubozu gyertyaalakzatnál leírtakra figyeljünk. 

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak