Likviditási alap: Mit jelent? Mi a kockázata?

Kategória: 

Mit jelent a likviditási befektetési alap?

A likviditási befektetési alap jellemzője, hogy az alapkezelő a befektetők pénzét bankbetétekben és rövid, 2 hónapnál nem hosszabb lejárati idejű állampapírokban tartja.

Mi a különbség a pénzpiac és likviditási alap között?

A lényegi különbség az, hogy a pénzpiaci alapok 6 hónapnál nem hosszabb lejárati idejű állampapírokban is tarthatják a vagyont a bankbetétek mellett, a likviditási alapok pedig csak, 2 hónapnál nem hosszabb lejárati idejű állampapírokban és bankbetétekben tarthatják az ügyfelek befektetéseit. A fentiek miatt a piaci turbulenciákra kevésbé érzékeny a likviditási alap, azaz a legkisebb kockázatú befektetési alaptípus, melyet a pénzpiaci alap követ.

A pénzpiaci alapok bemutatásánál tárgyaltuk a kockázat, árfolyamveszteség veszélyét, példát is néztünk egy ilyen szituációra. Ez a kockázat az államkötvények jelenléte miatt a likviditási alapokra is jellemző, azonban csekélyebb mértékben. A pénzpiaci alap árfolyamveszteség példát itt tekintheted meg: pénzpiaci befektetési alap kockázata.

A likviditási alapok hozama

A  likviditási befektetési alapok kockázata alacsony, így az elérhető hozam is alacsony. Az alap vagyonában bankbetétek, állampapírok található, így az elérhető hozam a bankbetétek, állampapírok hozamát éri el maximum. Elméletileg abból származna előnye a befektetőnek, hogy az alapkezelő a nagy vagyontömeg miatt jobb bankbetéti kamatokat tud kialkudni a betételhelyezés során, azonban ez a gyakorlatban nem így van, mivel az alapkezelők valóságban nem függetlenek az anyabankjaiktól. Ráadásul a befektető alkalmanként részesülhet akciós betéti kamatokban is, így a likviditási alap hozama általában az akciós betétekkel elérhető hozamok alatt marad. Előnye ugyanakkor a likviditási befektetési alapnak a hagyományos bankbetéttel szemben, hogy nincs lekötési időtáv, betétfeltörés (lejárati idő előtti visszaváltás) miatt nem veszítjük el a kamatokat.

 
 

Likviditási alap kiválasztása

A kiválasztásnál problémát okozhat, ha a múltbeli hozamokból indulunk ki egy csökkenő kamatkörnyezetben. Azaz ha a jegybanki kommunikációban a kamatok további csökkentése várható, akkor a múltbeli hozamoknál kisebb hozamra számítsunk. Érdemes visszatekinteni, hogy az előző évi bankbetétek, vagy az előző évi pénzpiaci alapok hoztak nagyobb eredményt, ez már utalhat arra, hogy érdemes-e pénzpiaci alapot választanunk.

Kötvényekkel kapcsolatos cikkeink:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link