Német tőzsde: Hogyan kereskedj a Xetra, Frankfurti és Stutgarti tőzsde részvényeivel?

Bejegyzésünkben azokat az alkalmazásokat, kereskedési platformokat tekintem át, melyek a német tőzsde, azaz a Xetra részvények kereskedéséhez nyújthatnak segítséget. Többek között szó lesz arról, hogyan tudjuk nyomon követni a frankfurti tőzsde részvényeit, milyen ingyenes adatbázisokból kapunk információt a Xetra részvényekről, illetve milyen kereskedési platformokon keresztül érhetjük el a frankfurti és a stutgarti tőzsde részvényvényeit, azaz német részvényeket.

A bejegyzés első felében megbeszéljük, melyek a legfontosabb, adatok a német részvények kereskedéséhez, illetve a stooq.com-on elérhető 400 db német részvény áttekintéséről is beszélünk. A bejegyzés  második részében további információs oldalakat, illetve kifejezetten német részvényekre használható alkalmazásokat, kereskedési platformokat tárgyalunk meg. Az alábbi útmutató a legfontosabb témái:

  • Mit jelent a Xetra rendszer?
  • Hogyan tájékozódjunk a német, Xetra részvények között?
  • Árfolyam elemző alkalmazás a frankfurti tőzsde honlapján
  • Német/Xetra részvények fundamentális és egyéb kereskedési adatai
  • Stooq.com német részvények vizsgálata
  • Mit kell tudni a Stuttgarti tőzsdéről? Milyen német részvényeket érünk itt el?
  • Német részvények szűrése a gyakorlatban
  • Német részvények vásárlása
  • Kereskedési platform a német részvényekre
  • Trading Desk német tőzsdeplatform bemutatása

A bejegyzéseim között erősen felülreprezentálva találunk olyan témákat, melyek az amerikai részvénypiaci kereskedésről szólnak. Ez egyébként nem véletlen, mivel a kötéseim 70%-a is erre a piacra esik, így jellemzően előnyben részesítem az amerikai tőzsdei részvényeket is tartalmazó alkalmazásokat. Azonban az európai részvénypiacokon történő kereskedésnek is megvannak a sajátosságai, előnyei (például a délelőtti, kora délutáni nyitvatartása a frankfurti tőzsdének) kereskedési platformjai, információs adatbázisai.  Az európai tőzsdék közül az egyik legnagyobb a német tőzsde kezdésként ezzel kapcsolatban tegyünk rendbe néhány fogalmat.

Mit jelent a Xetra rendszer?

A Xetra tulajdonképpen egy kereskedési rendszer, kereskedési helyszín, platform, amelyen keresztül elérhető a német részvénypiac jelentős része. Talán nem lepődik meg az olvasó, ha azt mondom, hogy a német részvénypiac nem csak a DAX 30 komponenséből áll, hanem sok száz német vállalat részvényei érhetők el a német tőzsdéken. Ehhez biztosít hozzáférést a Xetra rendszer egyetlen kereskedési helyszínen. A Xetra rendszer eredetileg a frankfurti tőzsde rendszereként lett kifejlesztve, de mára már Európa szeret számos ország tőzsdéje kapcsolódik össze a Xetra rendszeren keresztül A kereskedő tulajdonképpen annyit lát, hogy a brókercégén keresztül eléri számos európai, többek között német részvényeket is. Az összekapcsolásoknak köszönhetően akár a magyar brókercégeknél is olcsón (legalábbis olcsóbban, mint az összekapcsolás előtt), és gyorsan tudunk kereskedni. Bár nem témája a cikkünknek, de röviden megjegyezném, hogy 2013. december 6-ától a magyar tőzsde is a Xetra rendszerbe került, a korábbi MMTS rendszert váltotta le. A fenti bevezető után térjünk át arra, hogyan érhetjük el az európai, főleg a frankfurti tőzsde, tehát a német részvényeket, hogyan informálódhatunk a német részvényekről. Melyek az általam leggyakrabban használt weboldalak, alkalmazások.

Frankfurti tőzsde honlapja

A frankfurti tőzsde honlapját a következő hivatkozáson érjük el. Angol vagy német nyelvű a weboldal, tehát német nyelvtudás hiányában is használhatjuk. Nagyon sok információ érhető el a német részvényekről, többek között: osztalék időpontok, osztalék adatok, osztalékhozam, általános információk a cégről, hírek a cégről, fundamentális mutatók (P/E, BÉTA, kapitalizáció), pénzügyi adatok (eredménykimutatás, mérleg, EPS). A mérleg és eredmény kimutatás 6 évre visszamenőleg, táblázatos formában, jól áttekinthető formában érhető itt el.

A következő hivatkozáson találjuk a részvényszűrő alkalmazást, itt akár cégnévre, iparágra, országra, részvénytípusra is tudunk keresni. Ha a frankfurti tőzsde részvényeit szeretnénk látni, akkor a "Market" mezőben a Frankfurt beállítást használjuk, vagy a "Country" mezőt állítsuk "Germany"-ra. A találati listából pedig a kiválasztott részvények grafikonját (akár 10 éves időtávon) is meg tudjuk nézni. Az alábbi képen a kereső a frankfurti tőzsde közönséges részvényeire van beállítva.

frankfurti tőzsde, német részvények, honlap

Ha kiválasztottunk a kereső segítségével egy német részvényt, vagy ha már ismerjük a vállalat nevét, tickerjét, akkor az oldal bal felső sarkában a tőzsde logója alatti keresőmezőbe is beüthetjük a cég nevét, vagy tickerjét. Ekkor is eljutunk a részvény tájékoztató oldalára, lásd alábbi kép:

frankfurti tőzsde, német részvények

A részvény tájékoztató oldalán, ahogy fentebb már utaltam rá az árfolyam grafikonja érhető el (akár 10 éves időtávon), az ajánlati könyv és hírek a társasággal kapcsolatban. Például az alábbi képen a BMW részvények ajánlati könyvét látjuk.

frankfurti tőzsde, német részvények kereső

Árfolyamelemző a frankfurti tőzsde honlapján

A frankfurti tőzsde honlapján japán gyertyákat, indikátorokat is támogató fejlett árfolyamelemző alkalmazás is elérhető (további ingyenes árfolyam elemző programokról itt beszéltünk) teljesen ingyenesen (Google Chrome böngésző ajánlott hozzá). A német részvények, illetve a Xetra részvények gyors áttekintésére, elemzésre is alkalmas ez a program. Ha a fenti tájékoztató oldalon tovább lapozunk lefelé, akkor a következő sávot látjuk az oldal közepén:

frankfurti tőzsde, német részvények árfolyam elemző

Itt a Charts fülre kattintva érhető el az árfolyam elemző program. Japán gyertyás ábrázolás, indikátorok hozzáadásának lehetősége, teljes képernyős üzemmód és akár tick adatok, de napon belüli gyertyák megjelenítését is támogatja. Az alábbi képen egy mintát láthatunk.

frankfurti tőzsde, német részvények árfolyam elemző

Német/Xetra részvények fundamentális adatai

Fundamentális és további fontos adatok is elérhetők a német/Xetra részvényekről. Ezek azért fontosak, mert így megfelelően tájékozódhatunk a vállalattal kapcsolatban. Akár rövid távú kereskedés esetén is szükségünk lesz bizonyos adatokra, például a piaci kapitalizáció, vagy forgalom, esetleg béta tényező. Természetesen ezek mellett osztalék adatok, például osztalék hozam, P/E mutató és eredmény kimutatás, mérleg is elérhető a német és Xetra részvényekről, táblázatos, jól áttekinthető formában, 6 évre visszamenőleg. Az alábbi kép nyújt ehhez egy kis segítséget, a "Key Data" fülre kattintva férhetünk hozzá a fent felsorolt adatokhoz.

frankfurti tőzsde, német részvények, menüsor

A Key Data alatt három ablakot találunk. A "Business Ratio" ablakban láthatjuk az osztalék mértékét (Dividend), osztalék hozamot (Dividend yield), P/E ráta, piaci méret (Market Capitalization). A fentiek az alapadatok egy részvény esetében, melyekkel tájékozódni tudunk a vállalatról, lásd alábbi kép:

frankfurti tőzsde, német részvények, adatsor

A további két ablak ezen a lapon a különböző technikai adatokat mutatja (például béta tényező, volatilitás stb..), illetve a "Historical Key Data" alatt találjuk az elmúlt 6 év legfontosabb pénzügyi adatait, például nettó profit, árbevétel, EPS, egy részvényre jutó könyv szerinti érték, cashflow és mérleg adatok stb.. Ez utóbbi adatok első sorban hosszú távon, befektetői szemlélet esetén lehetnek hasznosa. A frankfurti tőzsde honlapján letölthető egy mobil telefonos alkalmazás is (lap alján érhető el), melynek segítségével a mobil telefonunkon is követhetjük a német részvénypiac eseményeit.

Stooq.com német részvények vizsgálata

A Stooq.com weboldal már több alkalommal szerepelt cikkeinkben, így most csak röviden írnék róla, de a bekezdés végére a fontosabb hivatkozásokat beillesztem, melyek az oldal használatát tárgyalják. A stooq.com oldalon több árfolyamelemző alkalmazás is elérhető, de most a német részvények áttekintési lehetőségére térnék ki. A főoldal menüjéből (Quotes alatt) tudjuk elérni a német részvényeket, az alábbi kép segíthet ebben:

frankfurti tőzsde, német részvények szűrés

Ha megnyitottuk a fenti hivatkozáson a német részvényeket, akkor táblázatos formában kb. 400 német részvényt érhetünk el. Itt a táblázat felett van egy beállítások menüsor, az alábbi képen látható:

frankfurti tőzsde, német részvények szűrés

A fenti beállítások közül a  Tickers sorban kiválaszthatjuk kezdőbetű alapján a részvényeket, de mivel itt kb. 400 db részvényt fogunk látni, ezért ezt a beállítást All-on hagyom, azaz mindent mutasson. A View sorban találjuk a fontosabbakat. Itt a Small Chart-ot kiválasztva a táblázatban megjelenik a részvény napon belüli grafikonja, azaz gyakorlatilag egy oldalon látni fogjuk a magyar részvények napon belüli árfolyam mozgását. Ez a funkció inkább a daytrade kereskedőknek lehet hasznos.

Napon túli részvénykereskedés esetén jobban járunk ha a Big Charts-ot választjuk, ekkor egy nagyobb grafikon jelenik meg, és már nem napon belüli adatokkal. Állítsuk tehát be a Big Charts-ot, majd a Range sorban az időtávot. Itt én swingtrade kereskedés esetén az 1y szoktam jelölni (5m az elmúlt 5 hónapot jeleníti meg, szintén használható), azaz 1 éves árfolyam mozgást mutat a grafikonon, napos japán gyertyákkal. Ez egy teljesen jó időtáv arra, hogy a napos grafikonon uralkodó irányokat felmérjük. A fentiek mellett még a 3y beállítást is használom, ekkor 3 évnyi árfolyam mozgást látunk, de már heti gyertyákkal.

A fenti két beállítással gyakorlatilag néhány perc alatt meg lehet nézni a német részvénypiac állapotát. Abban az esetben pedig ha érdekes lehetőséget találok, akkor a grafikon jobb felső sarkában levő csillaggal a kedvencek közé teszem a részvényt, így a stooq-com árfolyam elemző favorites listájába kerül a termék. Stooq.com árfolyamelemző használatáról itt beszéltünk.

Mit kell tudni a Stuttgarti tőzsdéről?

Az alábbiakban második legnagyobb német tőzsdével, a stuttgarti tőzsdével fogunk foglalkozni. Mivel a stuttgarti tőzsde is a XETRA rendszerhez tartozik, így az itt kereskedett részvényeket is el tudjuk érni, de a stuttgarti tőzsde számunkra azért lesz érdekes, mert a honlapján több hasznos alkalmazást is találunk kifejezetten a német részvények kereskedéséhez. Ezeket tárgyaljuk meg.

Bár a frankfurti tőzsde honlapján is találunk egy részvényszűrő alkalmazást, én általában a stuttgarti tőzsde honlapján levőt használom, mivel sokkal több szűrési lehetőséget támogat. A részvényszűrő alkalmazás angol és német nyelven is elérhető, az angol verzió elérési útja a következő. A részvényszűrő látja a teljes Xetra rendszer részvénykínálatát, így érdemes szűrő feltételeket beállítani, lásd alábbi kép:

német részvénypiac

A fenti képhez magyarázat:

  • Region: földrajzi régiók szerinti szűrés
  • Country: országok szerinti szűrés, itt válasszuk a Germany  opciót
  • PER, azaz Performance: árfolyam emelkedést, intervallumot adhatunk meg, nem szoktam használni
  • P/B ratio: az ismert P/B mutató szerinti szűrés,

német részvénypiac, részvények

Magyarázat a fenti képhez:

  • Sector: hasznos funkció, meghatározott szektorokra tudunk szűrni
  • Industry: iparágra történő szűrés, szintén gyakran használom a szűrések pontosítására
  • Dividend Yield in%: osztalékhozamra történő szűrés, kifejezetten osztalék kereskedés, befektetés esetén lesz hasznos funkció, részletek: Osztalékkereskedés a gyakorlatban
  • Market Capitalisation: vállalati méret alapján történő szűrés, mindenképpen javaslom a használatát. Célszerű a kis papírokat kiszűrni. Általában 1 milliárd eurót elérő piaci kapitalizációval rendelkező társaságokkal foglalkozok.

német részvénypiac, részvény vásárlás

A fenti képen pedig különböző mutatókra tudunk szűrni. Gyakorlatilag ez a részvényszűrő alkalmazás lényege. Többek között az alábbi mutatókra képes szűrni a rendszer:

  • Béta tényezőre történő szűréssel megállapíthatjuk melyek a piaccal együtt mozgó, vagy épp ellentétesen mozgó részvényeket
  • Indexet felülteljesítő részvények (Outperforming benchmark 1 week, 1 month) szűrésével megtalálhatjuk azokat a részvényeket, melyek piacán vételi nyomás alakult ki.
  • Pénzügyi, fundamentális mutatókra tudunk szűrni: EBITDA, CashFlow, P/E stb..
  • Technikai elemzés indikátorainak jelzéseire is tudunk szűrni, például momentum, volatilitás, de mozgó átlagok jelzéseire (különösen a 200 naposra történő szűrés a hasznos, lásd: A 200 napos mozgóátlagról).

Szűrés utáni információk a német részvényekről

Ha sikerült egy szűrést beállítanunk, akkor akár több tíz, vagy több százas találati listát is kaphatunk a feltételeknek megfelelő német részvényekről. A német részvényeket egyesével át tudjuk nézni, ha rákattintunk a kiválasztott részvényre. A részvény tájékoztató oldalán megjelenik egy grafikon (maximum 10 éves időtáv), az ajánlati könyv, és számos információ, hír a részvénnyel kapcsolatban. Ahogy az alábbi képen látható a Chart fülre kattintva egy böngészőbe épülő árfolyam elemző alkalmazást is el tudunk érni japán gyertyákkal, indikátorokkal. A Key figures fül alatt pedig az ismert fundamentális, pénzügyi adatai érhetők el a társaságnak.

német részvénypiac, szűrés

Összességében tehát azt lehetne mondani, hogy a fenti lapon minden információt megtalálunk ahhoz, hogy a német részvényekkel kereskedni tudjunk. Hozzáférhetünk a részvénytársaság adataihoz (forgalom, kapitalizáció),  hírekhez, a német részvények árfolyamát is elemezni tudjuk, valamint egy letölthető kereskedési platform is elérhető a weblapon, erről beszélünk a továbbiakban.

Német részvények vásárlása, kereskedési platform

A stuttgarti tőzsde honlapján egy komplett kereskedési platform is elérhető, amely támogatja az indikátorok használatát, japán gyertyás megjelenítést, demó és éles számlás kereskedést. A különböző tőzsdei megbízásokkal pedig egy demó számlán kipróbálhatjuk a kereskedést. A fentiek mellett hírek, kereskedési jelzések (alakzat jelzések), és a német részvények listáját is megtaláljuk a programban.

Az angol honlapon nem találtam meg a programot, a német nyelvűn pedig Trading Desk megnevezés alatt találhatjuk meg. Nincs szem előtt, javaslom a következő hivatkozás használatát, ez elvileg egyből nyitja a kereskedési platformot.

Az alábbi kép egy részlet a programból, itt épp a német tőzsdeindex árfolyamát látjuk. A grafikonon trendvonalat tudunk felvenni, indikátorokat tudunk hozzáadni (nagy a választék), illetve grafikusan elhelyezhető megbízásokat is támogat  a kereskedési platform. Japán gyertyákat is megjelenít az árfolyam elemző, akár 1 perces idősíkon.

német részvények kereskedése

A kereskedni kívánt instrumentumon tetszőleges szűrések, riasztások állíthatók be. Például árfolyam alakzatokra állíthatunk be szűrést. Az alábbi képen a DAX 15 perces grafikonján kialakuló háromszög alakzatra hívja fel épp a figyelmet a kereskedési platform:

német részvények kereskedése

A kereskedési platform bal oldalán pedig egy terméklista állítható be, ahogy a 30 legnagyobb német részvény listája látható. Elegendő csak rákattintani a részvényre és a jobb oldali grafikonra betöltődik, így a 30 részvény áttekintése néhány perc alatt gyorsan elvégezhető, ha épp kereskedési jelet keresünk. Nemcsak a 30 legnagyobb német részvényt tudjuk áttekinteni. Előre beállított kategóriák is vannak például a 30 legnagyobb technológiai részvény, midcap 50, small cap 50. Deutschland Prime alatt a 260 legnagyobb német részvénytársaság árfolyamát tudjuk átnézni, míg az Alle Deutschland kategóriában 640 német részvényt találunk. A német részvények mellett más tőzsdék részvényei is elérhetők a kereskedési platform alatt. A teljes listát az alábbi képen láthatjuk:

német részvények, elérhető termékek

A fentiekkel azt gondolom bemutattam azokat a leghasznosabb alkalmazásokat, melyek segíthetnek abban, hogy elinduljunk a német részvénypiacon. A Trading Desk alkalmazás a fentiek mellett még számos hasznos funkcióval rendelkezik. Igény esetén kitérek rá a jövőben részletesen.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak