Három fekete holló japángyertya megbízhatósága, jelzései, kereskedése a tőzsdén

Több olyan japán gyertya alakzatot ismerünk, melynek létezik inverz, azaz fordított párja is. Ilyen a három fekete holló és a három fehér katona japán gyertya alakzat. Nagy előnye az ilyen alakzatoknak, hogy csak egyszer kell megismerni az egyiket, és hasonló elvek mentén lehet elemezni, illetve használni a másikat is. A japán gyertya alakzatok nagyon hasznos tagja a három fekete holló japán gyertya alakzat.

Jól jelzi a mozgás dinamikáját, és a piaci állapotot. Felismerése és értelmezése szintén egyszerű, ennek ellenére érdemes elmélyedni benne. A hibás használatát, főleg a hibás felismerését könnyen elkövethetjük, ha nem tartjuk be az alakiságra vonatkozó szabályokat.

Hogyan alakul ki, mit jelez a három fekete holló japán gyertya?

A három fekete holló japán gyertya alakzat a három fehér katona ellentéte, azaz három egymást követő napon, három fekete marubozu, vagy hosszú testű fekete gyertya követi egymást. A három fekete holló japán gyertya alakzat a csökkenő trendet erősíti, azaz utal az esés folytatódására közepes megbízhatósággal. A három fekete holló alakzatnál fontos, hogy az előző záró árnál a következő záró ár alacsonyabb legyen, felső, jelentős kanóc ne alakuljon ki.

A három fekete holló japán gyertya alakzat kialakulása

Mi történt a három fekete holló japán gyertya alakzat kialakulásakor? A mozgás értelmezése egyszerű, hiszen három, egy irányba tartó, jellemzően kis kanócú gyertya jelzi a töretlen esést. Az eladói nyomás folyamatos, nem alakul ki vevői túlsúly. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Három fekete holló megbízhatósága fordulós jelzésként?

A három fekete holló japán gyertya alakzatot jellemzően egyirányú, eső piacon vizsgáljuk. A kialakult három fekete holló alakzathoz trenderősítő jelzést párosítunk. Bár jellemzően az alakzatot esésben vizsgáljuk, ott tulajdonítunk neki szerepet, nem árt pár szót ejteni az emelkedésben megjelenő három fekete holló alakzatról sem. Ez az alakzat emelkedésben mindenképp erős jelzés az emelkedő trend elbizonytalanodására.

A felismerésének szabályai:

  • Előzmény trend emelkedő
  • A következő három napon hosszú csökkenő gyertyák.
  • A gyertyák az előző napi záróár fölött nyitnak (az előző gyertya testéből indul a következő gyertya)
  • A gyertyák a napi minimum szint közelében zárnak, azaz kicsi az alsó kanóc.
  • A kanócok ideális esetben kicsik.

A három holló japán gyertya alakzat különlegessége, hogy az uralkodó trendiránnyal ellentétesen ad jelzést, azaz bikapiacon eladási jelet kapunk. Ez általában együtt jár az alacsony megbízhatósággal, a kisebb áltagos visszaeséssel.

Azonban ennek a japán gyertya formációnak a megbízhatósága magas, 79%, azaz a vizsgált 864 esetből 686 esetben árfolyam esés következett be a következő napokban.

Ezzel a megbízhatósági adattal ez a japán gyertya formáció bekerült a 14 legmegbízhatóbb fordulós japán gyertya közé.

Elvárások a három fekete holló japán gyertyával kapcsolatban

Az alábbiakban már a csökkenő trendben, trenderősítő jelzést adó három holló japán gyertya alakzattal foglalkozunk. Az elvárásaink teljesen megegyeznek a három fehér katonáéval, de ismétlésül részletezem itt is. Bár három csökkenő gyertyaként tartjuk számon ezt a japán gyertya alakzatot, de aktív kereskedésben a minimális és maximális magasságukat érdemes korlátozni. A minimális magasság korlátozását köthetjük az ATR(14) értékéhez is. Legalább az átlagos gyertya magasságának a 80%-a legyen mindegyik gyertyánk.

A túl nagy, hosszú gyertyák sem ideálisak a három fekete holló japán gyertya alakzatban. Ilyen esetben már nem a nyugodt, megfontolt mozgást mutat a piac. Ennek az oka lehet egy hír, adatközlés, ami erősebb mozgásra kényszerítette a piacot. Az ilyen nagy gyertyaméretű három fekete holló alakzat jellemzően rövidebb idősíkon alakul ki híreknél.

A túl nagy méretű gyertyát szintén az ATR(14)-hez köthetjük. Ha egy vagy több gyertya nagyobb, mint az ATR(14) értékének a triplája, az már extrém mozgásokat jelezhet. Ilyen esetben kérdéses a trend további folytatása, hiszen a három fekete holló japán gyertya alakzatban a megszokott, átlagos mozgás többszőrösét tette meg a piac.

Az ideális három fekete holló japán gyertya alakzatban három kanóc nélküli gyertyát, azaz marubozut találunk. Nyilván túlzó elvárás lenne három marubozuhoz kötni a kialakulást. A piac nem ilyen szabályosan mozog, így a felső, és az alsó kanócokat is korlátozni kell. Az alsó, azaz a trendmozgását nem erősítő kanóc egyik gyertya tekintetében se legyen nagyobb, mint 5-8%. A túl nagy alsó kanóc nem csökkenő, short irányú mozgást mutat! Bár a felső kanóc nem befolyásolja ilyen mértékben az esést, ennek ellenére a nagy felső kanóc sem megengedhető. Itt a 10%-os felső kanócnál nagyobb gyertyát tartalmazó alakzatot már ne nevesítsük három fekete holló japán gyertya alakzatnak.

A három fekete holló japán gyertya alakzat akár a devizapiacon akár a részvénypiacon előfordul, így mindegyiken érdemes lesz figyelni. Mint a legtöbb japán gyertya alakzat a három fekete holló is univerzális, hasonló jelentés hordoz a legtöbb terméken, de a megbízhatósági vizsgálatokat amerikai részvénypiacon végeztük, napos grafikonon. Idősík szerint sem teszünk különbséget az értelmezésben, a perces és a napos grafikonon is egyazon elveket követjük.

A forgalom vizsgálata három fekete holló japán gyertyánál

A tőzsdei kereskedésben minőségi forgalomadatokkal tudunk elemezni, így a japán gyertyák értelmezésénél is felhasználhatjuk. A három fekete holló alakzatban legalább az átlagos forgalmat érje el a piac. A túl kicsi, átlag alatti fogalom mellett az alakzat nem ad korrekt jelzést. A piaci szereplők valami okból elfordultak az instrumentumtól, így már nem beszélhetünk erős mozgásról. Az ilyen japán gyertya alakzatok értelmezésénél legyünk óvatosak. Hasonlóképp érdemes az ajánlati könyvet is értékelni. Ha a három fekete holló alakzat alatt az átlagot meghaladó mennyiségben látunk vételi ajánlatot, az a további esést gátolhatja. Ha a három fekete holló japán gyertya alakzatban csak csekély mennyiségű eladási ajánlattal találkozunk, szintén kezeljük a piaci szituációt nagy figyelemmel. A csekély eladási ajánlat már jelezheti számunkra az esés kifulladását. A hosszan tartó esés alatt, amit a három fekete holló alakzat jelez, már a shortosok realizálhatnak, ami a további mozgás gátja lehet.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A három fekete holló japán gyertya alakzat összefoglalva:

  • Univerzális jelzés, nincs kötöttsége
  • Trenderősítő jelentésű
  • Közepes megbízhatóságú
  • Három gyertyás alakzat
  • Három marubozu gyertyát mutat
  • A kanócokat korlátozni kell

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak