Gyermek megtakarítás: Amit a biztosítási ügynökök nem mondanak el..

A gyermek megtakarítási lehetőségeket beszéljük meg az alábbi bejegyzésben. Megnézzük, mire számíthatunk a különböző, kifejezetten gyerekek számára kialakított befektetés, megtakarítási lehetőségek esetén. Kitérünk a költségekre, a megkötésekre, amelyekkel nem árt, ha tisztában vagyunk, mielőtt döntünk arról, hogy gyermekünk részére milyen formában takarékoskodunk. A bejegyzés második felében pedig kifejezetten az életbiztosítással egybekötött megtakarítási lehetőségekről lesz szó, amit biztosítási ügynökön, tanácsadók gyakran ajánlanak. Ugyanakkor nem biztos, hogy ezekből az ajánlatokból kiderül, van-e jobb alternatíva. Erről is szó lesz a bejegyzésünkben.

A gyermekeknek szóló megtakarítások általában hosszú távú megtakarítások, melyekkel különböző állami támogatás is igénybe vehető. Azonban az állami támogatások mértéke korlátozott, az adómentesség pedig sok esetben feltételekhez van kötve, így a döntés előtt érdemes alaposan utána járnunk az egyes gyermek megtakarítási konstrukciók feltételeinek. Az alábbiakban összeszedjük a fontosabb szóba jöhető gyermek megtakarítási lehetőségeket.

1) Start számla és Babakötvény

Start számlát az Államkincstárnál lehet vezetni, kiskorú részére nyithatunk ilyen számlát, melynek a lényege, hogy a számlához állami támogatás is kapcsolódik. A Start számla előnye, hogy 10 százalékos állami jóváírást vehetünk igénybe, melynek maximális összege évi 12.000 Ft. Tehát ha éves szinten 120.000 Ft-ot fizetünk be, akkor ki is használtuk a 10 százalékos állami támogatást.

Hiába takarítanánk meg többet, a 12.000 forintos évi maximum nem növelhető. Ráadásul csak az első évben kapunk a befizetett összeg után 10%-os állami jóváírást, a következő évben az újabb befizetés után vehető igénybe 10%-os állami jóváírás. Ahogy tehát növekszik a megtakarítási összeg, a teljes megtakarításra nézve a 10 százalékos állami jóváírás egyre kisebb lesz.

Fontos megértenünk, hogy a 10 százalékos támogatás nem kamat, tehát mindig csak az adott évi befizetés után kapunk 10%-ot. Ha például évi 60.000 Ft-ot fizetünk be, 10 év múlva már 600.000 Ft-os megtakarítással fogunk rendelkezni (+ a kamatok), így a 10. évben befizetett 60.000 Ft utáni 6000 Ft-os állami támogatás mindössze az 1% lesz a teljes tőkének.

Emiatt az állami támogatás nem tekinthető jelentős tényezőnek. Ugyanakkor a babakötvény konstrukciója kedvező, az állampapírok között jelenleg az egyik legjobb hozamot biztosító lehetőség.. A kamatozása változó, és az infláció felett +3%-os kamatprémium biztosítja, hogy ténylegesen lesz reál hozama a befektetésnek.  Különösebb tennivalónk nincs a start számlával, ugyanis a befizetett összegekből automatikusan babakötvényt vásárol az Államkincstár, a számlavezetés egyébként ingyenes.

Az állami támogatás és a magas kamatprémium kötöttségekkel is jár. Ugyanis meghatározott, törvény által előírt feltételek szerint lehet felhasználni az összeget (például magyarországi lakhatás, magyarországi tanulmányok, pályakezdés, gyerekvállalás feltételeinek megteremtése, egyéb a törvényben előírt tényezők). Szerencsére 2018 január 1-től eltörölték a felhasználási célok korlátozását.

Ugyanakkor előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor idő előtt szükség van a gyermek megtakarítására, akár a gyerek érdekéből is (betegség, tanulmányok stb.). Sajnos ilyen esetekben teljesen rugalmatlan a konstrukció, és az állami támogatást, illetve az adómentességet veszíthetjük el. 18 év hosszú idő a törvényi feltételek is megváltozhatnak, így akár a felhasználás köre és egyéb olyan változások is történhetnek, melyek kedvezőtlenül érintik ezt a megtarkítási formát. Másik felmerülő kérdés, hogy felkészül-e 18 éves korára gyermekünk a fenti összeg felelős felhasználására. Ugyanis kizárólag a gyermekünk rendelkezhet az összeg felett.

2) TBSZ számlavezetés

A TBSZ számlavezetés előnye, hogy a számlán tartott befektetések profitja mentesül az adók alól. Ugyanakkor a konstrukció zárt, így ha folyamatosan megtakarítunk gyermekünk részére, akkor gyakorlatilag minden évben új TBSZ számlát kell nyitnunk, és 5 éves lejárattal számolva, folyamatosan hat aktív TBSZ számlánk lesz. Egy 18 évig tartó megtakarítás esetén ez sok adminisztrációt igényel, ráadásul az Államkincstárt (ahol csak állampapírokat vehetünk) leszámítva  a TBSZ számla vezetése nem ingyenes. Ugyanakkor egy TBSZ számlára akár részvényeket, befektetési jegyeket, ETF alapokat is vásárolhatunk, így a befektetési összegen múlik, de általában megéri kihasználni az adómentességet ebben a formában, még akkor is ha folyamatosan 6 TBSZ számlát kell kezelnünk. A TBSZ számla részleteiről itt olvashatsz: Tartós Befektetési Számla, TBSZ működése.

3) Mire figyelj, ha gyermek megtakarításként életbiztosítást kötsz?

Az alábbiakban a legfontosabb szempontokat beszéljük meg, melyeket érdemes mérlegelnünk mielőtt gyermekünknek megtakarítás címén valamilyen biztosítási konstrukcióval egybekötött befektetést választunk. A hazai piacon száznál is több különböző biztosítási konstrukcióval találkozhatunk, melyek kifejezetten gyermek megtakarítási célokból hirdetnek. A kérdés azonban ezeknél az, hogy megéri-e egyáltalán ezekben a konstrukciókban gondolkodni.

A reklámokban a gyermek megtakarítás biztosítási konstrukciók jól ismert előnyeit szokták ismerteti az ügynökök, például adómentesség, bónusz a befizetésekre. Gyakran párhuzamba állítják a start számlákon elérhető 10%-os, maximum évi 6000 Ft-os állami támogatással a biztosító által fizetett bónuszt, amely valóban lényegesen több. Jellemzően előkerülnek befektetési alapok grafikonjai, melyek az utóbbi években 15-20%-os hozamot hoztak. Ezzel pedig egyrészt eladható a konstrukció könnyebben, másrészt a magas költségek nem is tűnnek olyan magasnak a fenti hozamok tekintetében. Nézzük meg a részleteit a gyermek megtakarítás biztosítási programoknak, konstrukcióknak. Ehhez kapcsolódóan az alábbi előadáson a befektetési lehetőségek költségszerkezetét, a költségek optimalizálását beszéljük meg.

 
 

A gyermek megtakarítás biztosítások fő költsége

A költségek megértéséhez látnunk kell azt, hogy ezek a befektetési egységhez kötött gyermek megtakarítás célját szolgáló életbiztosítások ötvözik a biztosítást és a befektetést, azaz a szerződés során a biztosítói költségeket, és a befektetési alapokkal kapcsolatos költségeket is fizetjük. A unit linked, azaz befektetési egységhez kötött életbiztosítások tehát úgy működnek, hogy egy rendszeres havi díj befizetésével (általában 10.000 Ft a havi befizetési minimum) takarékoskodhatunk gyermekünk részére. A biztosítóhoz befizetett pénzeken pedig befektetési jegyeket vehetünk. Gyakori, hogy a befektetési alapokat kezelő cég és a biztosító cég jogilag külön társaság.

Tehát önmagában a fentiek azt eredményezik, hogy a költségek magasabbak lesznek. A költségek egyébként különböző jogcímeken merülnek fel, például kezdeti befektetési egység elvonás, kezelési díjak, allokációs költségek, a kiválasztott befektetési alapok alapkezelési díjai.

A gyermek megtakarítás biztosítási programok, konstrukciók jellemzően bonyolultak, nehezen átláthatók Egy-egy befektetési egységhez kötött biztosítási konstrukciónak, akár 20-30 oldalas szerződési feltételei is lehetnek. Felmerülhet tehát bennünk a gondolat, hogy a túlbonyolítás szándékos, ugyanakkor az utóbbi években (2015-ben) bevezetésre került az ún. TKM, azaz a teljes költség mutató. A TKM mutatót kötelező a biztosító társaságoknak feltüntetni az ajánlataikba, így akár kezdhetjük a TKM mutató vizsgálatával is a gyermek  megtakarítás biztosítási programok összehasonlítását.

A TKM mutató ugyanis megmutatja az éves költségeit a biztosítási konstrukciónak, így a költségek pontos áttekintése, megértése nélkül is láthatjuk, hogy évente mibe kerül a biztosítás. Itt van tehát a lényeg, azaz ki tudja-e termelni a befektetés a gyermek megtakarítási konstrukció költségeit. Ha azt látjuk, hogy 6% a TKM, akkor évente 6%-os költségeink merülnek fel, azaz, ha például 5%-os hozamot értünk el a befektetéssel, akkor a nominális vagyonunk is csökkent 1%-ot, a reál vagyoncsökkenéshez pedig még az inflációt is figyelembe kellene venni.

Mivel a kamatkörnyezet jelenleg alacsony, így a kockázatmentes befektetésekkel alacsony hozamot lehet elérni. Ezzel azonban nem tudjuk kitermelni a gyermek megtakarítás biztosítási konstrukció költségeit. Marad tehát az a lehetőség, hogy kockázatosabb eszközökbe fektetjük a pénzünket, például részvény alapba. Befektetéssel összekapcsolt életbiztosítások működését itt beszéltük meg részletesen:

Itt sem árt azonban a mérlegelés. Bár a magas TKM-et úgy próbálják eladni, hogy a múltbeli magas hozamú befektetésekkel állítják párhuzamba. Például látunk egy befektetési alapot az előző évben 20%-os hozammal. Ebből levonva a 6%-ot, még mindig marad 14% hozam, ami még így is többszöröse például a babakötvény infláció feletti 3%-os kamatának. Azonban a részvénypiaci hosszú távú hozamokkal is érdemes tisztában lennünk. Ugyanis lehet, hogy vannak jó évek, 20-30%-os növekedések, de 20-30 éves távlatban ez nem fenntartható, itt beszéltünk erről részletesen.

A legnagyobb múltbeli adat az S&P500 indexre, azaz az 500 legnagyobb amerikai társaság részvényeire vonatkozóan van. Ez alapján a hosszú távú részvénypiaci hozamok évi 9-10% közöttiek. Ez is egy olyan gazdaságra vonatkozik, amelyik bővült, fejlődött a múltban. Tehát ha ebből indulunk ki, akkor a 10%-os hozamot vessük össze a 6%-os TKM-el, és máris csak 4%-os hozamot kapunk. Ez még mindig csak nominális hozam, azaz ha például 3% az éves infláció, akkor a reál hozamunk 1%. Ezzel szemben például a babakötvény reál hozama 3%, mivel infláció felett fizet 3% prémiumot.

A fentiek természetesen nem azt bizonyítják, hogy nem éri meg hosszú távon részvénypiaci befektetésekkel foglalkozni, hanem azt láthatjuk, hogy a költségek alacsonyan tartásának milyen fontos szerepe van. Például ETF alapokkal akár évi 0,1%-os költség mellett is befektethetünk. Ekkor az átlagos 10%-os hozamból 9,9%-os hozamunk marad, inflációt levonva 6,9%-os reál hozamunk lehet a fenti példa szerint.

 
 

A következő érv a gyermek megtakarítás biztosítási konstrukciók mellett,  hogy a biztosító társaság szakemberei segítenek kialakítani a portfólió, így mindig a legjobb befektetési alapokban tartjuk a pénzünket, emiatt jobb lesz a hozamunk. Ez tehát az időzítés, aktív vagyonkezelés. Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy sok ezer aktívan kezelt befektetési alapból mindössze néhány képes tartósan, hosszú távon felülmúlni a részvénypiaci átlagot Tehát annak az esélye, hogy a biztosító társaság szakemberei erre képesek lesznek tartósan 15-20 éven keresztül nagyon alacsony.

Bár rövidebb időtávon vizsgálva, illetve bizonyos kategóriákban jobb a befektetési alapok teljesítménye, azonban 10-20 éves hozamokat vizsgálva a többségük (85-95 százalékuk) nem képes megverni a tőzsdeindexet, lásd alábbi képen.

Forrás: SPIVA US Scrocard

És sajnos az sem segít a döntésünkben, hogy a múltban sikeres alapkezelőre bízzuk a gyermekünk pénzét, mivel a múltbeli siker nem jelzi előre a jövőbeni sikereket. Az alábbi táblázat összegzi az elmúlt 5 évre, több száz befektetési alapra kiterjedő vizsgálat eredményét. A táblázat felső soraiban azokat a befektetési alapokat láthatod, melyek öt évvel ezelőtt a legsikeresebb alapok körébe tartoztak (Top Quartile alatt különböző lebontásban). Ezek az alapok az összes befektetési alapnak a legkiválóbb 25 százalékát adták. A táblázat következő oszlopaiban azt láthatod, hogy ezen alapoknak mekkora hányada tudott a következő években is a legsikeresebb alapok körében maradni. Jól látható a táblázatból, hogy az összes befektetési alapon vizsgálva a következő évben 48,58%, majd a 33,21%, végül 1,71% és 0% tudott a sikeres alapok körében maradni. Eszerint tehát öt év múlva egyetlen alapot sem találtunk legsikeresebbek között.

forrás: U.S Persistence Scorecard

Hosszú távú befektetések esetén tehát a költségeknek nagy szerepe van az elérhető hozamban,  így a költségek minimalizálása a legfontosabb. A fentiek ismeretében, azaz a TKM mutató vizsgálatával pedig nagyon könnyen eldönthetjük, hogy érdemes-e gyermekünk megtakarítását biztosítási konstrukcióval megvalósítani.

További befektetési lehetőségek gyermekek részére:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link