Globális világgazdaság: 5 mutató, összefüggés, amire figyelj

Gyakran szerepel a globális gazdaság, a világgazdaság a gazdasági hírekben. Sokszor találkozhatsz olyan címekkel, hogy "visszaesik a globális gazdaság", "nagy bajban van a globális gazdaság", "idén lassulni fog a globális gazdaság". A téma rendszeresen előkerül, hiszen számos adat, indikátor készül különböző formában a nagyobb országok gazdaságáról, melyekből következtetéseket lehet levonni a globális gazdaságra vonatkozóan. A bejegyzésben bemutatom azokat a mutatókat, összefüggéseket, melyeket figyelek. Bár kezdő tőzsdei kereskedő koromban én is elvesztem a gazdasági mutatók sokaságában, ellentétes jelzések miatt nem tudtam véleményt alkotni a piacról, azonban számos olyan összegző mutató, alapvető összefüggés van, melyek már magukba foglalják a többi mutatót is. Így nem is kell foglalkoznunk a globális gazdaság vizsgálata során sok különböző ország sok-sok mutatójával, elegendő, ha különböző összetett mutatókat figyelünk. Ezekről fogunk beszélni.

A globális gazdaság, világgazdaság növekedésének, lassulásának vizsgálata gyakorlatilag a legtöbb befektető, tőzsdei kereskedő számára fontos. Befektetők számára azért lehet érdekes, mert a globális lassulás maga után vonja azt is, hogy a különböző befektetési eszközök értékelése megváltozik. Tőzsdei kereskedőként pedig a piaci hangulatról, a fő irányról kaphatunk képet, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a világgazdaság növekedési, vagy épp korrekciók szakaszában vagyunk. Az első lépésünk tehát az, hogy határozzuk meg, hol tart a világgazdaság, a globális gazdaság, illetve vizsgáljuk meg, hogy növekedés vagy csökkenés tapasztalható.

Globális gazdaság vizsgálta

A Világbank adatbázisából hozzáférhetünk a világgazdaság GDP adataihoz (GDP-ről részletesen itt beszéltünk).

Ahogy a fenti képen látható a globális GDP a 60-as évek 1 billió dollárjáról 85 billió dollárra növekedett. Ezen időszak alatt több olyan alkalom is volt, amikor érdemi GDP bővülés nem volt, és kisebb, nagyobb visszaesésekre is láthattunk példát (2008-2009-es gazdasági válság alatt például).

A következő grafikonon pedig az éves növekedés, csökkenés mértékét látjuk. Jól látható az ábrából, hogy az elmúlt 60 évben csak a 2008-2009-es válság idején zsugorodott a globális GDP. Ez volt tehát az elmúlt 60 év legnagyobb globális válsága is. Annak ellenére, hogy ez egy egyszeri alkalom volt, a gazdasági médiában rendszeresen olvashatsz a globális lassulásról, ami tulajdonképpen annyit jelent, hogy lesz GDP növekedés, de nem lesz akkora, mint korábban. Ilyen globális lassulásokra számos példát láthattunk a múltban. Az alábbi ábrán jelöltem is pár ilyen alkalmat. Ha pedig az utóbbi 10 évet vizsgáljuk, akkor látható, hogy a 2008-2009-es válságot követően erőteljes GDP növekedés volt tapasztalható (alacsony bázisról emelkedett a GDP), majd pedig a globális GDP növekedés beállt egy 2-3% per év sávba, azaz nincs nagy növekedés, de nincs jelentős lassulás sem.

forrás: https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

A fenti adatokkal tehát egyszerűen nyomon követhető a globális gazdaság, de mi a helyzet a növekedéssel, lassulással? Vannak-e olyan mutatók, indikátorok, melyek megelőlegezhetik, előrejelezhetik, hogy mi várható a jövőben a globális gazdaság területén? Ilyen módszerek, összefüggések, indikátorok széles tárházával találkozhatsz, melyek általában nem alkalmasak arra, hogy megjósoljuk a jövőt, mindenesetre a médiában előszeretettel említik ezeket a mutatókat, például baltic dry index, réz árának változása stb.. Annak ellenére, hogy jóslásokra nem használhatók a különböző gazdasági mutatók, arra mindenképpen használhatjuk, hogy megállapítsuk a gazdasági növekedés mely fázisában vagyunk. Ehhez azt érdemes tudnod, hogy a globális gazdaság ciklikusan változik, azaz a konjunktúra, növekedés fázisát követi a tetőzés, majd pedig a korrekció, ami általában gazdasági lassulással, recesszióval jár. Az alábbi képen az NBER (The National Bureau of Economic Research) gazdasági ciklus 5 fázisát láthatod.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/oktatas18/gazdasagi-penzugyi-valsag-szektor-iparag-rotacio-01.png

A gazdasági ciklusok változást természetesen az eszközárak (részvények, kötvények) is követik. Ahogy az alábbi képen láthatod, az eszközárak változása általában megelőzi a gazdasági ciklusok változást. Kék görbe a részvénypiac, sárga a gazdasági ciklus.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/tozsde-reszveny-befektetes-19/tozsdei-arak-elorejelzese-08.png

A témáról, a grafikonok magyarázatáról itt olvashatsz bővebben: 5 módszer a tőzsdei árak előrejelzésére (Kosztolany, Rea, Elliot, Wyckoff)

Mire figyelj, hogyan vizsgáljuk a globális gazdaságot?

A különböző gazdasági összefüggések, indikátorok az alábbi négy kategóriába sorolhatók be:

  • üzleti bizalom változása
  • fogyasztói bizalom változása
  • munkaerőpiaci adatok
  • nyersanyagok iránti kereslet

Az üzleti bizalom változását különböző beszerzési menedzser indexekkel mérjük, melyek nagyrészt megkérdezésen alapulnak, azaz azt vizsgáljuk, hogy optimisták, vagy pesszimisták a vállalkozások. Ilyen mutatóból nagyon sokat találsz, például a legismertebb az ISM index, Ifo index, és ezen kívül gyakorlatilag minden ország vizsgálja valamilyen módon, tehát sok tíz ilyen mutató létezik. Mutatok majd egy összesítő indikátort, így nincs szükség arra, hogy mindegyiket vizsgáljuk. Olvasd el ezt a bejegyzést, hogy megértsd mit figyelünk: ISM index hatása a tőzsdékre, devizapiacokra

A fogyasztói bizalom indexek hasonlóak az üzleti bizalom indexhez, csak itt a fogyasztókat kérdezik meg a közeljövővel kapcsolatban. Itt is a pesszimizmust, optimizmust vizsgáljuk. Ismert mutató a Conference Board fogyasztói bizalom index, illetve az egyes országok is saját mutatókat alkalmaznak. Mutatok majd összesítő indikátorokat, azaz elengedő egyetlen mutató vizsgálni, de előtte olvasd el ezt a bejegyzést: Fogyasztói bizalom index: Mire figyelj, Hogyan értelmezd

Munkaerőpiaci adatok értelemszerűen a foglalkoztatottságról adnak képet. A munkaerőpiacnak van egy olyan sajátossága, hogy alsó korlátja van, azaz elérhetjük a teljes foglalkoztatottságot. Ez pedig a jövőbeni gazdasági növekedésre, és egyéb tényezőkre, például az inflációra (ár-bér spirál) is hatással van. A témát egy külön bejegyzésben tárgyaltuk, ezt olvasd el: Recessziót jelez előre a munkanélküliségi ráta?

Nyersanyagok iránti kereslet szintén egy fontos indikátor, mivel a nyersanyagok a termelés legkorábbi fázisában szükségesek, így a változásuk utalhat arra, hogy a globális gazdaságban is változás következik be. A probléma azonban az, hogy az adatokat nehéz kigyűjteni, illetve a nyersanyag árak változása nem csak a kereslet változásán múlik. A témával néhány bekezdéssel lentebb foglalkozunk.

1) OECD CLI globális gazdaság indikátor

Ahogy a bevezetőben utaltam rá, léteznek olyan összetett indikátorok, melyek számos bemeneti adattal rendelkeznek. Ilyen például az OECD Composite Leading Indicator, rövidített néven CLI indikátor. Az indikátor készletadatokat, részvényárakat, üzleti bizalom indexeket, és számos egyéb tényezőt foglal magába. A CLI mutatót havonta teszik közzé és nemcsak a 33 OECD tagország gazdasági adatait tartalmazza, hanem számos nem OECD ország gazdasági mutatóit is tartalmazza (Brazília, Oroszország, Kína, India stb..). Az alábbi képen az OECD CLI indikátor látható.

forrás: https://data.oecd.org/leadind/composite-leading-indicator-cli.htm

A fenti mutató egyébként az elmúlt hetekben be is került a híradásokba azzal a címmel, hogy a 2008-as válság óta nem látott szintre esett vissza az OECD leading indikátora. Ez azonban nem sok mindent jelent, tekintettel arra, hogy a mutatót nem arra találták ki, hogy válságokat jelezzünk előre. A CLI gazdasági aktivitást mutat, ahol az emelkedő érték azt jelzi, hogy a növekedés a hosszútávú átlagot meghaladja. Csökkenő érték esetén a növekedés átlag alatti.  Az alábbi képen (forrása OECD.org) erre láthatsz példát.

A lényeget pedig az alábbi képen láthatod, azaz a CLI indikátor kijelöl egy csúcspontot (peak), amit 6-9 hónapon belül követ a valós gazdasági visszaesés. A képen a piros görbe a gazdasági ciklus, a zöld görbe a CLI index.

Itt pedig már az látható, hogy a gazdasági ciklus is növekedésből, korrekcióba, recesszióba fordul.

Az eső CLI indikátor azt jelzi, hogy a gazdasági növekedés lassabb, mint a normális, azaz a hosszútávú átlag. Azonban a CLI index emelkedése egy korai jele lehet annak, hogy a globális recesszió véget ér. Az alábbi képen látható, hogy a CLI index emelkedése megelőzi a gazdasági növekedést.

2) Üzleti és fogyasztói bizalom

Az üzleti és fogyasztói bizalom vizsgálata egy fontos szempontja a globális gazdasági kilátások értékelésének. Az optimista és pesszimista esetek tárgyalását a fentebb hivatkozott mutatók alatt beszéltük meg. Megfigyelhető, hogy ha a gazdaság szereplői (vagy a fogyasztók) túlságosan optimisták, akkor ez kijelöli a gazdasági ciklus csúcsát.  Gyakori, hogy az optimista helyzet után valamilyen korrekció, visszaesés veszi kezdetét, azaz a részvénypiacon esnek az árak.

A fenti eset ellentéte, amikor a gazdaság szereplői hónapról hónapra negatívabban látják a helyzetet, a bizalom indexek sokéves mélypontra esnek. Ezt tapasztalhatjuk válságok mélypontján, amit aztán a részvények árának emelkedése követ. Az OECD honlapján elérhető indexek előnye, hogy nem egy ország, hanem számos ország adatait tartalmazza, így kiválóan alkalmas arra, hogy a világgazdaság üzleti és fogyasztói bizalmát vizsgáljuk.

BCI index

A BCI index az üzleti bizalomra vonatkozóan ad információt számunkra, lásd alábbi képen.

forrás: https://data.oecd.org/leadind/business-confidence-index-bci.htm#indicator-chart

CCI index

A CCI index a fogyasztói bizalomról ad információt, lásd alábbi képen.

forrás: https://data.oecd.org/leadind/consumer-confidence-index-cci.htm#indicator-chart

3) Chilei réz exportja

A rézről már beszéltünk egy korábbi bejegyzésben, tekintettel arra, hogy nagyon sok tévhit kapcsolódik hozzá. Például az utóbbi időszakban ilyeneket olvashattál a rézről:

  • "csalódást okoz "doktor réz" a gazdaság további növekedését váróknak"
  • "a réz árának esése soha nem jelentett jót.."
  • "a réz figyelmeztetést adott a világnak"

A réz árának vizsgálatával és a gazdasági kilátások áttekintése során megbeszéltünk, hogy a réz árára számos tényező hatást gyakorolhat, így pontosabb képet kaphatunk a gazdaság állapotáról, ha a réz iránti keresletet vizsgáljuk. Miért fontos a réz, miért van ilyen kitüntetett szerepe? Ennek gyakorlatilag az az oka, hogy a réz minden ipari tevékenységhez szükséges, beleérte az építőipart is, így a réz iránti kereslet jelzi a világgazdaság állapotát. Bővülő gazdasági környezetben egyre több rézre van szüksége az iparnak, amíg a világgazdaság zsugorodása esetén a réz iránti kereslet is csökken. Az ipari fémek (a réz mellett hasonlóan fontos az alumínium is) kereslete tehát jól mutatja a gazdasági növekedést. Ráadásul alapanyagokról van szó, tehát már a termelés legkorábbi fázisában felmerül az igény a réz iránt, így elméletileg valóban lehet előrejelző szerepe.

A réz iránti keresletet azonban nem olyan könnyű megvizsgálni. Nehéz hozzáférni az adatokhoz, így én a legnagyobb réz exportáló országot (Chile) figyelem. 2017-es adatok szerint a Chile exportálta a világon kibányászott réz 25%-át. Az alábbi képen láthatod, hogy messze a legnagyobb szereplője a piacnak Chile.

forrás: https://oec.world/en/visualize/tree_map/hs92/export/show/all/7403/2017/

Érdemes tehát a legnagyobb szereplők réz exportját figyelni. Az alábbi grafikonon a Chilei réz export változása látható. Csökkenő tendencia mutatja, hogy kevesebb réz került exportálásra, ami utalhat arra, hogy visszaesett a réz iránti kereslet. Növekvő tendencia pedig a réz iránti növekvő keresletet mutatja.

(forrás: https://www.investing.com/economic-calendar/chilean-copper-exports-(usd)-1345)

A teljes chilei exportot is vizsgálhatjuk, mivel a teljes export 50%-át a réz értékesítése adja, lásd alábbi képen.

forrás: https://oec.world/en/profile/country/chl/

Itt pedig a teljes chilei export látható: https://tradingeconomics.com/chile/exports

4) Ausztrál vasérc export

A vasérc a rézhez hasonlóan egy fontos ipari nyersanyag, így a vasérc ára és a vasérc iránti kereslet felhasználható a globális növekedés, világgazdasági növekedés vizsgálatára a réznél részletezett logika szerint. Az alábbi képen a vasérc árát követheted nyomon. A tradingview árfolyam elemző programban az iron ore név alatt találod az aktuális árfolyamot.

Az alábbi grafikonon pedig azt láthatod, hogy a két legnagyobb vasérc exportáló ország Ausztrália és Brazília.

forrás: https://oec.world/en/profile/hs92/2601/

Az ausztrál vasérc exportról a következő grafikonon kaphatsz információkat. A kép forrásában a hivatkozást is megtalálod.

forrás: https://tradingeconomics.com/australia/exports-of-iron-ore-concentrates

5) Boom-boost indikátor

Bár név alapján könnyen a jövőt jósló indikátorok kategóriájába sorolhatjuk ezt az eszközt, valójában azonban egy nagyon hasznos eszközről van szó, mely jól kiegészíti a világgazdasági, globális gazdasággal kapcsolatos megfigyeléseinket. Ugyanis a réz csak az egyetlen alapanyaga az iparnak, ezen túl pedig számos más nyersanyagra is szüksége van a globális gazdaságnak. A réz esetleges torzításait, téves jelzéseit jól kiszűrhetjük, ha az ún. CRB raw industrial indexet figyeljük, mely nemcsak a réz, hanem számos más ipari alapanyag árának változását mutatja.

Az alapanyagok árának változásából jól következtethetünk az alapanyagok iránti kereslet változására. Bár erre a célra a rezet is használják, de egyetlen termék árát könnyen befolyásolhatja a kínálati oldal is (kitermelés), ugyanakkor a nyersanyagok széles körénél ez a hatás kiküszöbölhető és a keresleti oldalt is értelmezni tudjuk. Azaz következtethetünk arra, hogy a gazdasági növekedést adó cégek mennyi nyersanyagot használnak fel. Az indikátor másik bemenő paramétere pedig a munkanélküliségi ráta, ami szintén egy fontos mutató a gazdaság egészsége szempontjából.

forrás: https://www.yardeni.com/pub/bbb.pdf

A Boom-boost indikátor az alapanyagok árának változása mellett a munkanélküliséget is vizsgálja, tehát egyetlen mutatóval két adatot tudunk összefüggésbe hozni. Az alábbi képen a Yardeni Research Boom-Bust indikátora látható. A szürke területek jelölik a recesszió időszakát. Látható a grafikonon, hogy romló gazdasági helyzetben az indikátor is csökkenő trendben mozog.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/tozsde-reszveny-befektetes-19/boom-boost-indikator-02.png

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak