All Time High (ATH), azaz a történelmi csúcs jelentősége a tőzsdén

Cikkünkben az ATH (All Time High), azaz a történelmi csúcs jelentését, jelentőségét beszéljük meg. Alapvetően kétfajta megközelítésmóddal találkozhatunk a történelmi csúcs kapcsán. Az egyik magyarázat szerint a történelmi csúcs egyértelmű jele annak, hogy kifejezetten drága a termék, így ha ebben az időszakban vásárolunk, akkor a jövőbeni hozamunk alacsony lesz. A másik megközelítési mód szerint pedig önmagában az árfolyam vizsgálata alapján nem határozható meg, hogy olcsó vagy drága a termék, hiszen mindig valamely egyéb fundamentális mutató (például részvények, tőzsdeindexek esetében nyereség, lásd CAPE) alapján határozhatjuk meg, hogy olcsó vagy drága a részvénypiac. Emiatt a tőzsdeindex a történelmi csúcson akár olcsó is lehet (fundamentálisan vizsgálva). Emellett pedig a történelmi csúcs egyfajta trenderősítő jelzés, így a momentum tovább hajthatja felfelé az árat. Témáink:

  • Történelmi csúcs, ATH magyarázata, hatások
  • Amerikai részvénypiac, S&P500 index történelmi csúcsok
  • Nemzetközi részvénypiacok és az új történelmi csúcs
  • Fejlődő tőzsdék és az új történelmi csúcs
  • Új történelmi csúcs a bitcoin piacán
  • Új történelmi csúcs az arany piacán
  • Mire utalnak a fenti adatok?

Mit jelent az All Time High (ATH), azaz történelmi csúcs?

ATH – All Time High kifejezés egy instrumentum minden idők legmagasabb árjegyzését jelöli, magyarul a történelmi csúcs kifejezést használjuk erre az esetre. Akkor beszélhetünk ATH értékről, ha a részvény, illetve a deviza, bármely befektetési eszköz árfolyama olyan értékre emelkedik, amelyen a jegyzés kezdete óta nem volt még. Az ATH kifejezést történelmi csúcsként is szokták nevezni. Az alábbi példában az amerikai részvénypiacon láthatjuk a 2014-ben aktuális történelmi csúcsot.

ATH - All Time High

Alapvetően kétfajta megközelítésmóddal találkozhatunk a történelmi csúcs (ATH) kapcsán. Az egyik magyarázat szerint a történelmi csúcs egyértelmű jele annak, hogy kifejezetten drága a termék, így ha ebben az időszakban vásárolunk, akkor a jövőbeni hozamunk alacsony lesz. A másik megközelítési mód szerint pedig önmagában az árfolyam vizsgálata alapján nem határozható meg, hogy olcsó vagy drága a termék, hiszen mindig valamely egyéb fundamentális mutató (például részvények, tőzsdeindexek esetében a nyereség, lásd CAPE) alapján határozhatjuk meg, hogy olcsó vagy drága a részvénypiac. Emiatt a tőzsdeindex a történelmi csúcson akár olcsó is lehet (fundamentálisan vizsgálva). Emellett pedig a történelmi csúcs egyfajta trenderősítő jelzés, így a momentum tovább hajthatja felfelé az árat. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a monemtum jellemzően 1-12 hónapos távon érvényesülő összefüggés és hosszabb időtávon az ellenkező hatás figyelhető meg (lásd long-term reversal hatás). A teljes képhez hozzátartozik, hogy a részvénypiaci csúcsoknak, az 52 hetes csúcsnak az előrejelző szerepe statisztikailag szignifikáns vizsgálatokkal bizonyítható (lásd itt).

Új történelmi csúcs, ATH a tőzsdéken, árupiacokon

Meb Faber a True Wealth Systems adatbázisának segítségével 1791 és 2012 közötti időszakban és az 1950-2012 közötti időszakokban is megvizsgálta az új csúcson történő részvényvásárlás stratégiáját az amerikai részvénypiacon. Az alábbi táblázatban a visszatesztelés eredményeit láthatod. A stratégia szabályai az alábbiak voltak:

  • új csúcson vásárolunk: részvényvásárlás, ha új 12 hónapos (52 hetes) csúcsra emelkedik az árfolyam, és ezután 1 évig tartjuk.
  • új mélyponton vásárolunk: részvényvásárlás, ha új 12 hónapos (52 hetes) mélypontra esik az árfolyam, és ezután 1 évig tartjuk.

A táblázatban összetett éves növekedés (CAGR) került feltüntetésre. Látható az adatokból, hogy mindkét időtávon felülteljesített az új csúcson részvényvásárlás stratégiája. Természetesen hosszú időszakokat látunk, ezeknek a torzító hatásairól nem szabad megfeledkezünk, így a következő bekezdésben pontosítunk a stratégián, és részletesebb vizsgálatokat végzünk.

 

1791-2012

1950-2012

Vedd meg és tartsd (S&P500)

4,3%

7,2%

Új csúcson vásárolunk (S&P500)

5,5%

8,5%

Új mélyponton vásárolunk (S&P500)

0,9%

6%

Az alábbi táblázatban Meb Faber egy másik visszatesztelése látható. A stratégia vázlatos lépései az alábbiak:

  • Ha a részvénypiac új történelmi csúcsra (All Time High) emelkedik, akkor részvényvásárlás a következő hónapig
  • Ha a fenti nem teljesül, akkor kötvényekben várakozunk.

Eszerint tehát, ha a részvénypiac új történelmi csúcsra emelkedik, akkor következő hónapig részvényekben fektetünk (a stratégia pontos szabályai a fenti hivatkozáson olvashatók el). Ha pedig nincs új csúcs, akkor kötvényekben maradunk. A táblázatban különböző piacokon láthatjuk a visszatesztelés eredményét 1972-2018 között.

 

Amerikai részvények

Nemzetközi részvények

Árupiaci termékek

 

Vedd meg és tartsd

ATH stratégia

Vedd meg és tartsd

ATH stratégia

Vedd meg és tartsd

ATH stratégia

Hozam

10,2%

9,86%

9,09%

11,6%

6,04%

9,15%

Szórás

15,01%

9,27%

16,9%

10,3%

20,17%

11,41%

Sharpe-ráta

0,36

0,55

0,26

0,67

0,06

0,39

Max DD

-50,95%

-13,46%

-56,4%

-19,2%

-80,9%

-19,15%

% nyerő hónapok aránya

62,94%

63,12%

59,57%

64,72%

56,56%

59,75%

Ahogy a fenti táblázatból is látható, hozam alapján is felülteljesítés figyelhető meg. Kivétel az amerikai részvények, de a fenti adatokon kívül Faber még a kötvények, arany, és a REIT részvények esetében is végzett visszatesztelést. A kötvényeken ugyanakkora lett a hozam, de az összes többi esetben felülteljesít hozam alapján a stratégia. Azonban nem csak erre kell tekintettel lennünk, hanem a kockázat csökkenésére (lásd szórás), és az egységnyi kockázatra jutó többlethozamra, azaz a sharpe rátára. Az új csúcson történő vásárlással minden esetben jobb lett a sharpe-ráta, mivel csökkent a kockázat. Beszédes lehet a maximális visszaesés vizsgálata is (Max Drawdown, Max DD), mivel ez is jelentősen csökkent.

Az alábbi képen pedig egy régebbi visszatesztelés adatai láthatók, mely 1920-2018 között vizsgálja a stratégiát. Az eredmények hasonlóak, azaz a klasszikus vedd meg és tartsd (World Stocks oszlop) stratégia eredményeit közelíti az új csúcson történő részvényvásárlás (Switch oszlop), azonban a kockázat lényegesen kisebb. A volatility, azaz a szórás 14,33% helyett  8,18%. Emiatt a Sharpe ráta nagyobb lesz (0,66%), és a maximális visszaesés alacsonyabb, 71,33% (1929-es gazdasági válság) helyett 17,03%.

részvényvásárlás Meb Faber

Vessünk egy pillantást a grafikonra is. Az 1920-1950-es évekig a stratégia felülteljesít (zöld görbe), majd a következő 30 évben a vedd meg és tartsd teljesít felül (kék görbe). Ezt azért emelném ki, mert akár évtizedekig alulteljesíthet egy stratégia, attól még a visszatesztelések alapján jó eredménye van. Vegyük azt is figyelembe, hogy a vizsgálatok jelentős része nem egyetlen részvényre, hanem több részvényt tartalmazó indexekre vonatkozik.

részvényvásárlás Meb Faber

A biztató eredmények ellenére nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a hosszú távú vizsgálatok, a hosszú távú átlagok könnyen elrejtik a rövidebb időszakok torzításait. Esetünkben ez azt jelentené, hogy a visszatesztelésben vannak olyan rövidebb időszakok (években mérhető), amikor az új történelmi csúcson történő részvényvásárlással alulteljesítettük a vedd meg és tartsd technikát. Ez utóbbi tényező miatt célszerű alaposan megismerni, mi történt a múltban a tőzsdéken, az arany piacán, vagy épp a bitcoin piacán a történelmi csúcsokat követően. Nézzük ezeket az eseteket részletesen.

Amerikai részvénypiac történelmi csúcson

Egy 2020. decemberében publikált vizsgálat eredményeit beszéljük meg a következő bekezdésekben. Az alábbi grafikonon az 1950-es évektől kezdődően látható az amerikai részvényindex árfolyama logaritmus skálán. A piros színnel jelölt időszakokban új történelmi csúcsokra került sor. Látható, hogy az esetek többségében az új történelmi csúcsot, újabb történelmi csúcs követte rövid időn belül, de nem mindig.

forrás: ofdollarsanddata.com

Több olyan esetet is látunk, amikor az újabb történelmi csúcsra lényegesen hosszabb időszakot kell várni. Ezeket az időszakokat jól mutatja az alábbi ábra, ahol az 1980, 2000, 2008-as időszakokban bekövetkező válságok miatt 1000 kereskedési nap feletti idő telt el az új történelmi csúcsig.

forrás: ofdollarsanddata.com

A nagyobb fűrészfogak ellenére az esetek többségében az x-tengelyhez közeli az érték, azaz rövid idő telik el az új történelmi csúcsig. Ha az 1950-es évektől a napjainkig vizsgálódunk, akkor a kereskedési időszak felében a tőzsdeindex a történelmi csúcs közelében (5%-os tartományban) tartózkodott.

Az alábbi eloszlásfüggvény mutatja azokat az eseteket, amikor a történelmi csúcs közelében (5%, NEAR ATH)) tartózkodó árfolyam mellett fektetünk be egy évre (következő évi hozamok), illetve láthatók azok az esetek is, amikor a tőzsdeindex nincs a történelmi csúcs közelében (Off ATH). Az eloszlásfüggvény y-tengelyén a gyakoriság látható (magyarázat itt). A történelmi csúcson történő befektetés következő évi hozama átlagosan 8,2% (összes eset átlaga), míg a történelmi csúcstól távolabb történő befektetés átlagosan 9,3% hozamot hozott. 0% alatti éves hozamból lényegesen több van az új történelmi csúcson történő befektetés esetén (Near ATH jelölés).

forrás: ofdollarsanddata.com

Ha egy év helyett, három éves időszakot vizsgálunk, akkor a helyzet megfordul, azaz a történelmi csúcs közelében az átlaghozam 8,2% (évesítve), míg a csúcstól távol 7,4% az átlagos évesített hozam (3 éves időszakon). Jól látszik, hogy 0% alatti esetből kevesebb van az új történelmi csúcson történő befektetés esetén.

forrás: ofdollarsanddata.com

Nemzetközi részvénypiacok és az új történelmi csúcs

Az alábbi képen egy nemzetközi részvényindex látható, mely tulajdonképpen az Egyesült Államokon kívüli fejlett országok tőzsdéit összegzi. Itt is piros színnel vannak jelölve az új történelmi csúcsok.

forrás: ofdollarsanddata.com

A következő évi hozam az alábbi grafikonon a Near ATH jelölés alatt látható. Tehát az összes esetet (y tengelyen a gyakoriság) tartalmazza, amikor új csúcsra emelkedett a tőzsdeindex és a következő egy év hozama látható az x tengelyen feltüntetve. A 0% alatti esetek száma kevesebb, az átlagos éves hozam 10,2% lett (összes grafikonon látható eset átlaga). A csúcstól távolabbi befektetés esetében az átlagos hozam 6,7%.

forrás: ofdollarsanddata.com

Fejlődő tőzsdék és az új történelmi csúcs

A következő grafikonon a fejlődő országok tőzsdeindexe látható, azaz a fejlődő országok tőzsdéit, illetve a történelmi csúcson történő befektetés eloszlásfüggvényét látjuk. Lényegesen kevesebb a negatív hozammal járó eset, szemben azzal az esettel, ha nem új történelmi csúcson (Off ATH) fektettünk be. Az új történelmi csúcson történő befektetés következő évi hozama átlagosan 16,8%, szemben az Off ATH eset 8,4%-os átlagos hozamával.

A fentiekhez hozzátartozik, hogy ha a hozamot nem a következő évben, hanem a következő három évre kiterjesztve vizsgáljuk, akkor az új történelmi csúcson történő vásárlás előnye elveszik. Ez kifejezetten csak az Egyesült Államok tőzsdéin figyelhető meg, melyre részben magyarázatot adhat az, hogy az egyik legjobb teljesítményű, tartósan emelkedő tőzsde volt a múltban.

forrás: ofdollarsanddata.com

Új történelmi csúcs a bitcoin piacán

A bitcoin esetében relatíve kevés esetről beszélhetünk a rövidebb múltbeli időszak (kb. 10 éve létezik) miatt. Az eloszlásgörbén jól látható, hogy a történelmi csúcsot követő évben gyakoribb a magas hozam. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a történelmi csúcsot követően az átlagos hozam 231,3% volt, míg más esetekben (nem történelmi csúcs közelében) 85,4% volt a következő évi hozam átlaga. Képet már nem tettem be hozzá, de az arany esetében a csúcsközeli vétel átlagosan évi 42,1 százalékos hozamot eredményezett, míg a csúcstól távolabb történő vétel évi 3,8%-ot.

forrás: ofdollarsanddata.com

A fentiekből körvonalazódhat az olvasó számára, hogy a piac logikája egészen más, mint amit a befektető logikusnak gondol, azaz a történelmi csúcs a múltban nem feltétlenül jelentette az alacsony jövőbeni hozamot. Ez azonban elsősorban a történelmi csúcsot követő évre vonatkozott, és arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a hisztogramokon ott vannak (a 0 százaléktól balra) a negatív hozammal járó esetek is. Ezekből is bőven láthattunk példákat a múltban. A bitcoin (alacsony esetszám) esetében viszont látványos eredménye van az új történelmi csúcsnak. Ezekre az alacsony esetszámon és a véletlenen túl, magyarázatot adhat a momentum-hatás és a figyelem-vezérelt vételi nyomás, melyről már korábban is beszéltünk.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link