Értékpapírszámla: Mire jó? Mire figyelj számlanyitáskor?

Kategória: 

Az értékpapírszámla jelentése, fogalma

Az értékpapírszámla egy nyilvántartás arról, hogy milyen értékpapírokat tartunk az értékpapírszámlán. A hagyományos pénzszámlához hasonló számla, de ezen értékpapírokat tartanak nyilván. Az értékpapírok mellett pénzt is tarthatunk az értékpapírszámlán.

Mi a különbség a bankszámla és az értékpapírszámla között?

A bankszámla elsősorban a pénzügyi tranzakció biztosítására használható, melyen pénzt tartunk nyilván. A bankszámla segítségével fogadunk utalásokat, illetve küldhetünk utalásokat a számla terhére. Továbbá a banki betétek is kapcsolhatók a bankszámlához, illetve bankkártya is kapcsolható hozzá.

Értékpapírszámlán pedig értékpapírokat tartunk, így ha kötvényeket, részvényeket, állampapírokat szeretnénk vásárolni, akkor egy értékpapír számlára lesz szükségünk.

Az értékpapírok mellett pénzt is tartható az értékpapír számlán. A beutalás, kiutalás funkció arra szolgált, hogy a bankszámlánkra átvezessük a pénzt, azaz az értékpapírszámla nem alkalmas arra, hogy harmadik személynek utaljunk, vagy utalást fogadjunk harmadik személytől.

Mit tarthatunk az értékpapírszámlán?

Az alábbi értékpapírokat tarthatjuk értékpapírszámlán:

  • részvényeket
  • kötvényeket
  • befektetési jegyeket
  • ETF jegyeket
  • határidős tőzsdei, árupiaci kontraktusokat
  • opciókat
  • Pénzt

Az értékpapírok bizonyos feltételek teljesülése esetén a BEVA hatálya alá tartoznak, ha kártérítési igény merülne fel. A bankszámlán levő pénz és a bankbetét pedig az OBA alá tartozik.

Egyszerű, hagyományos értékpapírszámlák

Jellemzően a kereskedelmi bankok kínálják ezt a számlatípust ügyfeleiknek. Ezek az értékpapírszámlák általában államkötvények és befektetési jegyek vásárlására használhatók. Tőzsdei termékeket legtöbbször nem érhetünk el ezeken az értékpapír számlákon. Gyakori, hogy a bank csak a saját befektetési alapjainak elérhetőségét biztosítja ezen az értékpapírszámlán. Ezzel pedig az a probléma, hogy hiába keressük meg a legolcsóbb értékpapírszámlát, ha majd rossz minőségű, vagy magas alapkezelési díjjal működő befektetési alapokba tudjuk a pénzünket fektetni. Kis összeget megspórolunk az alacsony értékpapír számlavezetési díjon, de tízezreket veszítünk a rossz teljesítményű, magas költségekkel működő alapokon. A másik probléma, hogy ha meg akarjuk szüntetni az értékpapírszámlát, akkor a bank saját befektetési jegyeit nem tudjuk áttranszferálni egy másik értékpapírszámlára. Ebben az esetben el kell adni a befektetési jegyeket, ami további költségeket jelent. A fentiekhez hozzátartozik, hogy vannak olyan bankok, melyeknél az értékpapírszámlára más alapkezelők befektetési alapjai is elérhetők. Látható tehát, hogy ha alapvetően  államkötvényekben és befektetési jegyekben gondolkodunk, akkor olyan értékpapírszámlát célszerű nyitni, amelyikre más alapkezelők befektetési jegyeit is meg tudjuk venni.

Tőzsdei kereskedést biztosító értékpapírszámlák

Az értékpapírszámlák másik nagy kategóriája, azok a számlák, melyeken nemcsak befektetési jegyek, állampapírok érhetők el, hanem részvények, illetve tőzsdei termékek. Ebben az esetben azt kell megvizsgálnunk, hogy az értékpapírszámlával milyen tőzsdét érhetünk el. Ha a Budapesti Értéktőzsdén szeretnénk befektetni (részvények, ETF-ek, certifikátok, warrantok, néhány külföldi részvény is elérhető), akkor olyan szolgáltatóra lesz szükségünk, amelyik eléri a BÉT-et, lista ezekről a cégekről: https://www.bet.hu/oldalak/kereskedocegek

Értékpapír számlanyitás

Az alábbi két előadáson elsősorban a tőzsdei kereskedést biztosító értékpapírszámlák témakörét járjuk körbe

 
 

 

 
 

Az értékpapírszámla témát részletesen a következő bejegyzésben tárgyaljuk: Értékpapírszámla nyitás, megszüntetés, összehasonlítás: hogyan válasszunk értékpapírszámlát

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link