Európai tőzsdékről: információk, nyitvatartás, európai tőzsdeindexek árfolyama, kereskedése

A legfontosabb tudnivalókat szedtem össze, amit az európai tőzsdékről célszerű tudni. Többek között megbeszéljük, melyek a legnagyobb tőzsdék, mikor nyitnak, zárnak az európai tőzsdék. Továbbá megnézzük a fontosabb európai tőzsdeindexeket, ezek valós idejű árfolyam is elérhető lesz így egy helyen. A fentiek mellett kitérek az európai tőzsdeindexek kereskedésével kapcsolatos tudnivalókra is.

Melyek a legnagyobb európai tőzsdék?

Alapvetően négy nagy tőzsdét, kereskedési helyszínt találunk az európai tőzsdék között.

1) Londoni tőzsde

A London Stock Exchange (LSE), azaz a Londoni Tőzsde a legjelentősebb tőzsde Európában. Forgalom tekintetében a világon a harmadik legnagyobb tőzsdének tekinthető a londoni.

Londoni tőzsde nyitása, zárása: 9:00-17:30

A tőzsdeindexe az ismert FTSE, teljes néven Financial Times Stock Exchange 100 index, melyet gyakran Footsie-nak is hívnak.

Az FTSE index a Londoni tőzsdén kereskedhető 100 legnagyobb kapitalizációval rendelkező vállalatok részvényeiből megalkotott tőzsdeindex. Kereskedők által kedvelt termék. Gyakori, hogy az FTSE indexet CFD, certifikát, vagy határidős piaci termékként kereskedik.  A

2) Euronext tőzsde

Az Euronext tőzsde a  brüsszeli, amszterdami, lisszaboni,  és párizsi tőzsde közös kereskedési felülete. Egyetlen integrált rendszerben érjük el a fenti részvényeket, a  második legnagyobb forgalmú tőzsde Európában.

Euronext tőzsde nyitása, zárása: 9:00-17:30

Az Euronext tőzsde indexe az Euronext 100, amely a 100 legnagyobb forgalmú részvény árfolyamát fejezi ki. Az Euronext 100 index is elérhető CFD formában. Gyakori, hogy forex brókercégek az Euronext 100 részvényeket kínálják egyedi részvény kereskedésre az ügyfeleik számára.

3) Német tőzsde (Xetra rendszer)

A német tőzsde a Xetra rendszernek köszönhetően (19 ország kereskedési rendszere kapcsolódik össze) szintén Európa nagy tőzsdéi közé sorolható. A Frankfurti és a Stutgarti tőzsdék mellett számos más, nem német részvény is elérhető a Xetra rendszeren keresztül.

A német tőzsde nyitása, zárása: 9:00-17:30

Meghatározó tőzsdeindexe a DAX 30, amely a 30 legnagyobb német vállalat részvényeit foglalja magába. A DAX index az FTSE mellett a második leginkább kedvelt kereskedési termék. CFD, certifikát, warrant és határidős piaci termék formában is elérhető. Mivel nagyon sokan kereskedik a DAX indexet, így erős a verseny a brókercégek között, azaz alacsony spreadekkel, kereskedési költségekkel találkozhatunk ennél az indexnél. A Xetra, illetve a német tőzsdei kereskedést az alábbi cikkekben tárgyaltuk: Hogyan kereskedj a Xetra, Frankfurti és Stutgarti tőzsde részvényeivel?

4) Nasdaq Nordic

A négy skandináv országnak is közös kereskedési rendszere van, így egyetlen kereskedési helyszínen a Nasdaq OMX-en érhető el a Helsinki, Oszlói, Stockholmi és Koppenhágai értéktőzsde. Az ismertebb tőzsdeindexei ennek a piacnak az alábbiak:

  • OMX Nordic 40 - a 40 legnagyobb társaság árfolyamát szemléltető tőzsdeindex
  • OMX Copenhagen 25 - a Koppenhágai Értéktőzsde 25 legnagyobb vállalatát tartalmazó index
  • OMX Stockholm 30 - a Stockholmi Értéktőzsde 30 legnagyobb vállalatát tartalmazó index
  • OMX Helsinki 25  - a Helsinki Értéktőzsde 25 legnagyobb vállalatát tartalmazó index

Az alábbi előadás második felében az amerikai részvénypiac mellett kitérünk az európai részvénypiaccal kapcsolatos fontos tudnivalókra is.

 
 

Az európai tőzsdék nyitvatartása, nyitás zárás időpontja

Az európai tőzsdék kevés kivételtől eltekintve 9:00-kor nyitnak, illetve 17:30-kor zárnak. A nyitvatartási idők nem egységesek, de a fenti négy nagy európai tőzsdén azonos a nyitás, zárás ideje. Jellemzően a kelet európai tőzsdéken találunk eltérést, például a 9:00 nyitás helyett 9:15-kor (Prága), vagy 9:30-kor (Ljubjana) nyit a tőzsde.

A legfontosabb európai tőzsdeindexek

Az alábbiak lennének a legfontosabb európai tőzsdeindexek. Ezek a kereskedők széles rétege által kereskedett, ismert indexek. Nagy részükkel CFD, warrant, határidős piaci formában lehetséges a kereskedés:

Európai tőzsdeindexek árfolyam elemzése

Az alábbiakban az investing.com árfolyam elemző alkalmazása került beillesztésre. Ezzel az alkalmazással tetszőleges árfolyam elemzést tudunk készíteni. Alapbeállításként a DAX 40 index árfolyama tekinthető meg, de az árfolyam elemző bal felső sarkában levő mezőben tudunk indexet váltani. Az európai tőzsdeindexeket az alábbi rövidítések alatt találjuk meg:

  • FTSE index: UK100 néven
  • CAC 40 index: F40 név alatt
  • Euro Stoxx 50: STOXX50 név alatt érhető el.

Európai tőzsdék kereskedési tudnivalók

Az európai tőzsdék közös jellemzője, hogy a részvényekre a jutalék százalékos formában kerül kiszámításra, melyhez egy minimum díj is tartozik. Ez eltér az amerikai tőzsdék jutalék számításától, ahol létezik fix összegű megbízási díj (pozíció mérettől függetlenül), illetve gyakori, hogy a megbízási díj a részvények darabszámához kötött, például 1 db részvény vásárlás 5 centbe kerül. Az európai tőzsdéken a jellemző kereskedési, megbízási díjak 0,1-0,3% közöttiek. (Biztosan van ennél olcsóbb és drágább brókercég is). Ha például 0,15%-os megbízási díjjal számolunk, akkor a nyitás és zárás költsége összesen 0,3% lesz a felvett pozícióra számítva. Látható tehát, hogy extrém rövid távú kereskedésre az európai tőzsdéken történő kereskedés nem feltétlenül alkalmas. Vegyük azonban figyelembe, hogy a részvények piacán az átlagos árfolyam elmozdulás (százalékosa) nagyobb, mint a devizák esetében, így a fenti díjakkal is lehet eredményesen napon belül kereskedni, de a deviza és indexek piacán használat 1 perces grafikonon történő skalp technikák általában nem lesznek megoldhatók.

A minimum díj a másik költség tétel itt is nagy a szórás. Találunk olyan cégeket, ahol akár 4 euró is lehet a minimum díj, de van olyan brókercég, ahol inkább 15-20 euró a minimum díj. Értelemszerűen ha kisebb pozíció mérettel dolgozunk, akkor az alacsonyabb minimum díjat kell preferálnunk. Véleményem szerint a Xetra piacon találjuk a legalacsonyabb minimum díjakat.

Európai tőzsdék adózási vonatkozásai

Európai Unió tagországi székhellyel rendelkező brókercég esetén nagy valószínűséggel az ellenőrzött tőkepiaci ügylet szabályai szerint adózunk a kereskedésünk után. Ez tehát a kedvezőbb eset, ráadásul az európai tőzsdék előnye, hogy a részvények osztaléka után mentesülhetünk az EHO fizetési kötelezettség alól. A témát részletesen tárgyaltuk: Hogyan adózunk a részvények osztaléka után?

Milyen termékekkel kereskedjünk az európai tőzsdéken?

Általánosságban azt lehetne mondani, hogy a daytrade kereskedésre, illetve a nagyon rövid időtávra, 1 perces grafikonon történő kereskedésre az európai tőzsdéken a tőzsdeindexek alkalmasak. Egyrészt ezek a termékek kellően likvidek, másrészt pedig alacsony díjak mellett kereskedhetők. Az európai tőzsdeindexek CFD formában történő kereskedése során az átlagos brókercég a spreadbe építi be a jutalékát, tehát nem számít fel egyéb díjat. Például DAX index esetében jellemzően 1-3 euró közötti a spread. Ha nyitunk egy 13.000 eurós pozíciót, akkor a költségünk 1-3 euró lesz. A CFD kereskedés másik előnye, hogy kisméretű pozíciókat is tudunk nyitni. Ha maradunk a DAX példánál, akkor találni fogunk olyan brókercégeket is, ahol nemcsak 1 DAX indexet, hanem 0,1 DAX indexre is lehet kereskedni, így a felvehető pozíció méret nem 13.000 euró lesz, hanem 1300 euró. Ekkor a költségünk is tizede lesz, azaz  0,1-0,3 euró.

Kisebb számlaméret mellett az európai tőzsdeindexek certifikát és warrant formában is elérhetők. Ennek az előnye, hogy ezek a termékek tőzsdén kereskedett termékek, míg a CFD egy tőzsdén kívüli termék. A certifikát, warrant kereskedés sajátosságairól: Certifikát, warrant kereskedés alapok.

Ha napon belül, de magasabb időtávú grafikonokon, vagy napon túl kereskedünk, akkor már az indexek mellett az egyedi részvények is elérhetők lesznek számunkra. Az európai tőzsdéken több ezer részvény érhető el, így akár a napon túli kereskedők is jelentős részvényválasztékból kereskedhetnek.

A határidős piacon is lehetséges az európai tőzsdeindexekkel kereskedni. Itt azonban csak nagy számlával fogunk tudni kereskedni, ugyanis a legkisebb kötésegységekkel számolva is óriási pozíciót kell felvennünk. Például a DAX határidős termék esetében az Eurex 2015-ben vezette be a mini-DAX futures terméket, ahol egy kontraktus 5 db DAX-ot tartalmaz, azaz 13.000 pontos DAX árfolyam mellett, a felvehető legkisebb pozíció méret 65.000 euró. A DAX futures esetében egy kontraktus 25 db DAX-ot tartalmaz.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak