Bund: Mit jelent? Hogyan fektess bund kötvényekbe?

Kategória: 

Mit jelent a bund?

A bund egy olyan államkötvény megnevezése, melyet a német állam bocsát ki. A bund német államkötvényeknek 10 éves és 30 éves lejáratú változata is létezik. A bund kibocsátása az elsődleges piacon történik, majd pedig a másodlagos piacon lehet a lejárat előtt eladni a bund államkötvényeket, vagy vásárolni kibocsátás után. A bund német államkötvény, tehát a német állam hosszútávú finanszírozását szolgálja.

Bund befektetés kockázata

A bund német államkötvényeknek alapvetően kettős kockázata van. Az egyik a nemfizetési kockázata, amely gyakorlatilag a német CDS felárral, illetve a hitelminősítők besorolásával mérhető. Továbbá egy árfolyamkockázata is van a bund német államkötvényeknek, mely a kötvénypiaci hozamokkal fordított hatású. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi csökkenő hozamkörnyezetben a bund államkötvények árfolyama emelkedik. Azonban növekvő hozamkörnyezetben a bund államkötvények árfolyama esik.

Az alábbi képen a 10 éves lejáratú német államkötvény (bund) hozamváltozása követhető nyomon. Jól látszik a grafikonon, hogy az elmúlt évtizedben a csökkenő hozamok jellemezték a német államkötvényeket. Ez alapvetően emelkedő trendet, emelkedő árfolyamot eredményezett a bund kötvények piacán. Ugyanakkor a 2020-as évben a bund kötvények hozama negatív tartományba került, majd a 2021-es évben a növekvő infláció nyomán a hozamok is emelkedésnek indultak. Ezzel együtt a német államkötvények árfolyama csökkenő trendbe került.

forrás: https://www.investing.com/rates-bonds/germany

Az alábbi képen a német hozamgörbe látható. Itt is leolvasható, hogy a 10 éves lejáratú kötvények hozama jelenleg 1,3%.

forrás: https://www.investing.com/rates-bonds/germany-govern

Hogyan fektethetünk bundba, német államkötvényekbe?

A bund befektetésnek több módja létezik. Az egyik a bund, német államkötvény tényleges megvásárlása vagy az elsődleges piacon történő kibocsátás után, vagy bund vásárlás a másodpiacon. Rövidebb időtávú befektetés, kereskedés esetén pedig CFD bund, vagy ETF bund termékekkel is kereskedhetünk.

CFD bund

Jellemzően forex brókercégeknél érhető el a bund CFD formában. Tőkeáttét lehetőségének igénybevételére is van lehetőség a CFD bund esetében, azonban a napon túl tartott bund pozíciók után kamatot (swap) kell fizetni. Emiatt hosszabb távú kereskedés esetén a bund ETF olcsóbb megoldás lehet

ETF bund

A bund ETF-ek tőzsdén kereskedett befektetési jegyek, így biztonságosabban, szabályozottabb piaci körülmények között kereskedhetünk a bund ETF-el. Napon túli tartás esetén nincs költsége (mint a CFD esetén a swap) a bund ETF-nek, azonban van egy alapkezelési díj.

Kötvényekkel kapcsolatos cikkeink:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak