Brókercég számlanyitás: Ezeket a szempontokat gondolt át számlanyitás előtt

Kategória: 

A brókercég választással kapcsolatos témakört járjuk körbe. Arra keressük a választ, hogy hogyan találhatunk megbízható brókercéget, milyen devizában nyissuk a számlát, milyen értékesítési technikának ne dőljünk be, mire helyezzük a hangsúlyt a számlanyitás során.

Milyen devizanemben nyissak majd szám­lát?

Ez így a kezdeti időben kicsit furának hangzik, de a pénzről való elmélkedéshez nagyon jól illik. Stabil legyen a pénz, azaz jól tartsa az értékét! A pénz értéke nyilván nem csak abból tevődik össze, hogy ne romoljon sokat egy évben önmagához képest, hanem az is fontos, hogy a mi devizánkhoz vagy más devizához képest se romoljon. Azaz, ha lehet ne járjunk úgy, hogy nagyon sokat vesztünk az átváltással. Egy példával szeretném szemléltetni:

Ha valaki a dollárját (mert ebben kapta a fizetését) 1,4-es kurzusnál (3 éve) átváltotta euróra, és azóta kereskedik vele, és elért évi 15%-ot, akkor most mennyi nyeresége van?

Gondolom mindenki gyorsan ki tudja számolni 1,15x1,15x1,15 azaz 52%-os nyeresége van, ha nem vett ki semmi pénzt. Szép, de nem igaz!

Konkrét számokkal: 100.000 dollárt kapott, ami 71.430 euró, majd három éven át 15%-os nyereséget ért el.

71.430x1,15x1,15x1,15= 108.630 eurója van. Ez természetesen megfelel az 52%-os nyereségnek..

De a befektetőnek 3 éve 100.000 dollárja volt. Nézzük meg, hogy most mennyi dollárja van, ha vissza akarná váltani. A kurzus most 1,09, ami azt jelenti, hogy 118.400 dollárt fog ezért kapni, ami messze nem 52%-os hozam, hanem "szerény" 18,4% három év alatt!

Én most egy viszonylag nagy mozgás eredményét mutattam be, és három éves időtávot tekintettünk át, de ne feledjük, hogy ha gyengülő devizában tartjuk a pénzt, akkor az árfolyamváltozás ellenünk játszik, és az azon elkönyvelt „veszteséget” is be kell hozni. Nem a nyereségért, hanem csak a nullszaldóért! A fenti számolásnak van egy nagyon fontos hozadéka, mégpedig az, hogy ha dollárban tartottuk a pénzünket, akkor három év után 152.000 dollárt tudtunk elkölteni, ha a gyengülő euróban tartottuk a pénzünket, akkor csak 118.400 dollárt költhettünk el.

Ahogy megszokhattátok, én a negatív példával jöttem elő, de ugyanez igaz lenne fordítva is, azaz ha egy erősödő devizában tatjuk a pénzünket, akkor a kereskedésből származó árfolyam nyereségen túli is lesz nyereségünk.

Bankot is érdemes váltani?

Ne feledjük el azt sem, hogy a pénzünk nem csak egy brókercégnél kerül elhelyezésre, hanem az esetek többségében a brókercég is egy banknál helyezi el a pénzünket, illetve a 2015-ös CHF krízis óta megfigyelhető, hogy a kereskedők minimalizálják a brókernél tartott összeget, így a kereskedésre éppen fel nem használt tőkét a bankban tartják. Ezzel alapvetően nincs probléma, hiszen a banki számlák biztosítása a legtöbb országban sokkal teljesebb, és a kártalanítás is gyorsabb. Elég ha csak arra gondolunk, hogy az OBA és a BEVA garanciák között is lényegi különbségek vannak az OBA javára.  Mindenestre a bankban a pénzünk egy ígérvény ígérvénye lesz. Igen, ha az eredeti gondolathoz visszatérünk, akkor bizony az állam megígérte, hogy a papírunkért valamennyi árut vehetünk, ezt az ígérvényt (a valutát, a fizikai pénzt) odaadjuk a banknak, hogy vigyázzon rá. Ő meg is ígéri, hogy majd ha kérjük, vissza adja. A bankokat szintén biztonságosnak mondják, illetve már meglévő bankunk van, amit nem érint a brókerválasztási gondolat. Inkább egy adott, már meglévő tényezőként kell kezelni.

A bankot biztonságosnak ítélik… ahogy a pénzkibocsátó államot is. Itt is meg kell jegyeznem, hogy a bankcsőd ritka esemény, de azért voltak hazánkban is példa rá, gondoljunk a Posta Bank estére, egyes takarékokra, és nyilván a külföldi példákat is lehetne sorolni. Bár van egy bizonyos mértékű betétbiztosítás (OBA), de mindig kérdéses, hogy mikor kapja vissza a pénzét a károsult. Az sem példa nélküli, hogy ha egy államban gond van a stabilitással, akkor elrendelheti, hogy csak egy bizonyos limit alatt vehetünk ki pénzt. Itt is görögökre céloztam, ami nem régi, és általunk is látott példa.

Én egy esetben gondolkodnék a bankok területén a váltásban, ha az az ideális helyzet fordulna elő, hogy a bróker egy adott hazai bankban is vezet számlát, és mi heti szinten utalunk a bankhoz, vagy utalunk haza pénzt a brókerszámlánkról. Ilyen esetben olcsó az utalás, és nagyon gyors is.

Egy másik eset is előfordulhat, bár itt inkább a brókert kell váltani, vagy nem oda menni: ha az a fura eset fordul elő, hogy a bróker szerint a mi bankunk nem létezik. Nekem sajnos volt ilyen esetem, hogy a bankomra (az IBAN számra) egy külföldi brókercég azt mondta, hogy INVALID! Ilyen bizony nincs! A hatodik kör levél, bank igazgató által aláírt igazolás után gyors tempóban hagytam ott azt a brókercéget. Érdekes mód a kiutalással nem, csak a haszon hazautalásánál került elő ez az anomália.

Ami még ide tartozik: nem túl gyakran, de a bróker felajánlja azt, hogy ha kell, akkor ő tud „intézni” külföldön bankszámla nyitási lehetőséget. Ez alapjában nem rossz, de mindenképp nagyon óva­tosak legyünk. Nekem akik ajánlottak, azok olyan bankokban voltak érdekeltek, melyekről soha nem hallottam. Ezt a döntés mindig meg kell fontolni, és jól körbejárni.

Ha pedig átutaljuk a brókernek?

Ígérvény ígérvényének az ígérvénye? Igen. A brókercég megígéri, hogy ha kérjük a pénzünket, majd visszaküldi a bankunkba, aki szintén ígéri, hogy ki is fizeti, ha kérjük. Gyakorlatilag mi vagyunk a sor végén, ezért nagyon meg kell gondolni azt, hogy melyik brókerhez küldjük ki a tőkénket.

Ki vagyunk téve annak, hogy a bróker nem, vagy csak erős ráhatás után, lassan utalja haza a pénzünket. Ami nem a bróker hibája, de előfordulhat, hogy a bróker országa éppen nem engedi az uta­lást, vagy a bróker bankja csődbe megy. Az elsőre, azaz a „nem akar fizetni a bróker” van esélyünk, nem példa nélküli. A másodikra elég kicsi, hiszen a brókerek jól megnézik, hogy melyik ország, melyik bankjában tartják a pénzt. Emiatt csak két olyan módszer van, amivel védeni tudjuk magunkat. Az egyik, hogy csak annyit utalunk ki, amennyire szükségünk van, a másik pedig hogy nagyon átrágjuk, hogy melyik brókernél lesz számlánk. Két módszert kell messze elkerülni, bár ez elég elterjed és kedvelt:

  • A bróker hív, és megyünk
  • Valaki ajánlotta, és megyünk

Egyik sem jó. A helyes megoldás, ha legalább az általam ajánlott szempontok alapján döntesz.

Valaki ajánlotta és megyünk

Ez általában egy oldal, honlap stb. ajánlását jelenti a legtöbbször. Nagyon ritka, hogy teljesen önzetlenül és ingyen, emberségességből ajánlgasson valaki egy brókert. A legtöbb ilyen ajánlat, tipp abból fakad, hogy van egy szerződése az embernek a brókerrel, hogy ha visz neki kereskedőt ("sales" nyelven: birkát, nyírásra…), akkor azért jutalékot kap a kereskedéséből, vagy éppen fejpénzt. Ez eltérő lehet, de láttam ajánlatot, ahol egy 200-300 dolláros számlanyitás és pár LOT lekereskedése után a közvetítő 100-200 dollárt is kaphat. Ez pedig csábító lehet, hogy ne legyen független a vélemény. Kedvelt trükk, hogy elemzéseknek álcázott ajánlatokkal csábítják be az embert egy-egy céghez. "Most érdemes venni a Csoda Rt, részvényeit, ide kattintva elkezdheti a kereskedést…" Ilyen és hasonló trükköket vetnek be sokan. Ez nyilván nem túl szabályos, hiszen ez már befektetési ajánlat is lehet, de a haszon azért csábító…

A bróker hív és megyünk

Ez egy másik megoldás, ekkor a bróker ajánlgat minden szépet és jót. Jellemzően, ha megkaparintják a telefonszámunkat, akkor hetente kapjuk a jobbnál-jobb ajánlatokat. A megszokott „Most érde­mes longolni a...” szövegen át a „Aki rám hallgatott tavaly, az most...” szövegig minden előfordul.

Nyilván kiemeli a sales, hogy náluk mennyire olcsó a kereskedés, és mennyire sok termék van. Ez lehet, hogy igaz is, de ezt majd meg kell nézni, és nem rögvest utalni az új számlára a pénzt. Ne döntsünk azonnal, ne kapkodjunk. Ha valaki most kezdi el a tanulást, igencsak sok ideje lesz még a számlanyitásig. Lesz ideje körbejárni a brókereket.

A legjobb bróker, vagy inkább ügynök trükk az „üveggyöngy technika”. Az elnevezés abból eredeztethető, hogy még a gyarmati időkben a kereskedők értéktelen, de jól kinéző dologért vásárolták meg a bennszülöttek javait, akár a földet, természeti kincseket, vagy rabszolgát. Ilyen volt az üveg gyöngy, ami szép, csillogó és vágyat keltő lehetett azoknak, akik soha nem láttak ily csodálatos dolgot.

Ehhez hasonló az is, amikor egy forexpo, vagy egyéb ingyenes esemény alkalmával a brókerek emberei nagyon jól kinéző hölgyek segítségével osztogatnak tollat, sapkát, pendrivet. Ha és akkor és ott és rögvest nyitsz egy számlát akkor megkapod az ajándékot, de úgy, hogy nem is kell pénzt a számlára tenni…Utoljára 4-5 éve voltam ilyen eseményen. Ekkor egy-egy ilyen bróker előtt tömegek álltak azért, hogy egy valójában értéktelen „üveggyöngy” kategóriás akármit kapjanak. Megad­nak minden adatot a brókernek, így felkészülhetnek a heti egy telefonra, hogy mikor is utal…Próbáljunk inkább a valódi értékekre koncentrálva brókert választani, ezzel foglalkozunk a következő bekezdésekben.

Szempontok, melyeket vizsgáljunk meg a brókercég választás előtt

1) Minimálisan kiutalható összeg?

Több bróker egy bizonyos összeg alatt nem hajlandó kiutalni a pénzt. Hogy ez mennyire jogszerű, azt nem tudom, hiszen az a pénz az enyém…
Erre mindenképp kérdezz rá számlanyitás előtt. Egy konkrét példát hoznék: 100 USD alatt nem indítanak kiutalás, de ennyivel nyithatsz számlát. Ha megnyitottad, és rá is tettél gyakorlásképp 100 USD-t, majd nyitsz egy minimális pozíciót, amin vesztesz egy "komoly" három centes összeget, és úgy alakul az életed, hogy nem akarod, nem tudod tovább a kereskedést folytatni. Mennyi lesz a veszteséged? Nem, nem a kiutalás költsége, meg a három cent, hanem 100 USD + a kiutalási költség, hiszen nem fogja a bróker hazautalni a limit alatti összeget. Már komolyan el kell gondolkodni azon, hogy ha pár száz dolláros számlát nyitsz, akkor ne olyan brókernél, ahol ez a limit 100 USD…

2) Hazautalási bróker költsége?

Általában ingyenes, ami nem is annyira ingyenes. Ha rákérdezel a brókernél jellemzően az a válasz, hogy „ez természetes nálunk teljesen ingyen van”. Ha rutinosabb vagy, akkor két kérdést is hozzáteszel:

  • Milyen összegre ingyenes? Sok helyen valóban ingyenes, de egy határ felett. Ez 50-100-200 USD is lehet, brókerfüggő. Ne akkor csodálkozzunk el, hogy kevesebb lesz a számlán, mint amit várunk.
  • Havi szinten mennyi utalás ingyenes? Több brókernél egy, vagy kettő utalás ingyen van, és csak a továbbiak után számolnak fel költséget. Ez érthető is, hiszen sem a kicsi utalások, sem pedig a napi szinten utalt összegek költségét nem szívesen állja a bróker. A hazautalások jellemzően nem automatikusak, hanem el­lenőrzik a brókerek, hogy van-e olyan indok, hogy ne utaljanak. Ez idő és munkaerő igényes, ami nincs ingyen a brókernek sem.

3) Hazautalás banki költsége?

Bár lehet, hogy a bróker nem kér pénzt azért, hogy a saját pénzedet hazautald, de a bankja lehet, hogy igen. Legtöbbször ezt a bróker állja, de a havi soknál, vagy a kisebb összegeknél lehet, hogy nem. Érdemes rákérdezni erre is. Nem jó érzés, hogyha a nyereségedet haza akarod utalni, és azt mondta a brókercég embere, hogy „bizony mi nem kérünk díjat ezért”, és mégis kevesebb érkezik meg. Majd rákérdezel, és megtudod, hogy „de hiszen mi nem számoltunk fel semmit, az a bank volt!”.
A hazautalás banki költsége nagy is lehet, ha a bróker bankja és a te bankod nincs kapcsolatban. Ilyenkor egy harmadik, un. levelező bankot vesznek igénybe, amelyiket mindegyik fél ismer. Sejthető, hogy az ilyen attrakció plusz költséggel jár, és azt bizony te fogod állni. A legegyszerűbb, ha konkrétan rákérdezel a brókernél erre. Legyünk figyelmesek, ha olyant látunk, hogy a bróker díjmenetesen utalja ki a pénzt, de ott van valahol kisebb betűvel, eldugva, hogy „egyes esetekben..” „har­madik bankon keresztül...” „aminek a költségét...”. Nem túl jó jel, ha EU-n belüli utalásokkor olyan a bróker bankja, aki egyetlen egy magyar bankkal sem közvetlen kapcsolatú.

Bár első látásra nem túl elterjedt, de nekem sikerült belefutnom egy érdekes dologba. Több alszámlát használva haza akartam utalni pénzt, és hogy ne kelljen több kérvényt beadni, így nyitottam egy üres alszámlát, és arra átvezettem a pénzeket. Majd minden rendben le is folyt, megérkezett a pénz. De 4%-kal kevesebbet kaptam. Utólag derült ki, hogy a bróker az olyan számláról, alszámláról a ki­utalást 4% jutalék fejében teszi meg, ahol nem volt kereskedés. Nem árt az ilyent megkérdezni elő­re. Nem túl biztató számomra, ha a bróker ilyen költségeket talál ki.

Bár forex brókereknél nem jellemző, de azt is meg kell kérdezni, hogy ha menet közben más devizára váltod át a számla pénznemét, akkor abban a devizában haza tudod-e utalni. Van ahol csak az eredetit engedik, azaz kétszer szeretik eltenni a váltási díjat.

Sajnos úgy is jártam néhány évvel ezelőtt, hogy az egyik londoni brókercégtől dollárt utaltam ki az itthoni dollár számlámra, de közben a levelező bank a dollárt forintra váltotta, majd a bankom visszaváltottta a forintot dollárra. Ez értelemszerűen jelentős többletköltséget jelent, de reklamáció után jóváírták a költségeket. Érdemes tehát nagyon odafigyelni a kiutalások során, és azt is tartsuk szem előtt, hogy jellemzően a dollár ki és beutalása drágább, mint az euró ki és beutalása Európában. Ugyanígy megfigyelhető az is, hogy számos nagyobb brókercégnek van Magyarországon vezetett forint számlája is, így ezen a módon tudunk a legolcsóbban beutalni, vagy kiutalni a brókertől. Például az egyik legnagyobb brókercégnek, az Interacitve Brokers brókercégnek is van már Magyarországon vezetett bankszámlája, de az IB csak egy a sok közül, számos külföldi céget találunk, melyeknek van magyar számlája.

4) Mi van, ha nem abban a devizanemben szeretném a számlát nyitni, amiben a pénzem van?

Ilyen esetet vizsgálunk most meg. Van egymillió forintunk, és szeretnénk számlát nyitni, de dollár alapú számlát. Két megoldás van erre:

A saját bankunkban átváltjuk, és azt utaljuk ki. Egyik bankban ezért pld. 3441,16 dollárt kapunk. Ezt jellemzően internetes felületen meg tudjuk nézni, és azt végre is tudjuk hajtani.

A brókernél váltjuk át.  A legegyszerűbb, ha van ott forintos számla, és arra utalunk, és majd azt vezetjük át egy USD-s alszámlára. Vagy meg tudjuk nézni a napi kurzust, vagy a brókert meg­kérdezzük. A mai nap a kurzus 0,0035, ami fejszámolás után 3500 dollárt jelentene. Amit már kisbe­tűvel szoktak közölni, hogy ők a váltásért nem csak a eladási/vételi különbséget kérik el, hanem még egy százalékos összeget, ami egy (1) százalék az adott helyen. Így szintén nem túl nehéz kiszá­molni: 3465 dollár lesz a számlánkon. Első látásra ez nem túl nagy nyereség (24 USD), a banki váltáshoz képest, de sok kicsi sokra megy! Főleg, mert találkozni olyan brókercéggel is, ahol nem egy, hanem 3%-ot kérnek a váltásért. Ilyenkor már nagy lesz a két verzió közti eltérés. Véleményem szerint azonban a brókercégek jobban váltanak, mint a bankok, de biztosan vannak kivételek..

Kis kitérő: ha azonnal visszaváltom forintra

  • ha bankban: 960 771.87HUF,
  • ha brókernél: 969 170.61HUF

lesz a számlámon. Ez nem azért fontos nekünk, hogy keseregni tudjunk: a bankok és brókerek mennyit leszednek. Azért fontos, hogy átérezzük, ha devizát váltunk, akkor azt jól át kell gondolni, mert nem csak az árfolyamkockázata nagy, hanem a költsége is. Ha pár hónapos időtávra gondolkodunk, nem biztos, hogy nagyon váltogatni kell. Ha nincs a brókernél (a példa szerint) forintos számla, akkor már nehezebb az összehasonlítás, mert akkor a brókert kell megkérdezni, hogy a bankja miképp váltja át a forintot.

Ha már utalásról és váltásról van szó, nagyon figyeljünk arra, hogy a megfelelő számlaszámra utaljunk, hiszen egy brókernek több számlaszáma is van, a devizanemeknek megfelelően. Nagyon kel­lemetlen esete volt az egyik hallgatónak, aki forintot utalt, forintos brókerszámlája volt, de rossz (az eurós) számlaszámra küldte a pénzt. Így a bankok egymás közt átváltották, majd a bróker látta, hogy euró­ban van a pénz, de a kereskedő számlája forintos, így gyorsan forintra váltotta. Ez a két váltás elég drága volt, és nem is lehetett nagyon reklamálni.

Bár inkább technikai dolog, és nem nagyon befolyásolja a brókerválasztás, de érdemes olyanokat is megkérdezni, hogy

  • Mennyi idő után kerül a számlára pénz?
  • Ha alszámlát szeretnél nyitni, az interneten keresztül megy vagy külön kérelmet kell írni? Lehet-e egyáltalán alszámlát nyitni, vagy csak bizonyos tőkeméret felett?
  • Hazautalás internetes felületen, vagy esetleg külön kérelmet (vannak ilyen cégek) írni?
  • Hazautalás elbírálása mennyi idő?
  • Hazautalásnál kell-e teljes körű azonosítást újra megtenni (sokszor szeretik azzal húzni az időt, hogy újra bekérik a személyigazolványt, lakcímkártyát – amit nyitáskor már megkaptak)?
  • Ha különféle internetes számláról utaltunk be, akkor arra mehet-e a hazautalás? (Általában majdnem mindegy, hogy miről kerül be hozzájuk a pénz, ha a neveden van, de kifele már kevésbé szeretik az ilyen-olyan netes számlákat.)
  • Bár a költségeknél megemlítem, de ide is tartozik, hogy vannak olyan cégek, ahol ha egy bizonyos ideig nem kereskedsz, akkor díjat számolnak fel. Nem is keveset, ha éppen az a cél, hogy profitáljanak ebből is.

Szegregált számlákkal kapcsolatos véleményem

Az elmúlt öt évben több brókercég ment tönkre, és volt olyan eset is, amikor a kereskedők nem lettek kártalanítva, így elgondolkodhatunk azon, hogy ér-e valamit a szegregált, elkülönített számlán tartott pénz. A legtöbb bróker a pénzünket a sajátjától elkülönítve tartja: „Az ***** folyamatosan elkülönítve tartja az ügyfelei tőkéjét a cég saját tőkéjétől. Az ügyfélszámlák egy megfelelő kóddal vannak ellátva, így a pénz teljes egészében az ügyfél kereskedésére van felhasználva.”
Ez nagyon jó dolog, hiszen akkor (elvileg) bármi történik, mi a pénzünket visszakapjuk. Gyorsan, hiszen ott van az elkülönített számlán! Ahogy a forexen minden más, ez sem olyan szép, mint ahogy szeretnék a marketingesek feltüntetni. Vegyük az események fényében végig a lehetőségeket.

Ha a bróker rendesen üzemel

Ha a bróker rendesen üzemel, azaz nincs csődben, és még elfogadható időn belül fizetni is akar, akkor nincs nagy jelentősége annak, hogy együtt vagy külön-külön szegregálva tartja a pénzünket. Itt nem azt mondom, hogy a szegregált számlák azok rosszak, vagy felesleges az ilyen szabályozás, hi­szen az a rendje-módja, hogy az én pénzemet ne használja fel másra, legyen az külön számlán. A tudat önmagában (tapasztalatlanabb koromban) megnyugtató volt, hogy egy biztonságos bankszám­lán van a pénzem. A törvényi szabályozás az nagyon jó, de mára már számomra kérdésessé vált, hogy az egész ér-e valamit..

Ha a bróker nem akar fizetni

Előfordulhat, hogy a bróker ilyen-olyan okból nem fizet. Akár azért, mert „vizsgálat alá vonta a számládat”, vagy éppen nincs túl sok pénze, de csődöt nem jelet és az EU szabályozására hivatkozik, hogy kifizetés előtt az azonosítási procedúrát végig kell csinálni. Ilyenkor szoktak bekérni iga­zolvány másolatot, közüzemi számlát, bankszámla másolatot. Hiszen a terroristák finanszírozása és a pénzmosás elleni szabályok megkövetelik… Érhető és jogszerű késleltetése a kifizetéseknek. Ekkor mit ér el a kerekedő a szegregált számlával? Semmit. Mivel én csak a brókeren keresztül tudom elérni azt a „virtuális számlát”, így semmi esélyem sincs, ha a bróker nem akar fizetni.

Ha csődbe megy a brókercég

Ha csődbe megy a brókercég, akkor sem érdekes, hogy milyen szegregált számlán van a pénz, hiszen ahogy az alpari.uk-s csődnél megtudtuk, a felszámoló nem külön kezeli a pénzemet. Az alpari.uk-nál az első dolguk az volt, hogy egy „közös mederbe” vezették át az összes pénzt. Így hiába volt külön-külön számlán a pénzünk, semmi előnyét nem élvezhettük. El és vissza váltogatták devizanemek közt. Ha a kereskedőnek CHF-ben volt a pénze, és külön, akkor minek is kell bármit tenni vele?
Ha valóban elkülönítve tartották a pénzt, akkor mi szükség volt arra, hogy egy közös mederbe tereljék az összesét? Nem lett volna egyszerűbb, ha mindenki, miután az egyenleget elfogadta, automatikusan megkapja a pénzét, és csak a vitatott számlákat viszik tovább? Hiszen ott van az elkülönített számlán a pénz… vagy talán mégsem így volt? Nekem ez az utóbbi a gyanúm. Ha ott a pénz, akkor minek közös mederbe rakni? Minek 6-24 hónapig húzni az időt? Ha ott a pénz, akkor lehet fi­zetni, ha nincs, akkor hol volt? Ilyen és hasonló kérdések fogalmazódtak meg bennem abban idő­ben. Három verziót soroltam fel, és egyikben sem jutottam arra a következtetésre, hogy olyan nagyon biztos a szegregált számla.

Érdekes lenne tudni, hogy a szegregált számlán mi van valójában. A kezdeti tőke, mínusz a veszteség? Vagy pedig a nyereség is rákerül perceken belül? E másodikat kétlem, hisz akkor nem lett volna szükség minimum öt hónapra ahhoz szükség, hogy elkezdődjenek a kifizetések az alpari.uk csőd után. Ha rákerül a pénz automatikusan, akkor azt minek vizsgálni, ellenőrizni, egyenleget egyeztetni?
Természetesnek veszem, ha valaki megkérdezi a brókerét, hogy mi erről a véleménye, az megnyugtatja, hogy bizony náluk valóban szegregált a számla. De amíg közvetlenül nem én utalok a szegregált számláról, addig ez csak marketing szöveg.  A valóságot, hogy mit ér a szegregált szám­la, az alpari.uk csőd pontosan megmutatta: semmit. Egy virtuálisan nyilvántartott összeg, de nem tény­legesen elkülönített pénz. Ha gond van, hiszen nem férek közvetlenül hozzá, csak a brókeren, vagy a felszámolón keresztül. 

Mit lehet tenni? Bár a szabályozás jónak tűnik, de sajnos a valóság kicsit más képet fest. Amíg közvetlen hozzáférés nincs a szegregált számlához, addig az „ígérvény, ígérvényének az ígérvénye” eset áll fenn. Így nekünk kell óvatosabbnak lenni és csak megbízható brókernél és csakis annyit, ami feltétlen szükséges a kereskedéshez. Hozzátenném ehhez, hogy mára már a magyarországi értékpapírszámlákat az MNB honlapján ellenőrizni lehet, így látjuk, hogy valóban megvan-e a pénzünk, nem csak arról van szó, hogy a brókercég mutat valamit számunkra. Emellett pedig egyes külföldi brókercégeknél már az is megfigyelhető, hogy saját számlaszámunk lesz (például Dukascopy, SaxoBank), saját IBAN számmal, ami megint csak jó bizonyíték arra, hogy valóban külön van kezelve a pénzünk.

Ki-kicsoda a forexen?

Nem egy névjegyzék lesz, hanem általános felsorolás a forex tápláléklánc szereplőivel. A brókercéget nem kell szerintem tárgyalni, ők azok, akivel kapcsolatban vagyunk. Vagy mégsem?

1) White Label – fehér címke (amire azt írnak, amit akarnak)

Sok magyar (és egyéb kisebb helyen lévő) brókercég nem alakít ki saját hátteret, hanem ún. White Label együttműködés keretében nagyobb brókercéggel szerződik, így saját név alatt tevékenykedve folytatja az ügyfélszerzést. Ez lehet jó is számunkra, hiszen így egy magyar céggel állunk kapcsolatba, a felügyeletét az MNB végzi. Magyar felület, magyar ügyfelesek, magyar szerződés – egyik sem hátrány. Elvben az ilyen megoldás mindenkinek jó, hiszen a magyar cégnek ott a kész felület, a háttér és az engedélyezési folyamat is egyszerűbb, mintha nulláról indulna el. A nagy külföldi brókercégnek is jó, mert így egy csomó ügyfelet szereznek neki.

Általánosságban elmondható, hogy két cég működési minőségének vagyunk kitéve. Ha van rá mód, akkor mindenképp győződjünk meg arról, hogy milyen brókercéggel szerződünk, és ha az „fehér címkés”, akkor nézzük meg, hogy ki is áll mögötte. Itt, ha problémánk van a brókercéggel, akkor ahhoz kell fordulnunk, akivel a szerződésünk van, azaz a White Label brókerhez.

Figyeljünk arra, hogy nem kapjuk meg automatikusan azt, amit a mögöttes bróker hirdet a saját ügyfeleinek, ez logikus, hiszen mi nem vele szerződtünk. Érdemes azon is elgondolkodni, hogy miért is egy „közvetítővel” akarunk kapcsolatba lépni. Miért is nem az eredeti céggel??? Ha egyező vagy jobb feltételeket ad az eredeti cég, akkor esetleg ők lehetnek a jobb választás, de adhat a White Label cég jobb, kedvezőbb feltételeket. Ha white label szolgáltatást veszünk igénybe, előtte nézzük meg, hogyan jártak magyar kereskedők az egyik ilyen szolgáltatást nyújtó brókercégnél: Beperelték a Buda-Cash ügyfeleit

2) IB, azaz Introducing Broker:

Bevált és elterjedt megoldás, hogy a brókercégek szerződnek cégekkel, hogy őket ajánlják. Ez különféle módon valósulhat meg, az egyszerű „kirakom a banneredet”-től a komolyabb reklámtevékenységig és ajánlásig. Mi is ez? A név ellenére nem brókercég és nem is bróker az Introducing Broker, hanem egy ügynök, aki ajánlja a brókercéget. Ezért ő jutalékot kap a spreadból, vagy éppen fejpénzt, ha visz ügyfelet. Nem kell megijedni, alapesetben ha IB-n keresztül nyitunk számlát, akkor sem lesznek magasabbak a költségeink, hiszen a számlatípus szerinti spreadból kapja az IB a több, vagy kevesebb jutalékot.

Milyen hátránya van, ha IB-n keresztül nyitunk? Alapesetben semmi, az IB tulajdonképpen reklámtevékenységet végez. Az esetek többségében a brókercégek semmiféle jogot nem adnak az IB-nak, még az adatainkat sem látják, maximum a jutalék elszámolása miatt férhetnek hozzá az ügyfél egyes adataihoz. Arra azért figyeljünk, hogy az IB is ember, és marxista gondolkodású: a lét határozza meg a tudatot nála is, azaz a jutalék szerint ajánlja a brókert. Logikus gondolat az, hogy a nagyobb spreadból tud többet visszaosztani a bróker az IB-nek. Amit mindenképp érdemes tudni, hogy az IB a brókertől teljesen független vállalkozó, vagy magánszemély, így az ő ígéretei, ajánlata nem kötelezi a brókert semmire. Legyünk óvatosak ezen a téren is.

3) Számla menedzser - sales

Sok bróker (a legtöbb) hirdeti, hogy ő egy 7/24 azaz folyamatos számla menedzsert is biztosít számunkra. Ez nagyon szép, és jó dolog, hiszen ki ne szeretné, hogy 24 órába menedzseljék a számláját! Szép marketing fogás! Amit kapunk: egy értékesítőt, akihez fordulhatunk, ha gondunk van. Cégenként eltérő a hatásköre, és elég változó a hozzáértése. Az elmúlt 15 évben sok számla menedzserrel kerültem kapcsolatban. Hozzáértésük széles skálán mozog. A jó szakembertől a "jobb lenne ha amway ügynök lenne” típusig minden előfordult.

Mire is jó egy „számlamenedzser”? Ő tud segíteni, ha valami egyszerűbb problémád van, illetve pár helyen ő intézi az alszámla nyitást, kiutalást. De azt soha ne felejtsük el, hogy bármennyire kedves, és segítőkész, ő egy ügynök, eladó, akinek az az érdeke, hogy mi minél többet utaljunk be a céghez, és minél kevesebbet kifele, hiszen ő az után kaphatja a jutalékot, bónuszt, hogy mennyi pénz tartozik alá. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ő a bróker alkalmazottja, hozzá lojális, és azt fogja felénk kommunikálni, amit a cége, és a saját érdeke diktál.

Én úgy gondolom, hogy a kellő figyelem, fenntartás és az óvatosság nem árt ezen a téren sem. Ha lehet, és miért ne lehetne, mindent levélben kérdezzünk meg, és kérjük, hogy ne telefonon válaszoljanak. Az írás megmarad, a szó elszáll! Ne tévesszen meg a kedvesség és a szolgálatkészség, hiszen ezek eszközök arra, hogy elérjék a céljukat: minél több pénzt utaljunk be a céghez…

Összefoglalva: jó pár réteg rakódik a piac és a trader közé: Bróker, esetleg White Label bróker, IB, sales stb.. Talán így már érthető, hogy a bankközi spreadokból hogyan lesz az EURUSD-n 2-3 pip. :) Sok mindenre nem jutott még időnk, de ezeket a hiányosságokat pótoljuk a következő bejegyzésben, melyet a következő hivatkozáson találsz meg. Ebben a bejegyzésben 21 fontos szempontot mutatok be, melyet érdemes átgondolni a számlanyitás előtt.

Brókercégválasztás, számlanyitás témával kapcsolatos előadásaink:

 
 

 

 
 

 

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link