Boiler room: Mit jelent? Milyen technikákkal tévesztenek meg a tőzsdén?

Kategória: 

Cikkünkben a boiler room kifejezés jelentését, a tevékenységhez kapcsolódó technikákat fogjuk megbeszélni. A boiler room módszerek ismerete azért fontos a befektetők, kereskedők számára, mert ügynökök, értékesítők által gyakran alkalmazott technikáról van szó, hazánkban is széles körbe találkozhatunk ezekkel a módszerekkel.

Mit jelent a boiler room?

A boiler room kifejezés azokra az értékesítési technikákra utal, melynek során az ügynökök, értékesítők hideghívásokkal veszik rá az ügyfeleket részvények, különböző pénzügyi termékek vásárlására. Az agresszív hideghívásokkal és a meggyőző kifogáskezeléssel a befektetőben azt a látszatot keltik, hogy az illető a téma hozzáértője illetve múltbeli példákkal szemléltetik, hogy mennyit nyerhetett volna az ügyfél, ha az ügynökre hallgat.

Tipikus értékesítési célpontok az ún. hot stock részvények, melyek közelmúltbeli hozamában nagy emelkedés következett be. De gyakori, hogy részvénykibocsátásokban (IPO) való részvételre buzdítják az ügyfeleket, de szerkesztőségünk tagjait keresték már meg osztalékrészvényekkel kapcsolatban is, hiszen nagyon jól marketingelhető, hogy „elég csak egy napig tartani a részvényt, és megkapjuk a 4% osztalékhozamot”. Külföldi piacokon pedig a centes részvények értékesítése, reklámozása a jellemző.

A technikák fontos eleme, hogy manipulálják az ügyfelet, döntési helyzetbe hozzá, sürgetik. Gyakori érv, hogy most kell dönteni, különben lemarad/kimarad az ügyfél (FOMO-hatás): „soha nem lesz többé ilyen lehetőség”, „az életben egyszer van ilyen lehetőség” hangzik az értékesítők szájából, de gyakran elhangzik az értékesítő szájából, hogy a mostani helyzet más (this time is different). Ezzel a múltbeli tapasztalatok ellentmondásait próbálják kezelni. Emellett jellemzően a kockázattal kapcsolatban nem kapnak megfelelő tájékoztatást az ügyfelek. Jó példa erre az osztalékrészvények esete, azaz megvehetjük a 4%-os osztalék miatt a részvényeket, de az osztalékszelvény vágását követően az osztalék mértékével megegyező esés következik be a piacon, azaz rövid távon nem lehet kijátszani a piacot (részletek itt).

Az értékesítők, ügynökök célja jobb esetben az, hogy minél több tranzakcióra késztessék az ügyfelet, vagy pedig az, hogy friss tőkét szerezzenek a brókercégnek. Ennek oka egyrészt az, hogy ezek a brókercégek a rövid távú kereskedők jutalékából élnek, esetleg a cég market maker tevékenységet végez, így az ügyfelek által elveszített összeget a brókercég nyeri meg. Bár ezek a társaságok úgy reklámozzák a tőzsdei, devizapiaci kereskedést, hogy egyszerű, könnyen, gyorsan meg lehet gazdagodni. A valóságban pontosan tisztában vannak azzal, hogy az ügyfelek többségének (cégenként változó kb. 60-80%) a pénzét elnyerik. Emellett gyakori, hogy az értékesítők (gyakran brókernek nevezik magukat) juttatásai a behozott tőkével összefüggnek, így személyes érdekük is, hogy minél több tőkét vonjanak be.

A boiler roomok fenti változataival még a mai napig találkozhatunk, de egyes esetekben nemcsak megtévesztenek, hanem pénzügyi csalásokat követnek el boiler room technikák segítségével. Ezekről bővebben a Boiler Room (magyarul Brókerarcok) és a Wall Street farkasa című filmekből tudhatsz meg bővebb információt.

Hogyan kerüld el, hogy csalás áldozata legyél?

A csalások, manipulációs technikák elkerülésének, kivédésének egyik módja, hogy megismered ezeket a technikákat, így időben felismerheted. Ehhez segítséget kaphatsz a cikk alján levő hivatkozáson, ahol további csalási, manipulációs technikákat mutatunk be. Emellett érdemes tisztában lenni azzal is, hogy milyen hozamok érhetők el a részvénypiacon. Erről az alábbi videó adhat tájékoztatást.

 
 

A fentiek ismeretében gondolkodjunk józan paraszti ésszel, és ne dőljünk be a nagy pénz ígéretének, mert a végén mi leszünk azok, akiket átvernek. Ha pedig valami túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem igaz. A különféle tőzsdei csalásokkal, manipulációs technikákkal korábbi bejegyzéseinkben is foglalkoztunk: Tőzsdei csalások: 7 technika, melyről érdemes tudnod

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link