BÉT oktatás: Mit kell tudni a BÉT részvények kereskedéséről?

Cikkünkben a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) történő kereskedés szempontjait tekintjük át. Megbeszéljük, milyen típusú termékek érhetők el a BÉT-en, milyen kereskedési szabályok vonatkoznak ezekre a termékekre. A kereskedési szakaszok, mellett az ajánlati könyv, tőzsdei megbízások használatát is tárgyaljuk, de kitérünk arra is, hogyan érhetjük el a magyar részvények árfolyam grafikonját, hogyan tudjuk elemezni a részvények árfolyamát.  A célja a cikkünknek, hogy az összes fontos információt összegyűjtsük, melyek a BÉT részvények kereskedéséhez szükségesek. Az alábbi útmutatónk a következő témákat tárgyalja:

  • Milyen termékekkel kereskedhetünk a BÉT-en
  • Részvények kereskedésével kapcsolatos tudnivalók
  • Mire jók az ETF alapok, hogyan vásárolhatsz belőlük a BÉT-en
  • Certifikát kerekedés szempontjai
  • Határidős BUX index kereskedése
  • Kereskedési szabályok a BÉT-en, megbízások típusai, használata
  • Stop limit megbízás használata
  • Kereskedési szakaszok a BÉT-en
  • Osztalékkal kapcsolatos tudnivalók

Budapesti Értéktőzsde, BÉT alapvető tudnivalók

Nézzük először a BÉT-el kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. A Budapesti Értéktőzsde Magyarország egyetlen hazai tőzsdéje. Elsődleges tevékenysége, hogy az itthon és a külföldön kibocsátott értékpapírok számára átlátható és biztonságos piaci közeget teremtsen. A BÉT egyik célja, hogy biztosítsa a társaságok számára a forrásbevonás lehetőségét. Ez az ún. részvény kibocsátási folyamat, más néven IPO (részletek itt). Másrészt pedig a BÉT platformján keresztül a befektetők egy biztonságos környezetben kereskedhetnek az értékpapírokkal. A BÉT platformjához számos brókercég hozzáférhet, így ezeknek a brókercégeknek az ügyfelei érhetik el a Budapesti Értéktőzsde termékeit. A BÉT rendszerét elérő brókercégek aktuális listája a bet.hu weboldalon érhető el a következő hivatkozáson.

A fenti hivatkozás azért fontos, mert ha a BÉT-en szeretnénk kereskedni, akkor a fenti listában szereplő brókercégek egyikénél kell számlát nyitnunk (részleteket lásd itt). A gyakorlatban találkozhatunk olyan brókercégekkel, melyeknél elérhetők a BÉT termékeinek egy része, főleg a magyar részvények, és nincsenek a fenti listában. Azonban ezek a brókercégek nem a BÉT-en kötik meg az ügyleteket, hanem különböző származtatott termékeken keresztül (általában CFD termékek) a tőzsdén kívüli piacokon (OTC piacokról bővebb információ itt).

A BÉT-en elérhető termékeket négy piacra lehet besorolni, melyek az alábbiak:

  • Azonnali piac
  • Származékos piac
  • Árupiac
  • BÉTa piac

A fenti négy piacon kereskedhető termékek pedig az alábbi szekciók szerint sorolhatók be. Fontos, hogy az egyes szekcióknak különböző kereskedési szabályai vannak, így a kereskedés során ezekre is tekintettel kell lennie a kereskedőnek, befektetőnek.

  • Részvény szekció
  • Hitelpapír szekció
  • Származékos szekció
  • Áru szekció
  • Béta piac

A következő bekezdésben a BÉT szekciók szerinti felosztásában nézzük meg a kereskedhető termékeket, illetve megbeszéljük a BÉT kereskedési termékekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

 
 

BÉT kereskedési termékek

Ahogy az előző bekezdésben már beszéltünk róla alapvetően 5 nagy szekcióba kategorizálhatók a BÉT-en elérhető termékek, melyek kereskedési szabályai is eltérőek. Hozzátartozik ehhez, hogy az átlagos befektető nagyrészt a BÉT részvény szekciójában található termékekkel fog kereskedni, így erre a szekcióra fordítunk nagyobb figyelmet.

BÉT részvény szekció

A BÉT részvény szekció legfontosabb tulajdonsága, hogy olyan értékpapírokkal kereskedhetünk, melyek tulajdonjogviszonyt testesítenek meg. Ezek jellemzően a részvények, befektetési jegyek és ETF-ek, továbbá itt kaptak helyet a certifikátok is.

BÉT részvények

A fenti termékek közül a BÉT-en elérhető részvények három kategóriába vannak besorolva. A kategóriák ismerete azért fontos a kereskedő, befektető számára, mert utal a részvénnyel kapcsolatos kockázatokra is.

A BÉT-en a részvényeket három kategória szerint csoportosíthatjuk úgy, mint:

  • Prémium kategória
  • Standard kategória
  • T kategória

A fenti három kategória útmutatást ad a befektetőnek, kereskedőnek a likviditás és a forgalomra vonatkozóan. Azaz a prémium kategóriába olyan részvények kerülnek, melyek kellően likvidek és széles befektetői körrel rendelkeznek, azaz nagy a közkézhányad. A prémium kategóriába való bekerülésnek a legszigorúbbak a feltételei, tehát  a piaci kapitalizáció, a közkézhányad, társaság működési ideje, részvényfajták szerint felállított követelményeknek is meg kell felelnie a vállalatnak. Például a prémium kategóriában a tőzsdére bevezetésre kerülő részvényeknek el kell érnie az 5 milliárd forintos piaci értéket. A Standard és T kategóriában nincs ilyen megkötés a piaci kapitalizációra vonatkozóan.

A Standard kategóriában pedig a kis és közepes piaci kapitalizációval, vállalati mérettel rendelkező társaságokat találjuk, azaz ezeknek a piaca a prémium kategóriához képest alacsonyabb likviditású. Ebben a kategóriába való besorolásnak nincsenek olyan szigorú feltételei, mint amit a prémium kategória esetén láthattunk. A legkevesebb követelménynek pedig a T kategóriában kell megfelelnie egy társaságnak.

A fentiek alapján a kockázatra vonatkozó általános szabály az, hogy a T kategóriában a legnagyobb a kockázat, ennél kisebb a Standart kategóriában levő részvények esetében, és a legkisebb a kockázat a Prémium kategóriában.

A BÉT honlapján (bet.hu) le is kérdezhetjük (lekérdezés https://www.bet.hu/oldalak/termeklista), hogy mely társaságok tartoznak a prémium, standard vagy T kategóriába.

Milyen ETF-ek érhetők el a BÉT-en?

A BÉT termékpalettáján megtalálhatók az ETF-ek, azaz tőzsdék kereskedett befektetési alapok is. Hosszú ideig egyetlen BÉT ETF, a BUX ETF létezett, azonban 2018-tól több új ETF is megjelent a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX ETF mellett pedig már kereskedhető a BÉT-en az S&P500 index, DAX index, Nasdaq index árfolyamát követő ETF-ek, illetve inverz ETF-ek is elérhetők.  A BUX ETF kereskedését itt beszéltük meg.

Az ETF alapok segítségével költséghatékonyan fektethetjük be pénzüket, de egyes ETF alapok a rövidtávú kereskedés során is használhatók. Az ETF alapokhoz kapcsolódó ismereteket a következő lapon beszéltük meg: ETF jelentése, ETF vásárlás, ETF adózása

Hagyományos befektetési alapok a BÉT-en

A BÉT részvény szekciójában a hagyományos befektetési alapok is megtalálhatók. Fontos különbség azonban, hogy amíg az ETF alapok esetében egy árjegyző biztosítja a likviditást, addig a hagyományos befektetési alapok esetében nincs árjegyző a BÉT ajánlati könyvében. Ez tehát azt jelenti, hogy egy-egy kevésbé ismert befektetési alap esetében elképzelhető, hogy nem tudunk mindig ügyletet kötni, vagy a piaci ártól jelentősen eltérő áron köthetünk ügyletet. A fenti kockázatok miatt először tájékozódjunk a befektetési jegyek BÉT-en történő kereskedésével kapcsolatban. Ezt a témát részletesen itt beszéljük meg: Zártvégű befektetési alapok tőzsdei kereskedése

Certifikátok, warrantok a BÉT-en

A certifikátok, warrantok hasznos kereskedési termékek a BÉT-en, ezek segítségével ugyanis olyan termékeket érhetünk el, melyek nagyrészt a tőzsdén kívüli, OTC piacokon kereskedhetők, vagy a határidős tőzsdéken (ahol nagyok a pozíció méretek). Ilyen termék például az arany, a különböző devizák, olaj, tőzsdeindexek. De részvények kereskedésére is lehetőség van certifikátok, warrantok segítségével. A részvény certifikátok, warrantok pedig azért hasznosak, mert akár tőkeáttétel is igénybe vehető, illetve a napon túli shortolás is megoldható velük, ami egyébként egyedi részvények esetében problémás lehet a BÉT-en (Shortolási lehetőségek a magyar tőzsdén).

A certifikát, warrant kereskedés hátránya, hogy bonyolultabb a termékek működése, mint egy részvény, vagy ETF, így célszerű a kereskedés előtt pontosan megérteni a termékek működését. Ebben lehet segítségedre a következő bejegyzés: BÉT certifikátok, warrantok

A fenti termékekkel a részvény szekció végére értünk. A részvények, certifikátok, warrantok és ETF jegyek azok a termékek a BÉT-en, melyek egy átlagos kereskedő, befektető számára hasznosak. A hagyományos befektetési jegyek piaca véleményem szerint meglehetősen illikvid.

 
 

BÉT hitelpapír szekció

A hitelpapír szekció kifejezés arra utal, hogy a BÉT ezen platformján olyan termékekkel kereskedhetünk, melyek hiteljogviszonyt testesítenek meg. Ezek általában a kötvények, illetve a jelzálog levelek. A kötvények esetében a BÉT hitelpapír szekció alatt találjuk az állampapírokat, és a vállalati kötvények is itt érhetők el.

A BÉT hitelpapír szekcióban tehát megtaláljuk az Államadósság Kezelő Központ által kibocsátott államkötvényeket és diszkont kincstárjegyeket, de kivételt képeznek a speciálisan lakossági, kedvezőbb kamatozású állampapírok. Ezek nem érhetők el a BÉT-en:

  • Bónusz Magyar Államkötvények,
  • Prémium Magyar Államkötvények
  • Prémium Euró Magyar Államkötvények,
  • Féléves Kincstárjegyek
  • 1 és 2 éves futamidejű Kincstári Takarékjegyek,
  • Kamatozó Kincstárjegyek
  • Babakötvények.

A fentiek mellett a BÉT hitelpapír szekciójában nagyon kevés a piaci szereplő, ezzel együtt a likviditása is alacsony a piacnak. Gyakori, hogy egy-egy állampapírra nincs vételi, vagy eladási ajánlat. Ennek részben az is az oka, hogy az állampapírokat a kereskedelmi bankok és az Államadósság Kezelő Központ is visszaváltja, tehát a lakossági ügyfelek nagy része nem jelenik meg a BÉT hitelpapír szekcióban. A hitelpapír szekcióban találjuk a vállalati kötvényeket is, illetve a jelzálog leveleket.

BÉT származékos és árupiaci szekció

A származékos és árupiaci szekciót csak röviden érintem. Ezekben a szekciókban található termékek ugyanis nem az átlagos befektető kereskedési termékei közé tartoznak. A határidős piacon a BUX határidős index kereskedését emelnék ki egyedül. Ez a termék a BÉT-en meglehetősen népszerű a kisbefektetők körében is, kifejezetten rövid távú kereskedés esetén hasznos termék. További előnye, hogy tőkeáttétel is elérhető, illetve a napon túli shortolás lehetősége is egyszerű a BUX határidős index-el. A termék sajátossága, a BÉT kereskedési szabályai a BUX határidős indexre a következő oldalon tekinthető át: BUX határidős index kereskedés alapjai

BÉTa piac: külföldi részvények a BÉT-en

A BÉTa piac kifejezés a BÉT alternatív piacának rövidítése. A Budapesti Értéktőzsde ún. BÉTa piacán a befektetők külföldi vállalatok részvényeit érhetik el. A BÉTa piac előnye, hogy a rendszeren keresztül elérhető külföldi részvények teljesen azonosak a külföldi tőzsdén megvehető részvényekkel. Ugyanakkor a kereskedés nem a külföldi tőzsdén jegyzett devizában történik, hanem forintban.  A kezdeményezés nagyon jó, hiszen a BÉTa piac segítségével elérhetünk külföldi tőzsdei társaságokat, nem kell külföldi tőzsdéken kereskednünk. Azonban a BÉTa piacon elérhető külföldi társaságok köre szűk.

A fenti bekezdésekkel áttekintettük a BÉT-en elérhető, kereskedhető termékek körét. Most nézzük meg a BÉT-en elérhető termékek kereskedéséhez szükséges további ismereteket.

BÉT-en történő kereskedéshez szükséges ismeretek

Ebben a bekezdésben megnézzük, hogy a BÉT-en elérhető termékek kereskedéséhez milyen ismeretek szükségesek, például milyen megbízásokat használhatunk a BÉT-en, a shortolási lehetőségeket is áttekintjük, megbeszéljük a BÉT nyitvatartását, a kereskedés szabályait.

Ajánlati könyv a BÉT-en

Az ajánlati könyv (alábbi képen egy ajánlati könyvet láthatunk) tartalmazza egy adott  termékre például részvényre, devizára, árupiaci termékre a kereskedők, a befektetők által megadott vételi és eladási megbízásait. Az ajánlati könyvből tehát közvetlen információkat kapunk a termékre vonatkozóan, illetve az ajánlati könyv segítségével tudjuk a tőzsdei megbízásokat is beállítani. Kezdők számára a következő bejegyzés lehet hasznos. Itt példákon keresztül szemléltetjük az ajánlati könyv értelmezését: BÉT ajánlati könyv működése

BÉT ajánlati könyv minta

Megbízások használata a BÉT-en

A BÉT kereskedési rendszerében a limitáras, stop limit, piaci, stop piaci, piaci legjobb ajánlatokat használhatjuk.

Limitáras megbízások a BÉT-en

A limitáras megbízás során vételi megbízás esetén a kereskedő által maximálisan fizetendő ár lesz a megbízásban megadott limitár. Tehát ennél olcsóbban is kaphatjuk a részvényt, de drágábban nem. Eladási megbízás esetén a minimum ár lesz a limitár, amiért eladjuk a részvényt.

Érvényesség megadása: nap, visszavonásig, dátumig megbízások mellett a "most rész" és "most mind" érvényesség is megadható. "Most mind" megbízás csak akkor teljesül, ha a teljes mennyiség teljesülni tud azonnal. A "most rész" megbízás esetében  akkor is megtörténik a kötés, ha az ellenoldalon nincs elengedő mennyiség (figyelembe véve a megbízásban megadott árat).A limitáras megbízásról részletesen: Limit, limitáras megbízás használata

Piaci áras megbízás a BÉT-en

Piaci áras megbízás a legjobb ellenoldali ajánlattal kerül párosításra, így ott teljesül. Emiatt árat nem adunk meg a piaci áras megbízás esetén.

Érvényesség megadásánál a "Most rész"  és "Most mind" típusok használatára figyeljünk oda. Itt a "Most mind" olyan megbízást jelent, amely csak akkor teljesül, ha a teljes mennyiségre kötés születhet a megbízás megadását követően. A "Most rész" érvényesség esetén akkor is megtörténik a kötés ha nincs elegendő mennyiség a legjobb ellenoldali árszinten. Azonnali, piaci áras megbízásról: A piaci áras, market megbízás használata

Piaci legjobb megbízás használata a BÉT-en

Ez a megbízási típus prémium és standard kategóriás részvények esetén érhető el. A megbízás lényege, hogy az ajánlati könyv legjobb ellenoldali árán történik a kötés, de ha ott kevesebb a mennyiség, mint amire ügyletet akarunk kötni, akkor a nem teljesülő rész törlődik.

STOP limit megbízás a BÉT-en

A stop limit megbízás alatt két árat ad meg a kereskedő a limitárat és az aktiválási árat. Az aktiválási ár az, az ár, amin ha kötés történik, akkor a limitáras megbízásunk bekerül az ajánlati könyvbe.  Certifikátok, warrantok, T kategóriás részvények esetén az ajánlati könyv ellentétes oldalán megjelenő megbízás is aktiválja a megbízást!.  

A stop limit megbízás alternatívája a stop piaci megbízás. Ekkor csak az aktiválási árat kell megadnunk. Ha a kötés születik az aktiválási áron, akkor megbízásunk piaci megbízásként végrehajtódik. Certifikátok, warrantok, T kategóriás részvények esetén az ajánlati könyv ellentétes oldalán megjelenő megbízás is aktiválja a megbízást! Stop limit megbízás példák: A stop limit megbízás

Összes tőzsdei megbízás, példákkal: Tőzsde megbízási típusok, long, short pozíció, stop, limit, piaci megbízások

BÉT kereskedési szakaszok, tőzsde nyitvatartás, ünnepnapok

A BÉT-en zajló kereskedés az alábbi kereskedési szakaszokra bontható, de gyakorlatilag 9:00-17:00 között zajlik a kereskedés, az alábbiak szerint:

  • Előkészítés Szakasz 8.15-8.30
  • Nyitó aukció szakasz:
    • Ajánlatgyűjtési részszakasz 8.30-9.00
    • Ármeghatározás és kötés részszakasz 9.00 + Véletlenszerű Lezárás
    • Ajánlati Könyv kiegyensúlyozás maximum 2 perc
  • Folyamatos kereskedés szakasz, gyakorlatilag a tőzsde nyitvatartása erre az időszakra tehető 9:00-17:00
  • Záró aukció Szakasz
    • Ajánlatgyűjtési részszakasz 17.00-17.05
    • Ármeghatározás és kötés részszakasz 17.05 + Véletlenszerű Lezárás
    • Ajánlati Könyv kiegyensúlyozás maximum 2 perc
  • Lezárás Szakasz Záró aukciót követően 17.20-ig

(fenti adatok forrása: https://www.bet.hu )

Shortolás a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsdén alapvetően a napon túlra megnyitott short pozíciók esetében ütközhetünk korlátokba, például általános esetben nem lehetséges OTP, MOL, Richter vagy egyéb részvény napon túl tartott short pozíciója. Ehhez például a határidős piacot, vagy a certifikát, warrant termékeket kell igénybe vennünk. A shortolási lehetőségekről átfogóan beszéltünk a következő bejegyzésben: Shortolási lehetőségek a magyar tőzsdén

 
 

Tőkeáttétes, technikai daytrade kereskedés a BÉT-en

A technikai daytrade a magyar tőzsdei kereskedés sajátossága, magyar brókercégeknél találkozhatunk ezzel a megnevezéssel. A szolgáltatás lényege, hogy a kereskedő tőkeáttétet vehet igénybe a napon belüli pozíciók nyitására. A technikai daytrade lehetőséget biztosít a BÉT részvények napon belüli shortolására, de nem mindegyik részvény esetében vehetjük igénybe a technikai, tőkeáttétes daytrade szolgáltatást. A technikai daytrade működését, kockázatait a következő bekezdésben beszéljük meg: Technikai daytrade folyamata és kockázata

A technikai daytrade kereskedés mellett a warrantok segítségével is tőkeáttétes kereskedést valósíthatunk meg, de a BUX határidős index kereskedése is tőkeáttétes. Ez utóbbi két termékről a bejegyzés első felében már beszéltünk.

Osztalék a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsdén elérhető társaságok közül számos fizet osztalékot, az osztalék hozamok jellemzően 1-8% között mozognak, így nagy sok befektető érdeklődését felkelti az osztalék fizetés. Ráadásul a magyar tőzsdei társaságok évente egy alkalommal fizetik ki az osztalékot (az amerikai társaságok nagy része negyedévente fizet osztalékot), így könnyen alakulhat ki a részvények piacán osztalék rally, sokan alkalmaznak különböző osztalékfogó stratégiát, részletek:

BÉT részvények árfolyama, árfolyam grafikonja

A bejegyzés végéhez közeledve néhány technikai dologról is beszéljünk, például az árfolyam elemző alkalmazásokról, melyekkel a magyar részvényeket is elérhetjük. Az ismertebb brókercégeknél egyébként jól használható árfolyam elemző programokon érhetjük el a magyar részvények árfolyamát, de ha platform független megoldásokat keresünk, akkor a Stooq.com árfolyam elemzője, vagy az investing.com árfolyam elemzőjét próbáljuk ki. A stooq.com árfolyam elemzőről részletesen: Stooq.hu árfolyamelemző BÉT részvényekhez, HUF párokhoz

Az investing.com árfolyam elemzője a magyar részvényekre:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link