Az egyszerű mozgóátlag fogalma, használata, képlete

Kategória: 

A legtöbb technikai elemzésnél, de sok fundamentális cikkben is gyakori fogalom a mozgóátlag. Ha nem kap külön jelzőt (súlyozott, exponenciális) a mozgóátlag, akkor jellemzően az egyszerű, sima mozgóátlagot jelenti. Érdemes megismerkedni a fogalommal, a számítási móddal és az alapfelhasználással. Témáink:

  • Mit is takar az egyszerű mozgóátlag fogalma?
  • Példa az egyszerű mozgóátlag számításra
  • A hagyományos egyszerű mozgóátlag beállítása
  • Az egyszerű mozgóátlag előnye
  • Az egyszerű mozgóátlag hátránya
  • Az egyszerű mozgóátlag alapja
  • Az egyszerű  mozgóátlag alap használata
  • Az egyszerű mozgóátlag jól skálázható

Mit jelent az egyszerű mozgóátlag?

Itt nagyon pontos az „egyszerű” jelző a mozgóátlagnál, hiszen ez az átlag, amit már az általános iskolai tanulmányainkban megismertünk. Gyakorlatilag az átlagszámítás legegyszerűbb módját használjuk: a tagokat összeadjuk, majd a tagok számával elosztjuk a kapott értéket. Nagyon fontos kiemelni, hogy itt egy másik jelzővel is találkozunk: egyszerű mozgó átlag. A mozgó jelző nagyon fontos, hiszen az egyszerű mozgóátlagot mindig egy meghatározott számú utolsó értékből számoljuk. Itt jellemzően nem a „meghatározott számú utolsó értékként hivatkozunk erre a darabszámra, hanem periódus számnak hívjuk, nem csak az egyszerű mozgóátlagnál, hanem a többi mozgóátlag számításnál is.

Egyszerű mozgóátlag

Az egyszerű mozgóátlag (jelölése SMA) működéséhez nézzünk meg egy példát. Számítsuk ki az alábbi árfolyamsor 4 napos egyszerű mozgóátlagát.

Példa az egyszerű mozgóátlag számítására

A lenti táblázatban egy kitalált termék árfolyam változását követhetjük végig. A 4 napos egyszerű mozgóátlagot az alábbi összefüggések alapján számoltuk ki.

  • 4. nap (30+23+22+15)/4= 22,5
  • 5. nap (23+22+15+22)/4= 20,5
  • 6. nap (22+15+22+31)/4= 22,5
  • 7. nap (15+22+31+43)/4= 27,75

4 napos SMA első értékét csak a negyedik napon lehet kiszámítani, ez nagyon jól látszik a fenti táblázatból. Az egyszerű mozgóátlag számításából jól látható, hogy az egyes tagok kiszámításánál ugyanolyan súllyal szerepel minden érték. Például egy 200 napos egyszerű mozgóátlag számítása esetén minden egyes nap a 200 napos periódusból ugyanolyan súllyal szerepel. Ez a „minden érték egyforma súllyal szerepel” kitétel itt nagyon fontos, hiszen más típusú mozgóátlagtól ez különbözteti meg. 

A hagyományos egyszerű mozgóátlag beállítása

Az általánosan használt beállítások a 20, 50, 100 illetve a 200 periódusú egyszerű mozgóátlag, de ettől eltérőket is használhatunk egy-egy kereskedési stratégiánál.

Az egyszerű mozgóátlag előnye

A nagyon egyszerű számítási mód miatt az értelmezése, és a használat egyszerű. Nem kívánnak különösebb ismeretet a működési elvei. Nagy előnye az elterjedt használat, így az általános használatára, jelzéseire a kereskedők nagy tömeg figyel. Ezért az általa adott jelzések erősek lehetnek.
Az egyszerű, standard számolás nagy előnye a mozgóátlagnál az objektív mérés: a számolást nem módosítja egy súlyozási szorzó, vagy exponenciális számolási mód, amelyeknél viszonylag szubjektíven állapították meg a súlyozás mértékét.

Az egyszerű mozgóátlag hátránya

Az egyszerű, azaz minden tag egyforma súllyal vesz részt a számolásban magában hordozz egy súlyos hátrányt. Egy 200 napos egyszerű mozgóátlagnál a tegnapi és a 200 nappal ezelőtti érték is egyforma súlyozással szerepel a számításban. De számunkra kevésbé érdekes, hogy mi történt negyven héttel, majd egy évvel ezelőtt. Kisebb az információ tartalma, és nem jól mutatja a jelenlegi, a közelmúltbeli mozgásokat az ilyen egyszerű számításos mozgóátlag. Használatánál mindenképp vegyük figyelembe, hogy az egyszerű számítás miatt az ilyen mozgóátlag a többihez képest  (súlyozott, exponenciális stb.) jellemzően lassabban reagál.

Az egyszerű mozgóátlag alapja

Az egyszerű mozgóátlagot jellemzően a záró árból számoljuk. Itt ki kell emelni, hogy új, valós értéke akkor keletkezik, ha az adott gyertya le is zárult. Ez minden esetben vegyük figyelembe – főleg a rövidebb periódus beállításnál – hiszen sok mozgóátlag indikátor a még le nem záródott gyertyában is számos egyszerű mozgóátlagot, mégpedig az aktuális ár figyelembe vételével. Az egyszerű mozgóátlagot felhasználják több származtatott indikátorban is, illetve használható nem árfolyamérték egyszerű mozgóátlag számítására is. Ilyen lehet egy átlagszámítás indikátor értékre (stochastic, MACD-ben is használatos) vagy akár a forgalom, vagy a volumen is lehet bemenő adata.

Az egyszerű  mozgóátlag alap használata

Nagyon sokféleképp használható Az egyszerű mozgóátlag, sok stratégia alapul ezen az egyszerű indikátoron. A legalapvetőbb használata az árfolyam és az egyszerű mozgóátlag relatív helyzetének vizsgálata. Itt az alábbi elvet követik:

  • Ha a sima mozgóátlag fölött van az árfolyam, akkor emelkedést vélnek
  • Ha az egyszerű  mozgóátlag alatt van az árfolyam, akkor esést vélnek
  • Ha alulról felfele töri az egyszerű mozgóátlag vonalát az árfolyam, akkor emelkedésre gondolnak
  • Ha felülről lefele töri az egyszerű mozgóátlag vonalát az árfolyam, akkor az esést várjál

A fenti négy elgondolás alapja, hogy az egyszerű átlag mozgásához viszonyítva gyorsabban, vagy lassabban mozog az árfolyam azt az egyszerű mozgóátlag és az árfolyam elhelyezkedése jól mutatja.

Az egyszerű mozgóátlag jól skálázható

A periódus számmal nagyon jól az igényünknek megfelelően állíthatjuk be az egyszerű mozgóátlag indikátorunkat. Az egyszerű mozgóátlag nem kíván telepítést, a legtöbb kereskedési felületben alap indikátor. A közkedveltségét mutatja, hogy több százféle megvalósítást találhatunk, eltérő tudás és komfortfokozattal. Az egyszerű mozgóátlagot még sima, vagy simple mozgóátlagnak is nevezik, ezeket az egyszerű mozgóátlag megnevezést is érdemes megjegyezni. A jelzése: SMA.

Ajánlott cikkek az egyszerű mozgóátlag és a mozgóátlag témában:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link