Amerikai elnökválasztás: Mi lesz a részvényekkel, tőzsdével?

Bejegyzésünkben megbeszéljük, hogy mit tapasztaltunk a múltban az amerikai elnökválasztást megelőzően, milyen okai lehetnek annak, hogy az elnökválasztás előtti években a tőzsdék jó teljesítményt nyújtanak. Témáink:

  • A tőzsdék és az amerikai elnökválasztás kapcsolata
  • Mi történt a múltban az elnökválasztások során?
  • Nem mindegy, hogy ki van hatalmon?
  • A "Presidential Puzzle" lényege
  • Pre-Election Drift az amerikai tőzsdén

A tőzsdék és az amerikai elnökválasztás kapcsolata

A tőzsdei hozamok és az amerikai elnökválasztás kapcsolata egy évtizedek óta vizsgált területe az amerikai tőkepiacnak, és az eltelt időben nagyon sok befektetői ajánlás megfogalmazódott a témával összefüggésben. A területen Yale Hirsch neve jól kiemelhető, aki a Stock Trader’s Almanac című, 45 kiadást megért könyvében számos naptárhatás (például január-effektus, mikulás-rally) mellett az elnökválasztási ciklussal is foglalkozott.

Az elnökválasztás és a gazdasági ciklusok összekapcsolás azt jelentené, hogy a politikusok felismerték, hogy kapcsolat van a gazdasági teljesítmény és a szavazatok száma között, így az elnöki ciklus végére igyekeznek a gazdaságot támogató döntéseket hozni, melyek végül gazdasági növekedést eredményeznek. Ezzel szemben a ciklus első két éve a korábbi választási ígéretek teljesítéséről szól. Ugyanakkor a választási ígéretek teljesítése nem kifejezetten azokat az intézkedéseket tartalmazzák, melyek a gazdasági fejlődést támogatják. Nagyrészt inkább politikai célok eléréséről beszélhetünk, például adózási változások, adócsökkentés, szociális támogatások bővítése. Ezzel szemben a választásokat megelőző években a hatalmon levő politikai párt azon dolgozik, és olyan intézkedéseket hoznak, melyek a gazdasági növekedést támogatják. Emiatt az elnökválasztást követő harmadik év a legerősebb, és a negyedik év a második legerősebb gazdasági év a ciklusban. Összességében pedig megfigyelhető, hogy az elnöki ciklus 3-4 éve a gazdaságilag erős év ugyanis a  korábbi gazdasági intézkedések, stimulusok eddigre érnek be. Az elmélet szerint tehát az elnökválasztást követő 3-4. év általában a gazdaságilag erős évek, így a tőzsdék is szárnyalnak ezekben az években, és az elnökválasztást követő 1-2 év pedig jellemzően gyengébb gazdaságilag és tőzsdei teljesítményben is.

Mi történt a múltban az elnökválasztások során?

A fentieket némiképp alátámasztják a múltbeli megfigyelések is. Például Marshall Nickles professzor arra mutatott rá, hogy az 1942-2002 közötti időszak 16 gazdasági válságának mélypontjai közül 3 az elnökválasztási ciklus első évére, 12 az elnökválasztási ciklus második évére, egy pedig a harmadik évre esik, és soha nem volt arra példa, hogy egy gazdasági válság mélypontja az elnökválasztási évre essen.

Ha visszatekintünk a múltba, akkor 1928-2016 között 23 alkalommal volt elnökválasztás az Egyesült Államokban. A 23 alkalomból 19 alkalommal (82%) zárta az évet pozitív hozammal az amerikai részvénypiac. Ehhez vegyük figyelemben, hogy 1928-2016 között kb. 20 alkalommal volt recesszió az Egyesült Államokban, lásd alábbi képen. A fenti 82 százalékos találati arányhoz tegyük hozzá, hogy az amerikai részvénypiac egy hosszútávon emelkedő részvénypiac, és egy véletlenszerűen megnyitott, 1 évig tartott vételi ügylettel 75%-os valószínűséggel értünk el pozitív hozamot, azaz alig tapasztalhatunk találati arány javulást.

Nickles két befektetési stratégiát is visszatesztelt, hogy a pontosan kimutassa, milyen összefüggés van a tőzsdék és az amerikai elnökválasztások között. Eszerint két stratégiát különítünk el:

  • „A” stratégia: az elnökválasztási ciklus második évének október 1-jétől tartjuk a részvényeket az elnökválasztási év december 31-ig. Ezek azok az időszakok, amikor a tőzsdék jól teljesítenek.
  • „B” stratégia: az elnökválasztási ciklus első évétől (január 1) a második év szeptember 30-ig tartjuk a részvényeket.

Mindkét stratégiát 1000 dollár befektetésével kezdjük, és a kék görbe mutatja az „A” stratégiával elérhető eredményt (1000 dollárból 72.701 dollár lesz). A „B” stratégia eredményét a narancssárga görbe (1000 dollár 643 dollárra esik vissza) mutatja. Vegyük figyelembe, hogy az alábbi eredménygörbe rendkívül hosszú időtávot ölel fel, így a hozambeli eltérések felnagyítódnak, továbbá nem ismert a stratégiák kockázata, így a kockázattal korrigált hozamról sincs információnk.

A két stratégiával elérhető hozamokat az alábbi grafikonon is láthatjuk.

Időpont

„A” stratégia

„B” stratégia

1952

35%

22%

1956

45%

8%

1960

16%

-2%

1964

52%

-9%

1968

39%

-19%

1972

40%

-47%

1976

70%

-4%

1980

32%

-12%

1984

37%

40%

1988

19%

11%

1992

38%

7%

1996

60%

42%

2000

34%

-36%

A fenti eredmények is azt mutatják, hogy az elnökválasztást követő 3-4 évben jobb teljesítményt remélhetünk a részvénypiacon. Az elnökválasztás 1-2 éve pedig a gyenge tőzsdei teljesítményekkel jellemezhető. Nemcsak Nickles végzett kutatásokat a témában, az alábbi grafikonon a Financial Times oldalain megjelenő visszatesztelés eredményei láthatók. Itt 74 évet tekintettek vissza, és az elnökválasztási ciklus szerinti átlaghozamokat látjuk negyedéves bontásban. Ahogy a grafikonon látható, a leggyengébb negyedévek a második évre tehetők, ahol az átlaghozam is negatív. A legerősebb év az időközi elnökválasztást követő év, azaz az elnöki ciklus harmadik éve.

Fontos tőzsdei események, amerikai időközi választások

Az alábbi grafikonon az elnökválasztás éveiben elérhető tőzsdei hozamok kerültek feltüntetésre.

Nem mindegy, hogy ki van hatalmon?

A CXO 95 évet felölelő vizsgálata arra mutatott rá, hogy az amerikai részvénypiac átlaghozama azokban az években a legmagasabb, amikor a kormányzás megosztott (Splitt Congress esetében 13,9% az átlagos éves hozam), illetve amikor a demokrata elnököt republikánus szenátus (12,8%), vagy a republikánus többségű képviselőház (13,9%) kontrollálja. A teljes időszakon a részvénypiac átlaghozama 7,9% volt, de az ábrán jelölt esetekben lényegesen magasabb átlaghozamokat látunk. A vizsgálat értékét jelentősen csökkenti, hogy a 95 éves időtáv ellenére is alacsony esetszámról beszélhetünk, így a fenti magasabb átlaghozamok 11-18 eset alapján lettek kiszámolva, azaz könnyen lehet, hogy csak a véletlen hatása miatt figyelhető meg az eltérés.

Forrás: CXO

A "Presidential Puzzle" lényege

A fenti múltbeli hozamokra fókuszáló vizsgálatok legfőbb problémája, hogy alacsony esetszámon alapuló átlagokat látunk, és nem veszik figyelembe a kockázatmentes befektetési eszközök hozamát, azaz nem a részvénypiac többlethozamát vizsgálják. A témával foglalkozó szakirodalmi vizsgálatok ezeket a hibákat kiküszöbölik és statisztikailag szignifikáns átlagokkal, többlethozamokat kimutatva kaphatunk képet az elnöki ciklusok részvénypiaci hozamairól. A bekezdést címét adó "Presidential Puzzle", azaz elnökciklus rejtély arra utal, hogy a demokrata párt irányította ciklusok alatt a részvénypiaci többlethozamok magasabbak. Santa-Clara és Valkanov (2003) szerint demokrata kormányzás alatt 9 százalékkal (kapitalizáció szerint súlyozott részvényindex esetén) magasabb a részvénypiacok átlaghozama. A különbség oka a magasabb részvénypiaci hozamokból és az alacsonyabb reálkamatokból adódik. A vizsgálat statisztikailag szignifikáns.

Pastor és Veronesi 2019-es vizsgálata lefekteti az elméleti alapját annak, hogy a demokrata párt irányítása alatt miért lehetséges a magasabb gazdasági növekedés, és a magasabb részvénypiaci hozam. Elméleti modelljüket empirikus úton is bizonyítják. Ahogy az alábbi képen látható, különböző időszakokban, a teljes időszakon pozitív a különbség (difference sor) a demokrata és republikánus kormányzás időszaki többlethozamai között. A különbség (zárójelben t-stat > 2) az esetek többségében statisztikailag szignifikáns (de csak 5 százalékos szignifikancia szint mellett).

Forrás: Pastor, Veronesi

Nemcsak az amerikai, hanem további tőzsdék teljesítményére is hatást gyakorol az elnöki ciklus, ami annyira nem meglepő, tekintettel arra, hogy az amerikai részvénypiacokkal erős korrelációt mutatnak a fejlett országok részvénypiacai.

Forrás: Pastor, Veronesi

A különbség azonban a GDP-növekedésben is kimutatható, ahogy az alábbi táblázatban látható, demokrata irányítás alatt magasabb a GDP-növekedés. Egyes időszakokban nem statisztikailag szignifikáns az eredmény, lásd difference oszlop zárójelben levő értékeit.

Forrás: Pastor, Veronesi

A témában megjelent legújabb vizsgálat pedig arra mutat rá, hogy alapvetően az elnök személyének nincs akkora jelentősége, mint elsőre gondolnánk. Ebben a vizsgálatban a külső gazdasági hatásokat figyelmen kívül hagyva vizsgálták a részvénypiacok és az elnök ciklusok közötti összefüggést. Ebből alapvetően az derül ki, hogy a legtöbb amerikai elnök esetében a részvénypiaci hatások jelentéktelenek voltak (Useless alattiak).

Forrás: Bonaparte, 2023

Pre-Election Drift az amerikai tőzsdén

Az amerikai elnökválasztáshoz kapcsolódik az ún Pre-Election Drift is. Ennek lényege, hogy 1950-2018 közötti időszakon az elnökválasztást megelőző napokban az átlagosnál nagyobb hozamot, míg az azt követő időszakban az átlagosnál rosszabb hozamot lehet elérni az amerikai tőzsdén. Az alábbi grafikonon a D0 oszlopban találjuk az elnökválasztás napjának átlaghozamát (múltbeli 35 eset, időközi választások is beleszámítva). A D-5-D-1 oszlopokban az elnökválasztás előtti 5 nap átlaghozamai (amerikai részvénypiac) láthatók, míg a D1-D5 oszlopokban az elnökválasztást követő időszak hozamai.

forrás: Pre-Election Drift

Az elnökválasztás előtti 5 nap átlaghozama 0,39%, és ha ehhez hozzávesszük az elnökválasztás napját, akkor az átlag 0,41 százalékra javul. A fentiek után felmerülhet az olvasóban a kérdés, hogy soknak tekinthető-e 5 napra 0,41 százalékos átlaghozam. Viszonyításképpen nézzük meg a következő táblázatot, melyben a hónap egyes napjainak átlaghozamai láthatók, megjelölve a legmagasabb átlaghozamú napokat. Látható a táblázatból, hogy az összes kereskedési nap átlaghozama 0,034%, azaz az elnökválasztás előtti időszakban 12-szer nagyobb az átlaghozam.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/tozsde-reszveny-befektetes-20/tozsdeindex-tozsdei-anomalia-05.png

forrás: Payday Anomaly

A legtöbb naptárhatáshoz kapcsolódó anomáliával az a probléma, hogy csak rövid ideig, vagy ritkán jelentkeznek. Ez igaz az amerikai elnökválasztáshoz kapcsolódó Pre-Eleciton Drift hatásra is, hiszen két évente (időszaki választások miatt) egy alkalommal beszélhetünk 5 napról. A hivatkozott tanulmány szerzői az S&P500 indexen vizsgálták meg a stratégiát. Eszerint a D-5 nap előtti zárásban megvették az indexet, és egészen az elnökválasztás napjáig (zárásig) tartották a pozíciót. Az alábbi grafikonon látható a stratégia eredménye 10.000 dollár befektetéssel, 1950-2018 közötti időszakon.

forrás: Pre-Election Drift

Az eredmények alapján látható (alábbi tábla), hogy önállóan alkalmazva jelentős profitra nem számíthat a kereskedő, tekintettel arra, hogy ritka eseményekről van szó. Ugyanakkor a naptárhatást kihasználó kerekedők általában kombinálják a hatásokat, és több, rendkívüli időszakot kereskednek. Erről részletesen már beszéltünk a turn of the month hatásnál, ahol bemutattam ha a payday és a turn of the month stratégiát kombináljuk az Option-Expiration Week effektussal, és az FOMC Meeting hatással, akkor évi 9,06%-os hozam volt elérhető az utóbbi 30 évben 24 százalékos visszaesés mellett (0,38 hozam/max. visszaesés).

Maximális visszaesés

-2,47%

Maximális növekedés

10,79%

Átlagos hozam egy választás alatt

2,46%

Hozam/max visszaesés aránya

0,5

Összegezve a fentieket. Valóban vannak arra utaló bizonyítékok, hogy az elnökválasztási ciklus, a gazdasági teljesítmény és a tőzsdei hozamok között van kapcsolat. Ez nagyrészt a ciklus 3-4. évére eső magasabb tőzsdei átlaghozamokban nyilvánul meg. Azonban ha éves hozamokat vizsgálunk, akkor a 80-90 éves visszatekintés hiába tűnik rendkívül hosszú időszaknak, mindössze 80-90 esetet jelent. Jobb a helyzet azokban a vizsgálatokban, ahol negyedéves bontásban vizsgálták az adatokat, hiszen így már a 80 éves időszak 320 esetre, és azokból kiszámolt átlaghozamokat jelent. Vegyük figyelembe, hogy a pozitív átlag mögött is lehetnek negatív hozammal járó évek, negyedévek.

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link