ADR és GDR részvények jelentése, fogalma, magyarázata

Az ADR az angol American Depositary Receipt szavak rövidítés, melyet amerikai letéti jegyre lehetne lefordítani. Az ADR segítségével lehetősége van arra a vállalatoknak, hogy az egyébként nem amerikai tőzsdén kereskedhető részvény az amerikai tőzsdéken is elérhető legyen.

Mit jelent a GDR részvény kifejezés?

A GDR az angol Global Depositary Receipt szavak rövidítése, melyet globális letéti jegyre lehetne lefordítani. A GDR lényege ugyanaz, mint az ADR-nek, azaz egy külföldi tőzsdén kereskedhető részvény bevezetése egy másik tőzsdére. A továbbiakban a GDR és ADR letéti jegyek tulajdonságait együtt tárgyaljuk, mivel teljesen megegyeznek, leszámítva, hogy az ADR kifejezést az amerikai tőzsdékre bevezetett külföldi részvényeket jelölik, a GDR pedig a világ más tőzsdéin bevezetett külső tőzsdéről érkező részvényeket jelöli

Mit kell tudni az ADR és GDR részvényekről?

Az ADR és GDR részvényeket úgy vezetik be, hogy a részvénytársaság, amely szeretné  ha egy másik tőzsdén is elérhetők legyen a részvényei, akkor megállapodik egy bankkal, amely megvásárolja a részvények egy részét, majd ezt csomagba foglalják és bevezetik a külföldi tőzsdén is. A csomagba foglalás alatt azt kell érteni, hogy nem biztos, hogy például 1 db ADR az egyenlő lesz 1 db részvénnyel. Előfordul, hogy az indulás árát az ADR-nek 10-100 dollár közötti tartományba állítják be, így 1 db ADR akár 5 vagy 10, azaz tetszőleges számú részvényt tartalmazhat.

Magyar ADR példák

Az amerikai tőzsdén kívüli, OTC piacon elérhetőek a Magyar Telekom (MYTAY jelzéssel) és a MOL (MGYOY) ADR-ek, azaz a külföldi amerikai befektetők úgy tudnak a fenti részvényekbe befektetni, hogy az ADR-t megvásárolják. Az alábbi képen a Magyar Telekom ADR árfolyama látható, amely jelenleg 9,25 dollár (1 ADR ebben az esetben 5 db MTelekom részvényt tartalmaz, jelenleg 480 Ft az MTelekom részvények ára, és USD/HUF 265 Ft).

ADR, GDR

ADR típusok, fokozatok

Az ADR részvények bevezetésének 3 lehetséges verziója létezik, az alábbiak szerint

  • Level I: Ez az alap típus, ebben az esetben a külföldi társaságnak nem kell megfelelnie minősítési szempontoknak, nem vonhat be tőkét (részvénykibocsátás) a külföldi piacon, és a tőzsdén kívüli ún. OTC piacon lesznek elérhetők az ADR részvények.
  • Level II.: A második szint esetében már nem tőzsdén kívüli, hanem tőzsdén kereskedhető ADR kerül bevezetésre, több feltételnek is meg kell felelnie a vállalkozásnak, tőkét nem vonhat be a külföldi tőzsdéről
  • Level III: Ez a legmagasabb szint, a tőzsdén előírt feltételeknek is meg kell felelnie a társaságnak, a részvények a tőzsdén elérhetők lesznek, és akár nyilvános részvénykibocsátásra is sor kerülhet, azaz tőkebevonásra.

ADR, GDR előnyei?

Az amerikai befektetők számára azért előnyös az ADR vagy GDR, mert távoli, külföldi tőzsdéket nehezen lehetséges elérni, így egyszerűen tudnak befektetni a külföldi tőzsdéken jegyzett vállalatokba. A jövő azonban azt mutatja, hogy az ADR-ek háttérbe szorulnak, ugyanis már az amerikai brókercégek is nyitnak a külföldi tőzsdék fel, például az Interactive Brokers platformján már a Budapesti Értéktőzsde részvényei is elérhetők.

A külföldi részvénytársaság számára is előnyös az ADR, GDR, mivel így nagyobb befektetői kör éri el a részvényeket.

ADR, GDR jellemzői

Az ADR, GDR részvények tehát teljes értékű részvényeknek felelnek meg, tulajdonosok részvényesi jogokkal rendelkeznek, azaz jogosultak lesznek az osztalékra is. Az amerikai tőzsdéken elérhető ADR részvényekről részletes listát találunk a következő hivatkozáson.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak